Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Twitter w Bibliotece Kongresu USA

Recommended Posts

Największa na świecie biblioteka - Biblioteka Kongresu USA - będzie gromadziła w swoich zbiorach... wpisy z Twittera. Właśnie podpisano odpowiednią umowę z serwisem, w którym każdego dnia powstaje 55 milionów tzw. twittów.

Przedstawiciele Biblioteki wyjaśniają, że to kolejny krok w kierunku archiwizowania przez nią publikacji elektronicznych. Swoje zadowolenie wyrazili przedstawiciele świata akademickiego. Podkreślają oni, że dotychczas archiwa historyczne były czymś elitarnym z tego względu, że w książkach czy gazetach mogli publikować tylko wybrani. Obecnie sytuacja uległa zmianie. "To coś nowego w dziejach archiwów historycznych. Notowana sekundę po sekundzie historia zwykłych ludzi" - mówi Fred R. Shapiro bibliotekarz i wykładowca z Yale Law School.

Archiwizowanie Twittera będzie odbywało się z inicjatywy Biblioteki. Jej przedstawiciele skontaktowali się z serwisem przed kilkoma miesiącami i argumentowali, że ma on "znaczny wpływ na historię i kulturę". Przypomnieli, jaką rolę odegrał Twitter w wyborze Baracka Obamy na prezydenta, zauważyli, że jest on ważnym narzędziem używanym np. przez irańskich dysydentów.

Teksty z Twittera będą stanowiły część projektu "Web capture", który Biblioteka Kongresu rozpoczęła około 10 lat temu.

