Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Komputery z Mac OS X nosicielami szkodliwego kodu dla Windows

Recommended Posts

Z badań Sophosa wynika, że na komputerach z systemem Mac OS X wielokrotnie częściej znajdziemy szkodliwy kod atakujący Windows niż system Apple’a. Statystyki zebrane ze 100 000 maszyn wyposażonych w darmowe oprogramowanie antywirusowe wykazały, że na 20% z nich znajdowało się malware przeznaczone dla Windows. Jedynie 2,7% było zarażonych szkodliwym kodem atakującym Maki, a czego 75% stanowił robak Flashback.

Wirusy czy robaki przeznaczone dla Windows są nieaktywne w systemie Mac OS X. Mogą jednak zarazić Windows jeśli zainstalowany jest on na drugiej partycji komputera lub też gdy użytkownik Maka dzieli pliki z użytkownikiem Windows.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym kodem dla Mac OS X jest Flashback, który zaraził około 650 000 komputerów i uczynił z nich największy w historii botnet na tym systemie. Wbrew wcześniejszym doniesieniom botnet nie zmniejsza się, pomimo udostępnienia przez Apple’a poprawek.

Drugim co do popularności szkodliwym kodem jest OSX/FakeAV, który odpowiada za 18% wszystkich infekcji systemu Mac OS X. To program typu scareware, który udaje oprogramowanie antywirusowe.

OSX/RSPlug to wersja trojana DNSChanger dla systemu Mac. Jest ona odpowiedzialna za 5,5% infekcji. Jak ostrzegło FBI, osoby, których komputery są wciąż zarażone tym kodem mogą wkrótce stracić dostęp do sieci.

Niektórzy użytkownicy systemu Apple’a mogą czuć się uspokojeni faktem, że mają siedmiokrotnie większą szansę na napotkanie szkodliwego kodu dla Windows niż zarażenie Mac OS X. Ale nie powinni być spokojni. Użytkownicy Maków już teraz powinni zacząć chronić swoje komputery (są dostępne darmowe antywirusy) albo ryzykują, że z czasem problem infekcji na Makach będzie tak poważny jak na pecetach - mówi Graham Cluley z Sophosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...