Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Naukowcy odtworzyli mózgowy model dłoni fantomowej

Rekomendowane odpowiedzi

Brytyjskim psychologom po raz pierwszy udało się zmapować, w jaki sposób mózg odzwierciedla fantomową kończynę. Okazuje się, że bardzo podobnie jak prawdziwą. Oznacza to, że by reprezentować jakąś część ciała, kora czuciowo-ruchowa nie potrzebuje wzrokowych czy pochodzących z innych zmysłów danych wejściowych.

Dr Matthew Longo z Birkbeck, University of London przeprowadził eksperyment z 38-letnią Catherine Long (CL), która urodziła się bez lewej ręki, ale od czasu do czasu pojawiała się u niej kończyna fantomowa. Pacjentkę poproszono, by umieściła pod stołem prawą rękę i za pomocą specjalnego aparatu wskazała, gdzie wg niej, znajdują się czubki palców i kostki. To samo miała zrobić z dłonią fantomową.

Jak wykazały wcześniejsze badania tego samego zespołu, poszerzamy dłoń i nie doceniamy długości palców. Posuwając się od kciuka, "przycinanie" jest coraz silniej zaakcentowane. Ma to związek z organizacją kory somatosensorycznej.

Jak ustalono po połączeniu wyznaczonych punktów, podczas badań CL "skróciła" palce prawej ręki. Choć nigdy jej nie używała, to samo zrobiła z lewą dłonią. Pomysłowy eksperyment wykazał, że kobieta postrzega obie dłonie w identyczny sposób.

Bazując na wynikach, które opisano na łamach pisma Psychological Science, Longo uważa, że obraz ciała może w dużej mierze być produktem działania wrodzonego "oprogramowania" mózgu, a nie skutkiem postrzegania, jak naprawdę wyglądamy.

Wnioskowaliśmy, że mózgowy model fantomu może pochodzić z 3 źródeł: doświadczeń Catherine z nietkniętą prawą dłonią, obserwacji dotyczących dłoni innych osób lub z wewnętrznej reprezentacji, która jest utrzymywana przez mózg nawet w przypadku braku prawdziwej ręki - tłumaczy współautor badania prof. Patrick Haggard z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego.

Gdyby doświadczenia Catherine z ręką fantomową miały swoje źródło w oglądaniu własnej [prawej] dłoni lub dłoni innych osób, moglibyśmy się spodziewać dokładnej mapy, bez jakichkolwiek zniekształceń. Mapa fantomu zawiera jednak dokładnie te same błędy co mapa istniejącej ręki, co sugeruje, że w obu przypadkach działają te same procesy mózgowe - podsumowuje dr Longo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...