Zaloguj się, aby obserwować tę zawartość
Obserwujący
0
Serwerowy układ dla smartfonów
dodany przez
KopalniaWiedzy.pl, w Technologia
-
Podobna zawartość
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Firma Adapteva ogłosiła, że wkrótce zacznie produkować próbną wersję 64-rdzeniowego procesora wykonanego w technologii 28 nanometrów. Układ E64G4 korzysta z technologii Epiphany, która została stworzona pod kątem takich zastosowań jak rozpoznawanie mowy czy przetwarzanie grafiki.
Adapteva specjalizuje się w tworzeniu aplikacji na rynek finansowy, wojskowy i inżynieryjny, teraz zaś chce zaistnieć na rynku urządzeń przenośnych.
W firmę zainwestowano zaledwie 2 miliony dolarów, teraz przygotowuje ona swój czwarty układ scalony i wkrótce przestanie przynosić straty. Andreas Olofsson, założyciel i szef Adaptevy mówi, że mimo iż same maski litograficzne kosztują miliony dolarów, to przedsiębiorstwo może działać, gdyż wybrało model multiproject wafer (MPW), w którym koszty masek podzielone są pomiędzy klientów firmy. Ponadto Adapteva działa na rynkach, na których produkuje się niewielkie serie drogich układów. Pojedynczy procesor może kosztować nawet 1000 dolarów.
Od lata 2011, kiedy to Adapteva wyprodukowała swój pierwszy układ scalony, 16-rdzeniowy procesor wykonany w technologii 65 nanometrów, wpływy przedsiębiorstwa wyniosły milion dolarów.
Obecnie ma powstać czwarta generacja układu Epiphany. Kość będzie składała się z 64 rdzeni RISC, z których każdy zostanie wyposażony w 32 kilobajty pamięci podręcznej. Całość zmieści się na powierzchni 8,2 mm2 i będzie, jak twierdzi Adapteva, najbardziej efektywnym energetycznie układem scalonym. Jego wydajność ma wynieść 70 GFlops/wat.
Kość taktowana będzie zegarem o częstotliwości do 700 MHz.
Ambicje firmy jednak się na tym nie kończą. Architektura Epiphany ma umożliwić produkcję procesora składającego się z 4096 rdzeni.
Układy na zamówienie Adaptevy są produkowane w fabrykach Globalfoundries.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Na Uniwersytecie Tokijskim powstał układ scalony, który wyposażono w 512 rdzeni. W jego stworzeniu japońskim naukowcom pomagały firmy TSMC oraz Alchip Technologies z Tajwanu.
Układ zwany Sing to część większego projektu o nazwie Grape DR. Jego celem jest zbudowanie superkomputera o mocy 2 petaflopsów, czyli 2 biliardów (2 000 000 000 000 000) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Obecnie najpotężniejszy superkomputer wykonuje ich 260 bilionów w ciągu sekundy.
Sing to koprocesor matematyczny taktowany zegarem o częstotliwości 500 megaherców. Jest w stanie wykonać 512 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Charakteryzuje się też niskim poborem mocy, nie przekraczającym 60 watów.
Nowa kość będzie montowana na kartach PCI Express, które następnie znajdą się w serwerach, te zaś stworzą potężny klaster.
Grape DR będzie składał się z wielu mniejszych klastrów skomunikowanych łączami o przepustowości od 40 do 400 gigabitów na sekundę. W skład pojedynczego klastra wejdzie od 32 do 128 serwerów wyposażonych w karty Grape-DR z których każda będzie zawierała 8 układów Sing. Mniejsze klastry zostaną ponadto wyposażone w pamięć masową o pojemności od 50 do 400 terabajtów.
-
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.