Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Istnieją różne odkurzacze: kolorowe, metaliczne, piorące, dla alergików, zrobotyzowane. Wydawać by się mogło, że niewiele już można w tej dziedzinie wymyślić, jednak 22-letni Jake Tyler, student wzornictwa przemysłowego z Loughborough University, podołał temu zadaniu. Zaproponował kartonowy odkurzacz Ev z pudełka po innym odkurzaczu.

Wynalazek tak się spodobał producentowi odkurzaczy firmie Vax, że zamierza włączyć model do swojej oferty. Wiążę z nim duże nadzieje, zwłaszcza na rynkach azjatyckich, takich jak Hongkong i Chiny. [Mój odkurzacz] jest bardzo tani w produkcji. Dostałem pracę w Vaksie, mogę więc widzieć, jak powstaje od początku do końca. Ev to projekt dyplomowy. Podczas rocznego stażu w siedzibie firmy Vax w Worcestershire w razie potrzeby Tylera wspomagał zespół designerów.

Wynalazca przyznaje, że wpadł na pomysł swojego odkurzacza, gdy przyglądając się produkcji sprzętu, załoga zastanawiała się nad metodami zmniejszenia ilości odpadów. Ev składa się z paneli z falistej tektury. Gdy ulegną uszkodzeniu, można je wymienić za 1/10 ceny plastikowej części. Kiedy ludziom zepsuje się odkurzacz, po prostu go wyrzucają, ale ten można łatwo zreperować. Karton jest wodoodporny, pokryto go też powłoką opóźniającą zapłon. Poza tekturą w odkurzaczu wykorzystano nylon. Tekturowe panele stanowią część opakowania, a po zakupie wystarczy je oddzielić i bez użycia kleju umieścić wokół osłony silnika.

Vax ujawnia, że ma zamiar wyprodukować limitowaną serię Ev, na razie jednak nie wiadomo, ile dokładnie sztuk powstanie i gdzie będą sprzedawane. Obecnie firma chce po prostu zbadać reakcje klientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Coraz popularniejsze stają się zautomatyzowane odkurzacze. Na razie nie mają, oczywiście, żadnej osobowości i zajmują się wyłącznie sprzątaniem, jednak w przyszłości zapewne się to zmieni. Nic więc dziwnego, że naukowcy postanowili sprawdzić, jaka osobowość byłaby, wg ludzi, najbardziej pożądana dla tego typu robota.
      Holenderski zespół z Politechniki w Delft i Philips Research w Eindhoven przeprowadził kilkuetapowe badania. W pierwszej części wzięło udział 6 osób: 4 mężczyzn i 2 kobiety. Wybrano właśnie tych ludzi, ponieważ wydawali się idealnymi kandydatami do korzystania w przyszłości z odkurzających robotów. Wszyscy byli bardzo zapracowani i mieli wykształcenie techniczne lub związki z branżą technologiczną. Przeprowadzono z nimi częściowo ustrukturowany wywiad. Ochotników poproszono o ocenę cech robota-sprzątacza i wytypowanie najbardziej pożądanych. Okazało się, że powinien być spokojny, przyjazny i lubić rutynę (co ważne, całkowicie wykluczono gadatliwość).
      W kolejnej części badania aktorzy mieli odgrywać robota przejawiającego sprecyzowane wcześniej pożądane cechy, wykorzystując do tego ruch i dźwięki. Ich poczynania utrwalono na wideo. Tym razem uwzględniono nieco większą próbę 8 kobiet i 7 mężczyzn, których można by opisać dokładnie tak samo jako poprzednią szóstkę: zapracowani i obznajomieni z najnowszymi technologiami. Zadanie ochotników polegało na ocenie cech sprzątaczy. Uzyskane wyniki potwierdziły ustalenia pierwszej tury badania. [...] Odkryliśmy, że ludzie wolą roboty spokojne, uprzejme, współpracujące, które działają skutecznie, systematycznie i lubią rutynę.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, opracował ciekawą hybrydę: kapcie połączone z miniodkurzaczem.
      DustMate to produkt koncepcyjny. Wyposażono je w mały silniczek i pojemnik na śmiecie. Kiedy właściciel butów przechadza się po mieszkaniu, one sprzątają. Sceptycy podkreślają, że może i mieszkanie będzie zawsze lśnić czystością, trzeba się też będzie jednak przyzwyczaić do ciągłego pomruku silnika i przystawania co kilka kroków, by opróżnić malutki pojemnik.
      Silniczek kapci zamontowano w podeszwie. Elastyczna skarpeta utrzymuje stopę właściciela w miejscu. Laserowy czujnik włącza i wyłącza urządzenie, pozwalając oszczędzać energię. Projektanci Pogromców Kurzu podkreślają, że chcieliby, żeby odkurzanie stało się produktem ubocznym codziennego życia, czymś wykonywanym przy okazji. Według zgromadzonych przez nich danych, tylko 28% osób codziennie sprząta swoje mieszkanie (w ciągu 2 lat odnotowano 6-proc. spadek liczby "czyściochów"), a przeciętny właściciel czterech kątów spędza rocznie na odkurzaniu aż 90 godzin. Czas warty odzyskania...
      DustMate to projekt 2 Hiszpanów, przygotowany na coroczną imprezę Electroluksa Design Lab. Firma nie wie, kiedy rozpocznie się produkcja kapci na szeroką skalę.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...