Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Ravn7

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi dodane przez Ravn7


  1. Realizować można jakiś cel. A ewolucja nie ma celu, tylko działa na takiej zasadzie jak grawitacja. I choć przelecenie przez cały Układ Słoneczny i trafienie w jakiś księżyc wymaga od nas dużej mocy obliczeniowej, to jednak samoistnie takie rzeczy dzieją się cały czas i jest to najwyżej kwestia prawdopodobieństwa. Tyle, że nikt go nie obliczał. Zdarzenie zaistniało przypadkiem - wskutek działania grawitacji. 


  2. 6 minut temu, peceed napisał:

    I to jest poważny błąd, powtórzenie błędu biologów

    Ewolucja nie wykonuje żadnych działań arytmetycznych, więc nie wchodzi w definicję mocy obliczeniowej. 

    6 minut temu, peceed napisał:

    Wyraźnie pisałem o zanikaniu organów. Istotny jest brak wpływu genu na fenotyp i fitness, dlatego w moim przykładzie wręcz pojawił się nowy gen.

    Odniosłem się do Twojego twierdzenia o zwalnianiu zasobów obliczeniowych. Czym są zatem te zasoby? 


  3. Nie nazwałbym tego mocą obliczeniową, ponieważ ściśle rzecz biorąc, nie byłoby to poprawne. Raczej zdolnością tworzenia informacji wskutek mutacji i selekcji. 

    Zanikanie cech natomiast, jak najbardziej pozwala na oszczędność zasobów. Ogólnie "zasobów", nie tylko obliczeniowych, które rozumiem jako fakt obecności niepotrzebnych genów. Akurat z samego ich usunięcia nie ma zysku (wystarczy deaktywacja) i właśnie z tego powodu mogą istnieć przez miliony lat. Zanikają w populacji wyłącznie wskutek dryfu genetycznego. A dryf genetyczny najlepiej działa w bardzo małych populacjach, więc wszystko zależy przede wszystkim od przejścia gatunku przez wąskie gardło. Jeśli nie przejdzie, szanse na usunięcie nieużywanych genów są minimalne. 


  4. 6 godzin temu, peceed napisał:

    Tysiące żujących gatunków dowodzą że jednak nie.

    Ale akurat roślinożerne i wszystkożerne ssaki mają żuchwę po to, aby wstępnie rozdrabniać pokarm. Pozwala to na bardziej efektywne trawienie, o czym można przeczytać w różnych zaleceniach żywieniowych dla ludzi.

    Trudno powiedzieć, dlaczego ptaki utraciły zęby (kury nadal posiadają nieaktywne ale funkcjonalne geny zębów, chociaż geny szkliwa zostały już uszkodzone i nie działają). Podejrzewam, że brak ust i ogólnie jamy ustnej sprawia, że trudno byłoby utrzymać taki rozdrobniony pokarm, więc korzyści byłyby wątpliwe w porównaniu do korzyści, jakie odnoszą ssaki. Poza tym, zęby te, oczywiście, nie przypominają zębów do przeżuwania. Są wąskie i ostre, jak zęby dinozaurów, więc widocznie w toku ewolucji było większe prawdopodobieństwo ich utraty niż prawdopodobieństwo zmiany kształtu i jeszcze do tego powstania tkanek okalających usta. 


  5. 7 minut temu, Eco_PL napisał:

    https://kopalniawiedzy.pl/ichtiozaur-kraken-osmiornica-Berlin-Ichthyosaur-State-Park,14065

    Akcja działa się w Triasie, a więc 250-200 milionów lat temu. Być może nadinterpretacja, ale kto wie...

    Nie tam, daj spokój. Gdyby mózgi były tak rozwinięte, to mielibyśmy mnóstwo cywilizacji od tego czasu. 
    Czekam na odkrycie pozostałości cywilizacji na Marsie. 


  6. Kontynenty uformowały się bardzo dawno temu, blisko początku istnienia Ziemi. W tamtym okresie uderzały w Ziemię tak ogromne asteroidy, że ten, który wybił dinozaury to jakiś mały kamyk. Przy uderzeniu tak dużych obiektów, że skorupa ziemska zmienia formę i wyparowują oceany, ciężko, aby coś pozostało. Co prawda, znana jest formacja skalna ze śladami życia, które przetrwały okres Wielkiego Bombardowania (wtedy to mogło mieć związek z migracją gazowego giganta przez pas asteroid), ale jest ich dosłownie jeden. Który w dodatku nie jest powszechnie uznawany jako jednoznaczny dowód na istnienie życia. 

    Natomiast 200 mln temu żadna cywilizacja powstać, ponieważ zwierzęta miały bardzo słabo rozwinięte mózgi. Prehistoryczne gady i dinozaury miały bardzo małe mózgi, które były pozbawione kory nowej. Korę nową mają tylko ssaki, a jest ona niezbędna do istnienia świadomości i bierze udział w najbardziej złożonych procesach poznawczych, w tym umożliwia mowę. I choć może współczesny kruk jest zaskakująco inteligentnym stworzeniem, to nie zbuduje cywilizacji. A i tak jest nieporównywalnie bardziej sprawny umysłowo od zwierząt sprzed 200 mln lat. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...