Zaloguj się, aby obserwować tę zawartość
Obserwujący
0
Koniec pewnej Ery
dodany przez
KopalniaWiedzy.pl, w Technologia
-
Podobna zawartość
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Wbrew wcześniejszym, pesymistycznym prognozom, Microsoftowi udało się odzyskać zdecydowaną większość danych z serwisu Sidekick. Z przyjemnością informujemy, że odzyskaliśmy większość, jeśli nie wszystkie, dane klientów Sidekick - oświadczył wiceprezes Microsoftu Roz Ho. Teraz firmowy specjaliści pracują nad tym, by klienci ponownie mieli dostęp do odzyskanych danych. Najpierw jednak muszą sprawdzić, czy już w tej chwili można je udostępnić. Występujące w nich błędy mogłyby bowiem ponownie zakłócić pracę serwisu.
Microsoft ciągle nie zdradza, co było przyczyną awarii. Nieoficjalne informacje mówią o niedbalstwie administratorów, którzy przystąpili do rozbudowy serwerów bez wcześniejszego zarchiwizowania danych.
Tymczasem T-Mobile, które oferuje usługę Sidekick, zostało pozwane do sądu przez użytkowników, którzy stracili dane. Pojawiły się dwa pozwy zbiorowe przeciwko firmie. Jeden z nich został wniesiony przez Maureen Thompson, która informuje, że jej córka, początkująca modelka i piosenkarka, utraciła wszystkie teksty i zdjęcia, przechowywane w serwisie. W drugim pozwie, wniesionym przez Orena Rosenthala, zarzucono T-Mobile, że nie poinformowała swoich użytkowników, iż nie wykonuje kopii zapasowych ich danych.
Tymczasem T-Mobile oferuje 100 dolarów odszkodowania każdemu, kto stracił dane.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
IBM i Microsoft nie zaliczą ostatniej doby do najbardziej udanych w swojej historii. Obie firmy zanotowały poważne wpadki, które zachwiały zaufaniem użytkowników.
Najpierw media doniosły, że szef firmy Air New Zealand nazwał działanie IBM-a "amatorskim". Rob Fyfe zdenerwował się, gdyż jego firma nie mogła obsługiwać pasażerów wskutek awarii systemu komputerowego, który jest obsługiwany przez IBM-a. Doszło do awarii zasilania w mainframe przetwarzającym rezerwacje, odprawę i telefoniczne centra obsługi. Jakby tego było mało, nie zadziałał system awaryjnego zasilania.
IBM już przeprosił swojego klienta i ustalono, że odbędzie się spotkanie, podczas którego cała sytuacja zostanie omówiona.
Pecha mieli też klienci T-Mobile oraz należącej do Microsoftu firmy Danger, którzy wykorzystują w smartfonach oprogramowanie Sidekick i jego usługi. Wskutek awarii utracili oni wszystkie dane przechowywane na serwerach Sidekick. Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna utraty danych. Pojawiły się spekulacje, że nie doszło do awarii systemu, ale mieliśmy do czynienia z wyjątkowym niedbalstwem administratorów. Nie wykonali oni kopii zapasowych i przystąpili do rozbudowy sieci SAN (Storage Area Network), podczas której wystąpiły problemy skutkujące utratą danych.
Po wstępnej analizie T-Mobile i Microsoft wydały oświadczenie, z którego wynika, że informatycy pracują nad odzyskaniem danych, jednak szansa na powodzenie takiej operacji jest "ekstremalnie mała".
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Afrykanie ze strefy subsaharyjskiej o wiele lepiej wyczuwają smak gorzki niż Europejczycy i Azjaci. Wiele badań prowadzonych na Kenijczykach i Kameruńczykach ujawniło ogromne zróżnicowanie genu odpowiedzialnego za wyczuwanie goryczki.
Sarah Tishkoff, genetyk z University of Pennsylvania, uważa, że wzrost zróżnicowania genetycznego pociąga za sobą skok możliwości smakowych, podczas gdy mieszkańcy Eurazji zostali przez naturę wyposażeni w zaledwie jedną z dwóch wersji genu TAS2R38. To dzięki niemu ludzie wykrywają m.in. obecność substancji znanej jako PTC.
Tishkoff i Michael Campbell sporządzili szereg roztworów PTC i dali je do popróbowania populacjom Kenijczyków i Kameruńczyków. Rozpatrywane jako jedna grupa, nacje te wyczuwały mniejsze stężenia gorzkiej substancji od Europejczyków. Co jednak ważniejsze, u ludzi tych występowało więcej wariantów genu TAS2R38.
