Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiktoriański fotel pomoże w terapii parkinsonizmu?

Rekomendowane odpowiedzi

W 1892 r. wieku francuski neurolog Jean-Martin Charcot opracował wibrujący fotel (fauteuil tr'epidant), który miał służyć do leczenia choroby Parkinsona. Anatom twierdził, że urządzenie pomaga pacjentom, ale zmarł przed końcem rozszerzonych badań. Ostatnio naukowcy z Rush University postanowili powtórzyć studium i sprawdzić, czy wynalazek sprosta współczesnym kryteriom skuteczności. Okazało się, że "mebel" zapewnia znaczącą poprawę w zakresie niektórych objawów parkinsonizmu.

Koniec końców Amerykanie ustalili, że poprawę należy powiązać z efektem placebo lub działaniem innych niespecyficznych czynników, a nie wibracjami. Wyniki ich dociekań opublikowano w Journal of Parkinson's Disease.

Wyposażeni w nowoczesny sprzęt, próbowaliśmy naśladować protokół Charcota, by potwierdzić lub odrzucić historyczne spostrzeżenie. Poprawę zaobserwowano zarówno w grupie eksperymentalnej, jak i kontrolnej, co sugeruje, że na funkcje motoryczne [...] wpłynęły inne czynniki - wyjaśnia dr Christopher G. Goetz.

Pacjenci donosili Charcotowi, że po długiej podróży powozem lub pociągiem powodujące dyskomfort czy ból symptomy choroby Parkinsona wydają się znikać, a poprawa utrzymuje się przez jakiś czas. Stąd pomysł anatoma, by stworzyć fotel naśladujący telepanie w różnych środkach lokomocji.

Zespół Goetza losowo przydzielił 23 pacjentów do grup z wibrującym lub statycznym fotelem. W czasie półgodzinnych sesji wszyscy słuchali relaksujących odgłosów natury. Chorzy przychodzili na terapię codziennie przez 4 tygodnie. Podczas eksperymentów używano fotelołóżka NexNeuro, słuchawek, odtwarzacza CD oraz wzmacniacza.

U pacjentów z grupy eksperymentalnej odnotowano znaczącą poprawę funkcjonowania motorycznego. Przedstawiciele grupy kontrolnej także zaczęli lepiej funkcjonować ruchowo; poprawa była istotna statystycznie, ale nie tak duża jak wśród osób z wibrującego fotela. U obu grup stwierdzono podobną (istotną) poprawę w zakresie depresyjności, lęku, zmęczenia i snu. Wszyscy byli w podobnym stopniu zadowoleni z leczenia.

Nasze wyniki potwierdzają spostrzeżenie Charcota [...], ale nie wykryliśmy efektu specyficznego dla wibracji. Zamiast tego nasze dane sugerują, że [może chodzić] o stymulację słuchową i relaksację w wygodnym fotelu lub proste uczestnictwo w badaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...