Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Dodanie do napoju alkoholowego tlenu przyspiesza trzeźwienie. Sceptycy doceniają naukową wartość odkrycia, ale obawiają się, że świadomość istnienia takiego zjawiska może zachęcać niektórych do nadmiernego picia. Skoro bowiem da się szybciej zwalczyć skutki działania etanolu, czemu nie sięgnąć po więcej?

Kwang-il Kwon i jego zespół z Chungnam National University w Daejeon w Korei Południowej poczęstowali 30 mężczyzn i 19 kobiet 360-ml drinkiem, który zawierał 19,5% alkoholu i 8, 20 lub 25 części na milion rozpuszczonego tlenu. Nie bez powodu akademicy zdecydowali się na ten właśnie gaz, ponieważ bierze on udział w rozkładzie alkoholu w organizmie (w komórkach wątroby - hepatocytach - dochodzi do utlenienia alkoholu etylowego).

Po 5 godzinach stężenie alkoholu we krwi badanych spadło do zera. Koreańczycy zauważyli jednak, że u osób, które spożyły drinki z 20 albo 25 ppm tlenu, czas osiągnięcia zerowego poziomu skracał się średnio o 23-27 min (w porównaniu do ludzi sączących napoje o mniejszej zawartości O2).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze też pod koniec picia alkoholowego ukoronować napojem izotonicznym to suszy na drugi dzień mniej jeśli się człowiek nawodni po 'drinking session'.

Po winie musującym zawsze bolała mnie głowa, a jeszcze jak się zmieszało z wódką czy piwem to kac był potworny jeśli się nie klinowało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alkohol etylowy w organizmie zniknie szybciej ale zostaje aldehyd octowy.On powoduje kaca.Czyli szybciej zniknie humor i szybciej zacznie się kac.Czyli nie opłaca się robić drinków z wodą utlenioną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile i tak już nie popijasz wody utlenionej :D

Znane są pewne sztuczki powodujące przyspieszone dojrzewanie wina. (...) jednak nie mam pojęcia, czy ich zastosowanie da jakiś pozytywny rezultat, gdyż nigdy ich nie stosowałem (i nie polecam):

 

Utlenianie wodą utlenioną

Do mocnych i słodkich czerwonych win dodaje się 3-5 kropel zwykłej 3% wody utlenionej na każdy litr wina, miesza się i zostawia na około 2 miesiące.

 

http://old.wino.org.pl/frames/ogol_zasad.html sekcja dojrzewanie winka

 

no to Skål  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli:gryzie w gardło,postarza wino,ma negatywny wpływ na cenny etanol ale do "rany ją przyłóż".Ważne że ma bąbelki.Jak w tytule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chyba co innego nasączyć napój tlenem a co innego dodać do niego wody utlenionej :D Tlen w formie jedno-cząsteczkowej działa troszkę inaczej (sens używania H2O2) niż tlen dwu-cząsteczkowy więc nie można porównywać. Rybki nie mogą pływać w wodzie utlenionej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...