Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowa karta graficzna Sapphire'a

Recommended Posts

W ofercie Sapphire’a znalazła się karta graficzna z procesorem Radeon X1950 Pro. Producent zapewnia, że nie tylko pracuje ona ciszej, ale jest o 5% bardziej wydajna, niż podobne produkty, korzystające z tego samego GPU.

W Ultimate Edition X1950 Pro układ graficzny taktowany jest zegarem o częstotliwości 580 MHz, a 256 megabajtów pamięci GDDR3 współpracuje z 1,6-gigahercowym zegarem. Do schłodzenia procesora Sapphire wykorzystał ciepłowód firmy Zalman wraz z zestawem aktywnego chłodzenia oraz osobnym radiatorem umieszczonym na układach pamięci.

Układ X1950 Pro wykorzystuje 36 potoków pikseli i 8 potoków wielokątów. Obsługuje technologię Avivo, a nowa karta Sapphire’a jest przygotowana do pracy w trybie CrossFire. Karta obsługuje też technologię HDCP, chroniącą zawartość wideo HD przed nielegalnym kopiowaniem. Może więc wyświetlać obraz HD w pełnej rozdzielczości.

Posiadacz karty Ultimate Edition X1950 Pro będzie mógł skorzystać z dwóch złączy DVI oraz wyjścia telewizyjnego.

Nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi na rynek, ani jaka będzie jego cena.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Intel potwierdził, że umieszczony w internecie kod to główny klucz protokołu HDCP. Jego pojawienie się w sieci oznacza, że na rynek mogą trafić urządzenia typu set-top box oraz odtwarzacze Blu-ray i DVD, które będą omijały mechanizmy zabezpieczeń i pozwolą na kopiowanie i odtwarzanie chronionych treści.
   Protokół HDCP powstał po to, by tylko autoryzowane urządzenia były w stanie wykonywać kopie chronionych nim nośników. Główny klucz protokołu, który właśnie wyciekł, służy do tworzenia kluczy uwierzytelniających dla urządzeń konsumenckich. Teraz klucze takie będzie mógł generować każdy zainteresowany.
   Paul Kocher, prezes Cryptography Research uważa, że w ciągu 3-5 lat na rynek trafią urządzenia omijające HDCP. W Chinach powstaną telewizory, które będą korzystały z nielicencjonowanego HDCP - mówi Kocher. Każde urządzenie korzystające z ujawnionego klucza HDCP będzie w stanie przechwycić chronioną zawartość podczas transmisji w czasie rzeczywistym. To nie odpowiednik kopiowania płyt, ale raczej nagrywania obrazu telewizyjnego za pomocą kamery. Minusem takiego rozwiązania jest jedynie brak dostępu do niektórych opcji menu, takich jak np. włączanie i wyłączanie napisów.
   Już w roku 2001 specjaliści zwracali uwagę na błędy w HDCP. W sierpniu Niels Ferguson nazwał protokół "dziurawym", jednak nie ujawnił szczegółów. W październiku uczeni z Carnegie Mellon University stwierdzili, że wystarczy uzyskać klucze z co najmniej 39 urządzeń, by odtworzyć klucz główny.
   HDCP sprawia też problemy użytkownikom. Niektórzy skarżą się, że czasami nie mogą korzystać z legalnej zawartości. Przyczyną są tutaj niewielkie różnice w implementacji protokołu.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma SlySoft oferuje w cenie 79 dolarów program AnyDVD HD, który automatycznie usuwa zabezpieczenia z nośników HD DVD. Po tym, gdy crackerom udało się złamać system AACS (advanced access content system), który chroni zawartość nośników HD DVD, stało się jasne, że nie minie wiele czasu, aż pojawi się ogólnodostępne narzędzie zdejmujące zabezpieczenia.
   AnyDVD HD pozwala na oglądanie obrazu w wysokiej rozdzielczości nie tylko na urządzeniach zgodnych z systemem HDCP. Jego zadaniem jest bowiem uniemożliwienie przechwycenia sygnału i nielegalne nagranie chronionej treści. Bez AnyDVD HD próba obejrzenia filmu w wysokiej rozdzielczości na urządzeniu niezgodnym HDCP oznacza, że pokazany zostanie obraz w standardowej rozdzielczości. Dopiero urządzenia HDCP, które szyfrują i zabezpieczają sygnał przed nagraniem i zmianami, pokazują pełną rozdzielczość.
   AnyDVD HD umożliwia też kopiowanie płyt HD DVD.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Sapphire Technologies, główny partner ATI, pokazał na targach CES pierwszą kartę graficzną korzystającą z dwóch procesorów Radeon X1950 Pro. Mimo spodziewanej sporej wydajności urządzenia, specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż układy Radeon X1950 Pro nie obsługują bibliotek DirectX, dlatego też sukces nowego produktu Sapphire’a nie jest pewny.
   Producent wyposażył kartę w 1 gigabajt pamięci GDDR3. Urządzenie skierowane jest do graczy komputerowych tym bardziej, że ze względu na swoje rozmiary nie będzie prawdopodobnie pasowało do standardowych obudów komputerów.
   Sapphire poinformował, że w przyszłości możliwe będzie jednoczesne wykorzystanie dwóch dwuprocesorowych kart z Radeonami X1950 Pro.
   Układ ATI Radeon X1950 Pro korzysta z 36 potoków pikseli, 8 potoków wielokątów, 12 jednostek teksturowania (TMU) i 256-bitowego interfejsu pamięci. Kość taktowana jest standardowo 575-megahercowym zegarem, a współpracujące z nią układy pamięci zegarem o częstotliwości 1,38 GHz.
   Dwuprocesorowa karta Sapphire’a została nieco podkręcona. GPU są taktowane z częstotliwością 580 MHz, a pamięć – 1,4 GHz.
   Cena urządzenia nie została ujawniona.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   ATI Technologies oficjalnie zaprezentowało układ graficzny Radeon X1950 Pro, przeznaczonych dla budżetowych kart graficznych oferowanych w cenie około 200 dolarów.
   Radeona X1950 Pro (znanego również jako RV570) wyposażono w 36 jednostek pixel shader, 8 vertex shader, 256-bitową magistralę pamięci oraz 12 jednostek teksturujących.
   ATI rekomenduje, aby producenci kart graficznych taktowali układ zegarem o częstotliwości 575 MhH, a pamięci 1,38 GHz.
   Poprzednik X1950 Pro, ATI Radeon X1900, charakteryzował sie podobnymi paramterami (36 jednostek pixel shader, 8 vertex shader, 12 jednostek teksturowania), jednak karty taktowane były częstotliwościami 575 MHz/1,2 GHz.
   Wraz z Radeonem X1950 Pro ATI zaprezentowało technologię native CrossFire - jej obsługa wprowadzona została do chipów graficznych. Dwie kart pracujące w trybie CrossFire nie wymagają dodatkowego połączenia - wystarczy wpiąć je jedynie w gniazda płyty głównej.
×
×
 • Create New...