Przedstawiciele Biblioteki zapewniają, że nie dojdzie do naruszenia prywatności użytkowników. Przede wszystkim dlatego, że archiwum będzie udostępniane tylko do celów badawczych. Ponadto wszystko odbywa się zgodnie z regulaminem Twittera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zadziwiające jak skrajni potrafią być Amerykanie, osiąghać wspaniałe naukowe wyniki i jednocześnie popełniać ogromne idiotyzmy... na co komu 55 milionów wpisów dziennie ? oczywistym jest, że to przekręt mający na celu wyprowadzenie ogromnej kasy z budżetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Biblioteka Kongresu USA po raz kolejny zwraca się do internautów z prośbą o pomoc. Tym razem chodzi o pomoc w transkrypcji tysięcy dokumentów związanych z historią ruchu praw kobiet. W przeszłości użytkownicy internatu pomogli Library of Congress w opracowaniu dokumentów związanych z Abrahamem Lincolnem, Waltem Whitmanem czy Clarą Barton. Teraz czas na pomoc przy dokumentacji ruchu sufrażystek.
   Biblioteka ma w swoich zbiorach listy, przemówienia, artykuły prasowe, osobiste dzienniki i inne dokumenty związane zarówno ze znanymi postaciami, jak Susan B. Anthony czy Elizabeth Candy Stanton, jak i mniej znanymi aktywistkami.
   Dokumenty, przy których potrzebna jest pomoc, zostały zdigitalizowane. Zadaniem internautów jest przepisanie każdego z dokumentów, by możliwe było ich pełnotekstowe przeszukiwanie.
   Summer Suffrage Challenge trwa od 12 do 19 sierpnia. Twórcy wyzwania założyli, że w ciągu tygodnia internauci przepiszą i sprawdzą 1000 stron dokumentacji. Przeżyli miłe zaskoczenie. Obecnie w wydarzeniu bierze udział 2887 osób, które dotychczas ukończyły prace nad 7071 stronami dokumentacji. Kolejnych 16 960 stron zostało przepisanych i wymaga sprawdzenia, trwają też prace nad przepisywaniem 1850 stron. Stron, nad którymi jeszcze prac nie rozpoczęto jest zaś 23 089.
   Każdy chętny, który chce przysłużyć się nauce i móc powiedzieć, że pomagał przy tworzeniu zbiorów jednej z największych bibliotek świata, może wejść na stronę projektu i rozpocząć nad nim pracę.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Federico Macheda, napastnik Manchesteru United, został ukarany grzywną w wysokości 15 000 funtów oraz otrzymał ostrzeżenie za umieszczenie homofobicznego komentarza na Twitterze. Kara została wymierzona przez brytyjski związek futbolu.
   W oświadczeniu związku czytamy, że piłkarz użył napastliwego i/lub obraźliwego języka w odniesieniu do orientacji seksualnej innej osoby. Włoch jest już czwartym piłkarzem grającym na Wyspach, który w ciągu ostatnich tygodni został ukarany za komentarze na Twitterze.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Twitter zapowiedział, że w niektórych krajach będzie cenzurował wpisy użytkowników. Serwis dostosuje się do wymagań prawnych krajów, z których pochodzą osoby go używające.
   Zdobywamy coraz większą popularność na arenie międzynarodowej i pojawiamy się w krajach, które mają inne pojęcie o granicach wolności wypowiedzi. W niektórych z nich te idee są tak różne, że nie będziemy tam obecni. Inne z kolei mają podobne co my spojrzenie na wolność słowa, jednak z powodów historycznych bądź kulturowych nie pozwalają na pewne treści. Przykładem mogą być tutaj Francja i Niemcy, które zakazują rozpowszechniania treści nazistowskich - czytamy w oświadczeniu menedżerów Twittera.
   Dotychczas mogliśmy jedynie całkowicie usuwać takie wpisy. Od dzisiaj mamy możliwość ukrycia ich w jednych krajach, a pokazania w innych - informują przedstawiciele serwisu.
   Użytkownik, którego wpis został ocenzurowany, będzie o tym informowany. Ponadto informacje na temat żądań usuwania wpisów, kierowanych do Twittera ze strony rządów, organizacji i osób indywidualnych, będą publikowane na witrynie chilingeffects.org.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W Nowym Jorku aresztowano 43 członków gangów podejrzewanych o dokonanie 3 morderstw. Policja informuje, że zidentyfikowanie sprawców było stosunkowo łatwe, gdyż przestępcy chwalili się swoimi działaniami na Twitterze i Facebooku. Łącząc ich wypowiedzi z prowadzonymi śledztwami detektywi byli w stanie odtworzyć cały przebieg wydarzeń - poinformował komisarz Raymond Kelly.
   Podejrzani mają od 15 do 21 lat i są członkami dwóch gangów działających na Brooklynie. Przestępcy są zamieszani w liczne strzelaniny, w których zginęły trzy osoby, a kilkunastu przechodniów zostało rannych.
   Wojna pomiędzy Wave Gang i Hoodstarz rozpoczęła się od strzelaniny w sierpniu. Zginął w niej przypadkowy przechodzień, a rany odniósł 9-letni chłopiec i jego ojciec.
   Gangsterom już postawiono zarzuty morderstwa, napaści, nielegalnego posiadania broni i rabunku. Grozi im kara dożywotniego więzienia.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Saudyjski Kingdom Holding zainwestował 300 milionów dolarów w Twittera. Książę Alwalid bin Talal bin Abdul Aziz Al Saud, który stoi na czele holdingu, stwierdził, iż to kolejny dowód, że kierowany przez niego fundusz jest w stanie identyfikować i wykorzystywać obiecujące firmy o światowym zasięgu.
   W Twittera zainwestowano w sumie 1,4 miliarda dolarów. Główni inwestorzy to, obok Kingdom Holding, Union Square Ventures, Morgan Stanley oraz Marc Andreessen.
   Sądzimy, że media społecznościowe znacząco zmienią krajobraz medialny w ciągu nadchodzących lat. Twitter będzie brał w tym udział i zarabiał na tym pozytywnym trendzie - oświadczył Ahmed Halawani, dyrektor ds. inwestycji międzynarodowych w Kingdom Holding.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...