Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto rzeźbę bliźniąt Marka Antoniusza i Kleopatry

Rekomendowane odpowiedzi

Włoska egiptolog Giuseppina Capriotti zidentyfikowała rzeźbę, która od kilkudziesięciu lat znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze, jako przedstawiającą bliźnięta Marka Antoniusza i Kleopatry VII. Aleksander Helios i Kleopatra Selene stoją w pętlach utworzonych przez 2 węże. Jedną ręką się obejmują, a drugą chwytają gady.

Blisko metrowej wysokości rzeźba została odnaleziona w 1918 r. w pobliżu świątyni w Denderze. Z tyłu widać gwiazdy, co sugeruje, że przestawienie z piaskowca stanowiło kiedyś część sufitu.

Capriotti skorzystała ze szczegółowych analiz stylistycznych oraz ikonograficznych, których wyniki ukazały się w Polish Centre of Mediterranean Archaeology - piśmie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA). Włoszka zauważyła, że na głowie chłopca posadowiono tarczę Słońca, a na głowie dziewczynki półksiężyc i tarczę Księżyca. Na obu dyskach można zobaczyć oko Horusa (oko udżat) - w mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powrotu do zdrowia.

Niestety, twarze nie zachowały się zbyt dobrze, ale widzimy, że chłopiec miał kręcone włosy i warkocz po prawej stronie głowy [...]. Włosy dziewczynki ułożono podobnie do tzw. melonenfrisur - - wyszukanej fryzury często kojarzonej z dynastią Ptolemeuszy, a zwłaszcza z Kleopatrą.

Capriotti porównała rzeźbę bliźniąt z inną statuetką, datowaną na 50-30 r. p.n.e. Pod względem stylistycznym mają one kilka cech wspólnych, np. okrągłe twarze, małe brody i duże oczy. Stąd wniosek, że przedstawienie bliźniąt powstało pod koniec okresu ptolemejskiego, po tym jak Marek Antoniusz uznał dzieci w 37 r. p.n.e.

Specjalistka podkreśla, że istnieje bardzo mało przedstawień bliźniąt. Poza rzeźbą wiadomo tylko o monecie i rzeźbie z Selene.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...