Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Emisja węgla zależy od celu i miejsca wycinki lasu

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe studium naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis pomogło lepiej zrozumieć wpływ wycinki na emisję gazów cieplarnianych. Amerykanie przekonują, że objętość uwalnianych gazów zależy od wykorzystania drzewa (czy chodzi o duże elementy, np. belki dla budownictwa, czy raczej o bioenergię i papiernictwo, gdzie stosuje się pulpę), a zatem od tego, w jakich częściach świata rósł las.

W przypadku produktów z litego drewna materiał na dziesięciolecia zachowuje większość zgromadzonego węgla. Rozdrobnienie powoduje zaś uwolnienie do atmosfery niemal całości pierwiastka. Odkryliśmy, że 30 lat po wycince w postaci zmagazynowanej może pozostać od 0 do 62% węgla. Wcześniejsze modele generalnie zakładały, że jest on natychmiastowo uwalniany - tłumaczy J. Mason Earles.

Amerykanie analizowali, jak wykorzystuje się ścięte drzewo w 169 krajach. Stwierdzili, że lasy umiarkowane (występujące w strefie umiarkowanej) są ścinane głównie z myślą o produktach z litego drewna, natomiast tropikalne lasy z półkuli południowej mają częściej związek z produkcją papieru i energetyką. Oznacza to, że węgiel zmagazynowany w lasach poza Europą, USA i Kanadą, np. w tropikalnych klimatach Brazylii i Indonezji, będzie uwalniany niemal w całości krótko po wycince.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...