Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bieg po zwycięstwo albo uśmiech

Recommended Posts

Dlaczego ludzie decydują się na udział w maratonie? Mężczyźni z powodu współzawodnictwa, a do kobiet przemówi zapewne perspektywa poprawy nastroju przez wydzielające się podczas wysiłku endorfiny oraz możliwość zrzucenia paru kilogramów.

Elizabeth Loughren z Temple University analizowała online'owe kwestionariusze, wypełnione przez ponad 900 osób, które właśnie ukończyły swój pierwszy bieg. Psycholog pytała, co skłoniło je do uczestnictwa, czy zdecydują się na to ponownie, a jeśli tak, to co stanowi główny motyw.

Okazało się, że niektóre powody wzięcia udziału w maratonie były wspólne dla obu płci, np. chęć poczucia dumy z siebie czy ukończenie trasy w określonym czasie. Było też jednak widać, że mężczyzn interesowało, jak daleko mogliby zajść, a kobietom zależało na poprawie nastroju, niebagatelną rolę odgrywało również zmniejszenie wagi podczas przygotowań do biegu. Nieco więcej panów niż pań deklarowało chęć ponownego startu oraz wspominało o polepszeniu rezultatów. Autorka badań, która przedstawiła wyniki swoich analiz na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, uważa, że kobietom bardziej zależy na samym doświadczeniu, a nie na współzawodnictwie. Kiedy opowiadam mężczyznom o biegu w maratonie, pytają mnie, jaki czas uzyskałam albo na którym miejscu go ukończyłam, podczas gdy kobiety dociekają, jak się wtedy czułam.

Psycholodzy sportu podkreślają, że płeć jest zaledwie jednym z wielu czynników oddziałujących na motywy uczestnictwa w maratonie. Dr John Kremer z Queen's University Belfast wspomina też np. o wieku. Wyjaśnia, że młodsi się ścigają, a osoby starsze biegną ze względów zdrowotnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

naukowcy potrafią sobie zaprzątać głowę różnymi dziwnymi problemami. W końcu odkryli dlaczego ludzie startują w maratonach, zostaje jeszcze do odkrycia dlaczego jedni nurkują, inni się wspinają a jeszcze inni uczą się chodzić na rękach.  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stadna bieganina. Skoro endorfiny to jest to powiązane z euforią kolarza czy uprawiania sportu amatorsko (SKS lub kólko ping-pong'owe ogranicza czasem zawsze). Maraton nie każdy wytrzyma, a samemu biegać do bez celu (dlatego warto biec z piłką nożną lub ze skakanką). Wszystko to jóż w kólko mi się kręci, bo miałem  psychologii w 2002 pytanie na sprawdzienie bodajże o motywacji kolarza w peletonie [?]. Nie pamiętam już tego nawet ale wróciło to do mnie w 2010 do mnie w postaci odpowiedzi niczym łosoś z tarła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...