Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

tolep

Users
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

About tolep

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Co za czasy, ktoś zrobił, jako pierwszy, porządne badania z grupą kontrolną i to zasługuje na newsa. Tylko dlaczego taki dziwny tytuł?
 2. MOND cuchnie. Stala kosmologiczna aka ciemna energia - też cuchnie i to jeszcze jak. Póki jednak wychodzą z tego jakieś przydatne w praktyce wzory i zastosowania, niech się une bawiom dalij za moje piniendze. To że modele są złe, to też niewielki problem. Robią na tych modelach które mają. Kwestia czasu, kiedy sami wywalą je (niechcący) z hukiem. Ale jakiś model trzeba przy robieniu przyjąć, nawet prrzeczuwając że jest zły. Ważne jest żeby napędy taśmowe w tym całym CERNie działały dobrze, no i backupy też. (edit: właśnie sobie przypomniałem, że na tych taśmach zapisuje się malutki ułamek danych z detektorów, na podstawie predefiniowanych filtrów odrzucających zdarzenia nieinteresujące. To też może być jakaś pułapka) A propos następnych akceleratorów (na wczesnym etapie budowy) jedno pytanko, bo może coś przeoczyłem. Pojawiły się od czasów koncepcji LHC jakieś nowe idee dotyczące ich konstrukcji, czy też koncept polega z grubsza na tym żeby zbudować jeszcze dłuższą rurę? Zaskoczyła mnie p. Bratkowa stwierdzeniem, że cząstka o masie 10000 protonów to jakiś problem dla LHC... zanim sobie nie uświadomiłem że chodzi jej prawdopodobnie o masę spoczynkową.
 3. Akurat na kanale Copernicus Center pojawiła się prelekcja p. Jałochy-Bratek (tak...) podsumowująca stan (nie)wiedzy na temat hipotetycznej ciemnej materii. Dla mnie cenna choćby z tego powodu, ze tego typu podsumowanie widzę po raz pierwszy. Zazwyczaj ciemna materia jest zbywana dwoma zdaniami zawierającymi jedną liczbę i jeszcze jednym zdaniem zawierającym liczbę odpowiadającą ciemnej energii, Raczej też nikt się nie rozwodzi nad wielkoskalową jednorodnością Wszechświata, bo najwyraźniej taki jest aktualny konsens. Prelegentka, jakby to powiedzieć, nieco skrobie po tym obrazku. Co do samej NGC 4736, jej nietypowość wykryta przez pp. Bratków jest wspomniana w angielskim, lecz nie w polskim haśle Wikipedii. Jestem ciekaw czy nadal prawdą jest, że badania te nie zostały skonfrontowane przez innnych badaczy. Prelekcja p. Jałochy-Bratek zaciekawila mnie jeszcze z psychologicznego punktu widzenia, ale nie powiem dlaczego, bo bardzo słabo operuję pojeciami z tej dziedziny. Powiem tylko że stosunek isygnału do szumu jest tu dość niski i w dodatku zdaje się spadac z upływem czasu, lecz mniej mnie to zirytowało, a bardziej przykuło uwagę.
 4. Nie no, bez żartów. Zanieczyszczenia mogą co najwyżej skrócić życie lub zmniejszyć jego jakość. Każdy umiera tak czy siak, jak do tej pory.
 5. Między obszarami silnie oświetlonymi nocą a pozostałymi istnieje jednocześnie takie mnóstwo innych istotnych róznic, że ta korelacja nie daje nawet nadziei na wykrycie jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego.
 6. Z przyjemnością dowiedziałbym się, jakich. Tak w ogóle, to czuję że sprawdzą się - i jak widać może już zaczynają się sprawdzać - przepowiednie o nadchodzącym (z kręgów militarnych) przełomie technologicznym w magazynowaniu energii. Obyśmy nie musieli przeżyć wojny w celu ujrzenia tego przełomu w zastosowaniach cywilnych.
 7. A co przeszkadza w połączeniu dwóch ogniw szeregowo?
 8. No proszę. Dopiero co zaczęło się mówić, ze z tym "szkodliwym" cholesterolem niezupełnie jest tak jak twierdzono przez całe dekady - i już się magicznie znalazło nowe zastosowanie dla dla leku.
 9. Przykładowy VY Canis Majoris. Temperatura jego powierzchni to około 3000K, ale ponieważ wstawiony w miejsce Słońca sięgałby za Saturna, a jest tylko 40 razy od Słońca cięższy cięższy, ma średnią gęstość około 200.000 razy mniejszą od powietrza którym odychamy. Pytanie: jaki byłby efekt fizyczny "wpłynięcia" w tę gwiazdę statkiem kosmicznym (nie prostopadłego, a raczej prawie stycznego do "powierzchni")? Intuicja podpowiada, że powinno być możliwe przeżycie. PS Dzień dobry Państwu.
 10. 1. Miliard ton czyniło te ryby najbardziej rozpowszechnionymi na świecie kręgowcami, czy też dopiero obecnie sugerowane 10 miliardów ton to czyni? 2. Sprawdziłem odpowiedź na pytanie 1. na phys.org, ale musiałem szukać artykułu (używając nazwiska badacza). Chciałbym zasugerować na przyszłość linkowanie do źródłą bezpośrednio.
 11. Co ma z tym wspólnego jakieś równouprawnienie? Czy ktokolwiek, kiedykolwiek zabraniał kobietom malować? NIE. Ale dla lewactwa (nie tylko feministek) podstawowym środkiem do realizacji swoich obłąkanych celów jest fałszowanie języka, zawłaszczanie słów, wypaczanie znaczeń.
 12. tego się po prostu nie da opisać w kulturalnych słowach. Kpinki typu "czekam aż Corel zażąda wycofania Painta, a Cristian Ghisler zażyczy sobie, by Total Commander był powłoką alternatywną dla Exploratora Windows i Komisja Europejska ich poprze" też nie brzmią odpowidnio mocno. Precz z eurwysynami!
×
×
 • Create New...