Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

W bieżącym roku minęła 250. rocznica urodzin Mozarta. W związku z tym w Sieci po raz pierwszym udostępniono za darmo wszystkie dzieła wielkiego kompozytora. Międzynarodowa Fundacja Mozartowska z Salzburga udostępniła w Internecie ponad 600 dzieł artysty.

Internauci mogą wyszukiwać interesującą ich arię czy symfonię, a nawet pojedynczą linię tekstu autorstwa kompozytora.

Inicjatywa spotkała się z olbrzymim odzewem. W ciągu dwóch pierwszych godzin odwiedziło nad 45 tysięcy osób – powiedział Ulrich Leisinger, dyrektor programu.

Udostępnione w Sieci utwory to zdigitalizowana kopia "New Mozart Edition”. W Niemczech wydał ją Barenreitera. Za prawo do jej opublikowania w Internecie wydawnictwo otrzymało 400 tysięcy dolarów. Sponsorem akcji jest Packard Humanities Institute z Los Altos w Kalifornii.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   W bibliotece miejskiej w Nantes znaleziono jednostronicowy zapis nutowy, sporządzony ręką samego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Został podarowany miastu przez kolekcjonera pod koniec XIX wieku, ale dotąd sądzono, że to kopia, a nie oryginał.
   Wraz z utworem kolekcjoner przekazał dwa listy: jeden od Wolfganga, drugi od jego ojca. Zostały one opublikowane w kompletnej epistemologii Mozartowskiej.
   Wg muzykologa z Universität Mozarteum w Salzburgu, kartka o wymiarach 16 na 29 cm została zapisana nutami ok. 1787 roku (nie mogło się to stać wcześniej, na co wskazuje choćby rodzaj użytego papieru). Obecnie fachowcy badają ją już po raz drugi. Wcześniej nie sporządzano ekspertyz, ponieważ nie widnieje na niej podpis Mozarta.
   Nieznany utwór stanowi podwaliny pod mszę, której muzyk nigdy nie napisał. Na jego podstawie można prześledzić, jak ewoluował styl kompozytorski i jak ważną rolę spełniała religia pod koniec jego życia. Pierwsza część miała być odgrywana w tonacji D-moll, a druga w D-dur. Ważna jest także adnotacja "credo", ponieważ od XV wieku w cylicznej kompozycji, jaką jest msza, jako jedną ze stałych części (trzecią) wyodrębnia się właśnie Credo.
   Ulrich Leisinger z International Mozarteum Foundation twierdzi, że nie ma wątpliwości, że ucięta od góry w jednej trzeciej kartka została pokryta pismem Mozarta. Utwór popadł w całkowite zapomnienie, a to naprawdę niezwykłe. Ostatnim razem nieznany rękopis Mozarta ujrzał światło dzienne w 1996 roku. Ten fragment arii został potem sprzedany przez Christie's.
   Biblioteka miejska Nantes w żadnym razie nie zamierza się pozbywać cennego znaleziska. Gdyby jednak zechciała, mogłaby za nie uzyskać nawet 100 tys. dolarów. Dlaczego? Ponieważ istnieje tylko ok. 100 muzycznych szkiców kompozytora, a przynajmniej tyle znanych.
   Aloys Fuchs, XIX-wieczny łowca autografów, który zebrał dzieła ponad 1500 muzyków, już w 1839 roku potwierdzał autentyczność zapisu nutowego. Dziwnym trafem nikt się nim jednak nie zainteresował.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...