Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Proces 28 nanometrów jeszcze w bieżącym roku

Rekomendowane odpowiedzi

Globalfoundries może jeszcze w bieżącym roku pokazać pierwsze układy wykonane w technologii 28 nanometrów, a produkcja tego typu kości może ruszyć na początku 2011 roku. Jeśli tak się stanie, to wśród pierwszych firm korzystających z tego typu układów będzie ATI.

Proces 28 nanometrów będzie dostępny w dwóch odmianach. Jedna to 28nm-HP (High Performance), dzięki której powstaną układy do najbardziej wymagających rozwiązań, takich jak karty graficzne, konsole do gier, urządzenia pamięci masowej czy kości dla telekomunikacji. Z kolei w ramach 28nm-SLP (Super Low Power) będą produkowane układy do mobilnych zastosowań bezprzewodowych, gdzie wymagana jest długotrwała praca na pojedynczym ładowaniu baterii. W technologii tej powstaną też kości ARM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Firma Globalfoundries całkowicie uniezależniła się od AMD, odkupując od swojej firmy-matki ostatnie akcje będące w jej posiadaniu. Jedynym właścicielem GF jest zatem ATIC (Advanced Technology Investment Company) z Abu Zabi.
      Jednocześnie AMD i Globalfoundries podpisały nową umowę, na podstawie której produkowane będą układy dla AMD, która pozostaje strategicznym klientem dla GF.
      Dla Globalfoundries rozpoczęła się nowa era, gdyż zostaliśmy w pełni niezależnym producentem - powiedział Ajit Manocha, dyrektor wykonawczy w Globalfoundries.
      W styczniu GF ogłosiło, że w bieżącym roku ma zamiar zainwestować ponad 3 miliardy dolarów w swoje fabryki w Singapurze, Niemczech i Nowym Jorku. Firma oznajmiła wówczas także, że jej nowa fabryka w Nowym Jorku, która korzysta z 300-milimetrowych plastrów krzemowych, rozpoczęła produkcję na zlecenie IBM-a.
      Firma Globalfoundries powstała przed trzema laty na podstawie umowy pomiędzy AMD, ATIC oraz Mubadala Development Company. Wydzielenie części produkcyjnej pozwoliło AMD na wyjście z poważnych kłopotów finansowych.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Według niepotwierdzonych informacji Microsoft zlecił IBM-owi i Globalfoundries produkcję układów scalonych dla następcy Xboksa 360. Podobno koncern z Redmond zamówił wykonanie około dziesięciu tysięcy 300-milimetrowych plastrów krzemowych z układami o nazwie kodowej Oban. Kości mają trafić do twórców oprogramowania, którzy będą pisali gry na konsolę.
      Podobno Oban zawiera procesor PowerPC i rdzeń graficzny Radeon HD bazujący na architekturze GCN (graphics core next).
      Wcześniejsze pogłoski mówiły, że Xbox Next będzie korzystał z układu system-on-chip opartego na architekturze ARM zawierającego wiele dedykowanych rdzeni odpowiedzialnych za grafikę, sztuczną inteligencję, dźwięk, szyfrowanie i inne funkcje. Przyszła konsola Microsoft ma podobno wykorzystywać system operacyjny zbudowany wokół jądra Windows 9. Ma być ona też mniejsza i tańsza w produkcji niż Xbox 360.
      Żadna z wymienionych firm nie chciała skomentować tych doniesień.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Firma Globalfoundries poinformowała o rozpoczęciu produkcji w nowym zakładzie Fab 8 w stanie Nowy Jork. To, jak twierdzi koncern, największa na świecie fabryka korzystająca z 300-milimetrowych plastrów krzemowych. Powierzchnia jej clean roomu wynosi niemal 28 000 metrów kwadratowych, a maksymalne zdolności produkcyjne to 60 000 plastrów miesięcznie. Fabryka korzysta z technologii gate-first, metalowych bramek i materiałów o wysokiej stałej dielektrycznej.
      Obecnie zakład jest przystosowany do produkcji 32- i 28-nanometrowych układów. W przyszłości, gdy fabryka będzie produkowała układy w technologii 22 i 20 nanometrów, sposób produkcji zostanie przestawiony na gate-last, który jest stosowany przez większość producentów układów scalonych.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Tajwańska Centralna Agencja Prasowa poinformowała, że TSMC, największy na świecie producent układów scalonych, rozważa rozpoczęcie nowej inwestycji w stanie Nowy Jork. Dziennikarze dowiedzieli się, że wizytę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tajwanu złożył kongresmen Bill Owens, który miał tam omawiać szczegóły inwestycji.
      TSMC potwierdziło wizytę Owensa, jednak nie chce zdradzić więcej informacji.
      Media spekulują, że TSMC chce wybudować w USA co najmniej jedną fabrykę układów scalonych. Jeśli przewidywania te się sprawdzą, to będzie to kolejna w ostatnim czasie tego typu inwestycja. W hrabstwie Saratoga powstaje właśnie fabryka firmy Globalfoundries, która ma rozpocząć produkcję w 2012 roku.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Globalfoundries odłożyło planowaną budowę fabryki w Abu Zabi. Przyczyną podjęcia takiej decyzji jest niepewny klimat gospodarczy.
      W maju bieżącego roku poinformowano, że w roku 2012 rozpocznie budować w Abu Zabi nową fabrykę. Koncern chciał wydać na ten cel 6-8 miliardów dolarów. Zakład miał rozpocząć pracę w 2015 roku.
      Wciąż trwający kryzys gospodarczy zmusił też Globalfoundries do wstrzymania prac nad budowaną fabryką w Malcie w stanie Nowy Jork. W przyszłym roku firma dokona ponownej oceny sytuacji i zdecyduje, czy budowa będzie kontynuowana.
      W związku z wciąż płynną sytuacją w gospodarce światowej zarząd podjął decyzję, że nie powinniśmy obecnie budować nowych fabryk. Przed końcem 2012 roku dokonamy jeszcze raz oceny sytuacji i zobaczymy, jaki będzie ona miała wpływ na naszą strategię - powiedział Ibrahim Ajami, szef Advanced Technology Investment Company (ATIC). To fundusz inwestycyjny, którego właścicielem jest Emirat Abu Zabi, a który posiada 91% udziałów w Globalfoundries.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...