Amerykanie uważają, że wyczulony zmysł smaku mógł być kiedyś czymś bardzo przydatnym dla mieszkańców Czarnego Lądu. Niewykluczone, że powodem były zdrowe rośliny, które jednocześnie cechował gorzki smak. Paul Breslin, neurolog z Monell Chemical Senses Center, podkreśla jednak, że gorzkie substancje uszkadzają niekiedy tarczycę. Typowa dla osób mieszkających nad morzem dieta bogata w jod chroni przed jej zniszczeniem. Spożycie tego pierwiastka spada jednak w miarę oddalania się od słonowodnych zbiorników, dlatego uwrażliwienie na goryczkę pomaga uniknąć szkodliwych roślin.
Trujące rośliny nie mogą być jedynym powodem zróżnicowania genetycznego receptorów gorzkiego smaku. Theodore Schurr, antropolog z University of Pennsylvania, badał rdzenne ludy Syberii. U nich także stwierdzono większą liczbę wariantów genów, a ze względu na klimat nie jedzą one przecież zbyt dużo roślin.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Podboje ery wikingów nie były napędzane chęcią zdobycia nowych terytoriów, lecz... żon (Antiquity). James Barret z Cambridge University opowiada, że zwyczaj zabijania noworodków płci żeńskiej doprowadził do niedoboru skandynawskich kobiet. Trzeba więc ich było szukać gdzie indziej. A że siłą...
Wybiórcze zabijanie noworodków płci żeńskiej jako część pogańskich praktyk skandynawskich zostało utrwalone w źródłach datowanych na późne średniowiecze, np. w islandzkich sagach.
Chcąc wzmocnić proponowane przez siebie wyjaśnienie przebiegu zdarzeń historycznych, Barret przeanalizował alternatywne hipotezy. Wszystko po to, by je ostatecznie odrzucić. Jedna z teorii wskazuje jako przyczynę ery wikingów (koniec VIII-połowa XI w.) udoskonalenie technik żeglowania. Archeolog udowadnia jednak, że migracja ze Skandynawii na Wyspy Brytyjskie odbywała się już w V i VI wieku. Charakterystyczna łódź wikingów umożliwiła podboje, ale nie uruchomiła fatalnego dla okolicznych ludów ciągu wydarzeń. Co więcej, naukowiec twierdzi, że podróż drogą morską z Norwegii do Irlandii nie jest długa i przy możliwościach ówczesnych szkutników zajęłaby około tygodnia. Wojownicy byliby więc w stanie najechać Irlandię dużo wcześniej, niż to w rzeczywistości zrobili.
Barret wykluczył też inne przyczyny, m.in. zmiany klimatyczne, przeludnienie czy względy ekonomiczne.
Dziwne jest też to, że większość zrabowanych dóbr (metale szlachetne, doskonałej jakości tkaniny i biżuterię) odnajdowano potem w grobach wojowników. Jak gdyby nie były im potrzebne w doczesnym życiu. Przekazy nordyckie wskazują, że Skandynawowie często tworzyli bractwa militarne i prowadzili taki tryb życia, zanim nie mogli założyć domu i znaleźć sobie żony (co stanowiło wyznacznik pozycji społecznej). Mężczyźni angażowali się w wojny z powodu honoru i przekonań religijnych. Wierzyli, że świat począł się z lodowatej pustki i zakończy się w ogniu ostatecznej bitwy.
Mimo że je zabijali tuż po urodzeniu, wikingowie ponoć bardzo cenili kobiety. Urządzali im np. uroczyste ceremonie pogrzebowe na morzu. Potwierdza to zatopiona łódź o nazwie Oseberg, gdzie znaleziono dwa żeńskie szkielety i sporo bogactw. To jeden z najważniejszych pochówków ery wikingów.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Jak donosi Financial Times, koncern Apple podpisał umowy na rozprowadzanie iPhone’a z trzeba europejskimi sieciami. Wybór firmy Jobsa padł na T-Mobile, Orange i O2. Jeden z ekspertów powiedział w rozmowie z FT, że nie były to negocjacje pomiędzy równorzędnymi partnerami. Apple miało dominującą pozycję.
Umowa przewiduje ponoć, że operatorzy będą przekazywali Apple’owi 10% dochodu z połączeń dokonywanych za pomocą iPhone’a. Żadna z firm, o których mowa, nie komentuje tych doniesień.
Jeśli są one prawdziwe, to oznaczają zmianę układu sił pomiędzy producentami telefonów komórkowych a operatorami sieci. Dotychczas ci drudzy nie zgadzali się na przekazywanie części swoich wpływów producentom komórek. Podobną umową udało się zawrzeć jedynie firmie Research in Motion, producentowi urządzenia BlackBerry.
Początkowo iPhone będzie dostępny tylko w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku, po azjatyckiej premierze, ma trafić również do innych krajów Europy.
-
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.