Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Déj? vu to nie tylko wzrok

Rekomendowane odpowiedzi

1154006183_978609.jpegNiewidomy mężczyzna, który doświadcza déj? vu. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak... Pierwsze tego typu studium przypadku zrewolucjonizowało teorię opisywanego zjawiska.Do tej pory uważano, że obrazy z jednego oka docierają do mózgu z minimalnym opóźnieniem (liczonym w mikrosekundach). Stąd wrażenie stykania się z czymś po raz drugi. Naukowcy z University of Leeds po raz pierwszy opisali jednak przypadek niewidomego mężczyzny, który doświadczał déj? vu za pośrednictwem węchu, słuchu i dotyku. Wymieniony wyżej uniwersytet jest światowym liderem w zakresie badań nad déj? vu. To tutaj zajmowano się np. chronicznym déj? vu, kiedy dana osoba bez przerwy ma wrażenie, że "już tu kiedyś była".Na łamach pisma Brain and Cognition Akira O’Connor i Chris Moulin opisali, w jaki sposób codzienne doświadczenia wywoływały déj? vu u niewidomego mężczyzny. Pewien fragment muzyki wiązał się z odsuwaniem zamka błyskawicznego, a trzymanie talerza w stołówce uczelnianej przypominało urywek rozmowy. W literaturze naukowej po raz pierwszy odnotowano takie zjawisko. To bardzo pomocne, ponieważ opis konkretnego przypadku przeczy teorii odwołującej się do opóźnienia przewodzenia obrazu ? mówi O’Connor. Chcemy także zebrać większą grupę niewidomych osób i dokładniej wszystko zbadać, ponieważ nie mamy powodów, by przypuszczać, że doświadczenia naszego pierwszego "obiektu" są nienormalne lub różnią się od doświadczeń innych ociemniałych.O’Connor przyznaje, że osoby doświadczające déj? vu mają wrażenie niewytłumaczalności tego zjawiska. I ponieważ jest ono tak subiektywne, psychologia, dążąc do obiektywizmu, unikała podjęcia tego tematu. Skoro jednak psychologom udało się wyjaśnić zjawisko określane mianem "mam to na końcu języka", ale nie umiem sobie tego za żadne skarby przypomnieć, można uczynić to samo w odniesieniu do déj? vu.O’Connor ma swoją własną teorię, która zostanie ostatecznie potwierdzona lub obalona w przyszłym roku. Chce przetestować eksperymentalne wywoływanie déj? vu z wykorzystaniem hipnozy. Uważamy, że déj? vu powstaje, gdy zostanie zakłócona praca obszaru mózgu zarządzającego uczuciem znajomości.W pierwszym eksperymencie studentów proszono o zapamiętanie zestawu słów. Następnie podczas hipnozy sugerowano, że mają one zostać zapomniane. Po przebudzeniu badanym ponownie pokazywano te same wyrazy, aby wywołać wrażenie znajomości. Mniej więcej połowa studentów twierdziła, że wytworzyło się u nich uczucie podobne do déj? vu, a połowa z tych 50% twierdziła, iż to z pewnością déj? vu.Marzeniem O’Connora jest uchwycenie, np. podczas badania MRI, spontanicznie powstającego déj? vu.http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_1227.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość doagi

To bardzo ciekawe, ponieważ wcześniej spotkałam się już z takim zjawiskiem. Mój przyjaciel miał déj? vu słuchowe (?). Rozmawialiśmy przez telefon i wydawału mu się, że usłyszał w słuchawce pociąg. Stwierdziłam, że to niemożliwe, bo nigdzie w pobliżu nie ma pociągu, na co on odparł, że ta cała sytuacja to dla niego déj? vu. Dodam, że jestem pewna, że nie pytał mnie o pociąg nigdy wcześniej.

Sama doświadczyłam tylko wzrokowego déj? vu ale zaskoczyło mnie, że odkrycie innych rodzajów jest czymś nowym  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sama doświadczyłam tylko wzrokowego déj? vu

 

matrix się zacina ?? czy może PM jest szybsze w postrzeganiu rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tymeknafali

No to zobaczymy wyniki, sam jestem ich ciekaw, czy to tylko błąd w sferze mózgowej czy może jednak coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...