Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jelito ujawni reakcję na zmianę klimatu

Rekomendowane odpowiedzi

Układ pokarmowy ryb jest bardziej wrażliwy na temperaturę niż dotąd sądzono. Przyglądając się, jak jelita różnych ryb funkcjonują w warunkach szybkich i wolnych zmian temperatury, biolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu próbowali określić, jak zmiana klimatu wpłynie na poszczególne gatunki.

Jak tłumaczy Albin Gräns, gdy rośnie temperatura wody, rośnie też temperatura ciała ektotermicznych ryb, zwiększa się aktywność układu pokarmowego i by zachować zdrowie, trzeba zużywać więcej energii. Zważywszy, że ciepłota ciała wpływa właściwie na wszystkie narządy ryby, wiemy zaskakująco mało o wpływie zmian temperatury na fizjologię.

Naukowiec badał różne gatunki ryb słodko- i słonowodnych w zachodniej Szwecji, Kalifornii i na Grenlandii: kur diabła, jesiotra i pstrąga tęczowego. Obserwując reakcje na zmiany temperatury wody, Gräns stwierdził, że o ile niektórym gatunkom w cieplejszych wodach trudniej było wchłaniać składniki odżywcze, innym żyło się w nowym klimacie lepiej.

Jeśli temperatury wody w Arktyce nadal będą rosnąć, niektóre gatunki osiadłe, np. [...] kur diabły, będą prawdopodobnie mieć problem z podtrzymaniem krążenia w jelitach w miesiącach letnich. Jak można się domyślić, nie wpłynie to dobrze na ich stan zdrowia. Dla odmiany gatunki występujące w obrębie minimów możliwego zasięgu skorzystają na lekkim wzroście temperatury.

Jak tłumaczy Szwed, badania jego zespołu miały wskazać fizjologiczne wąskie gardła, czyli to, co jako pierwsze odmówi posłuszeństwa. Zastanawiano się, czy najwrażliwszą częścią systemu jest serce, czy też raczej przewód pokarmowy. Wyniki nie pozostawiają raczej wątpliwości...

Skoro jelita okazały się wysoce wrażliwe na temperaturę, niewykluczone, że wiele związanych z temperaturą zachowań ryb ma de facto związek z podtrzymaniem czy zmaksymalizowaniem funkcji żołądkowo-jelitowych. Żerując w jednej temperaturze i przepływając na czas trawienia w okolice o innej temperaturze, ryby mogą wykorzystać rejony, które w innych okolicznościach byłyby dla nich niebezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...