Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zmarł twórca Altaira 8800

Recommended Posts

Wczoraj, 1 kwietnia 2010 roku w wieku 68 lat zmarł Henry Edward Roberts, twórca Altaira 8800 - maszyny, która rozpoczęła erę komputerów domowych. Pośrednio Roberts przyczynił się też do powstania Microsoftu, a Steve Wozniak, współzałożyciel Apple'a stwierdził, iż Roberts dokonał najważniejszego kroku, który doprowadził do powstania wszystkiego, czym obecnie dysponujemy.

Roberts urodził się w 1941 roku w Miami. Spędzając wakacje u dziadka, który w swoim warsztacie zajmował się naprawą sprzętu elektrycznego, Roberts zainteresował się elektroniką. Jeszcze w szkole średniej zbudował mały komputer. Następnie rozpoczął studia na University of Miami, gdyż chciał zostać lekarzem. Tam jeden z neurochirurgów zasugerował mu, by najpierw ukończył studia inżynieryjne. Roberts posłuchał rady i przez najbliższe kilkadziesiąt lat zajmował się elektryką i elektroniką.

W 1970 roku założył firmę Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), której pierwszym znanym produktem stał się kalkulator. Kilka lat później ostra rywalizacja na rynku i spowodowane nią widmo bankructwa zmusiło Robertsa do poszukiwania nowych możliwości prowadzenia biznesu. W 1974 roku powstał komputer osobisty Altair 8800, który wykorzystywał mikroprocesor Intel 8080. Maszyna trafiła na okładkę Popular Electronics. Tam zobaczyli ją Gates i Allen, którzy zwrócili się do Robertsa z propozycją stworzenia oprogramowania dla komputera. Altair BASIC był pierwszym komercyjnym produktem Microsoftu.

Altair sieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do sierpnia 1975 roku sprzedano ponad 5000 maszyn.

W 1977 roku MITS zatrudniał 230 pracowników i zanotował sprzedaż wartości 6 milionów dolarów. W tym samym roku Roberts sprzedał swoją firmę i przeniósł się na wieś do Georgii. Przez kilka lat prowadził farmę, a w 1982 roku rozpoczął studia medyczne na Mercer University. Cztery lata później został doktorem medycyny, odbył rezydenturę i w 1988 roku otworzył praktykę medyczną w miasteczku Cochran w Georgii, którą prowadził do śmierci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Przedstawiciele HP oświadczyli, że firma nadal będzie produkowała komputery osobiste. Przed dwoma miesiącami w mediach pojawiły się doniesienia, jakoby Personal Systems Group (PSG) miała zostać wydzielona z koncernu.
   HP obiektywnie oceniło strategiczne, finansowe i operacyjne wpływy wydzielenia PSG. Po analizach stało się jasne, że pozostawienie PSG będzie dobre dla klientów, partnerów, akcjonariuszy i pracowników HP. Razem z PSG jesteśmy z silniejsi - oświadczyła prezes firmy, Meg Whitman.
   Specjaliści analizujący skutki pozbycia się wydziału produkującego pecety stwierdzili, że jest on niezwykle głęboko zintegrowany z cała firmą, kluczowymi dla niej rynkami oraz całym systemem zaopatrzenia. Ma on też olbrzymie znaczenie dla portfolio i wartości firmy. Koszty pozbycia się PSG byłyby większe niż korzyści.
   Analityk Ezra Gottheil z Technology Business Research zauważa, że mimo iż dział produkcji pecetów przynosi mniejsze zyski niż inne działy HP, to jego wartość nie ogranicza się tylko do bezpośrednich korzyści finansowych, a ma też pozytywny wpływ na całą działalność firmy - od produkcji drukarek, poprzez usługi, po produkcję serwerów.
   Dowodem na prawdziwość tych stwierdzeń niech będzie chociażby zachowanie części klientów, którzy, gdy pojawiły się pogłoski o wydzieleniu PSG, zaczęli szukać innych dostawców i rozważali rezygnację z zakupu serwerów HP. Traktują oni bowiem HP jako miejsce, gdzie można kupić cały potrzebny im sprzęt. Rezygnacja z części oferty mogła więc skończyć się ucieczką klientów do tych firm, które zaoferują całościowe rozwiązania.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Media donoszą o kolejnej w tym tygodniu zaskakującej decyzji HP. Najpierw dowiedzieliśmy się, że koncern rezygnuje z rozwoju platformy webOS, którą nabyło zaledwie przed rokiem. Teraz okazuje się, że firma nie wyklucza sprzedaży wydziału Personal Systems Group (PSG), odpowiedzialnego za produkcję pecetów dla biznesu i klientów indywidualnych. Jest to o tyle zaskakujące, że HP jest największym na świecie producentem pecetów. W samym tylko drugim kwartale bieżącego roku HP sprzedał około 15 milionów komputerów osobistych, co daje mu 17,5-procentowy udział w rynku.
   Tymczasem w firmowym oświadczeniu czytamy, że „rada nadzorcza zaakceptowała plan poszukiwania strategicznych alternatyw dla Personal Systems Group. HP rozważy różne możliwości, wśród których mogą znaleźć się wydzielenie części lub całości PSG i utworzenie osobnej firmy lub dokonanie innej transakcji".
   Zdaniem Bloomberga, HP ma zamiar wycofać się z produkcji sprzętu i skupić się na bardziej dochodowym oprogramowaniu i usługach chmur obliczeniowych.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma analityczna Gartner poinformowała, że liczba używanych przez ludzi komputerów osobistych przekroczyła miliard. Stało się tak głównie dzięki szybkiemu wzrostowi w krajach rozwijających się. Jeśli obecnie panujący trend się utrzyma, to w 2014 roku mieszkańcy naszej planety będą używali 2 miliardy pecetów.
   Obecnie w krajach rozwiniętych używa się 58% spośród obecnego miliarda komputerów osobistych. W przypadku kolejnego miliarda odsetek ten spadnie do około 30 procent.
   Analitycy uważają również, że w bieżącym roku zostanie wymienionych około 180 milionów maszyn. Aż 35 milionów z nich trafi na wysypiska, które nie są przygotowane do przyjęcia toksycznych odpadów.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...