Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Ravn7

Users
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Ravn7 last won the day on February 8 2023

Ravn7 had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

About Ravn7

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 1. A mnie się wydawało, że to od dawna wiadomo, iż podstawą diety łowców-zbieraczy były rośliny. Trudno mi sobie wyobrazić, jak można by codziennie upolować tyle mięsa, aby starczyło dla całego plemienia.
 2. Realizować można jakiś cel. A ewolucja nie ma celu, tylko działa na takiej zasadzie jak grawitacja. I choć przelecenie przez cały Układ Słoneczny i trafienie w jakiś księżyc wymaga od nas dużej mocy obliczeniowej, to jednak samoistnie takie rzeczy dzieją się cały czas i jest to najwyżej kwestia prawdopodobieństwa. Tyle, że nikt go nie obliczał. Zdarzenie zaistniało przypadkiem - wskutek działania grawitacji.
 3. Ewolucja nie wykonuje żadnych działań arytmetycznych, więc nie wchodzi w definicję mocy obliczeniowej. Odniosłem się do Twojego twierdzenia o zwalnianiu zasobów obliczeniowych. Czym są zatem te zasoby?
 4. Nie nazwałbym tego mocą obliczeniową, ponieważ ściśle rzecz biorąc, nie byłoby to poprawne. Raczej zdolnością tworzenia informacji wskutek mutacji i selekcji. Zanikanie cech natomiast, jak najbardziej pozwala na oszczędność zasobów. Ogólnie "zasobów", nie tylko obliczeniowych, które rozumiem jako fakt obecności niepotrzebnych genów. Akurat z samego ich usunięcia nie ma zysku (wystarczy deaktywacja) i właśnie z tego powodu mogą istnieć przez miliony lat. Zanikają w populacji wyłącznie wskutek dryfu genetycznego. A dryf genetyczny najlepiej działa w bardzo małych populacjach, więc wszystko zależy przede wszystkim od przejścia gatunku przez wąskie gardło. Jeśli nie przejdzie, szanse na usunięcie nieużywanych genów są minimalne.
 5. Ale akurat roślinożerne i wszystkożerne ssaki mają żuchwę po to, aby wstępnie rozdrabniać pokarm. Pozwala to na bardziej efektywne trawienie, o czym można przeczytać w różnych zaleceniach żywieniowych dla ludzi. Trudno powiedzieć, dlaczego ptaki utraciły zęby (kury nadal posiadają nieaktywne ale funkcjonalne geny zębów, chociaż geny szkliwa zostały już uszkodzone i nie działają). Podejrzewam, że brak ust i ogólnie jamy ustnej sprawia, że trudno byłoby utrzymać taki rozdrobniony pokarm, więc korzyści byłyby wątpliwe w porównaniu do korzyści, jakie odnoszą ssaki. Poza tym, zęby te, oczywiście, nie przypominają zębów do przeżuwania. Są wąskie i ostre, jak zęby dinozaurów, więc widocznie w toku ewolucji było większe prawdopodobieństwo ich utraty niż prawdopodobieństwo zmiany kształtu i jeszcze do tego powstania tkanek okalających usta.
 6. Chyba można było się spodziewać, że skoro dinozaury miały ruchome szczęki, to pierwsze ptaki odziedziczyły po nich tę cechę, a potem zaniknęła ona razem z zębami. Poza tym ruchomość szczęki potrzebna jest przede wszystkim do przeżuwania pokarmu.
 7. Nie tam, daj spokój. Gdyby mózgi były tak rozwinięte, to mielibyśmy mnóstwo cywilizacji od tego czasu. Czekam na odkrycie pozostałości cywilizacji na Marsie.
 8. Kontynenty uformowały się bardzo dawno temu, blisko początku istnienia Ziemi. W tamtym okresie uderzały w Ziemię tak ogromne asteroidy, że ten, który wybił dinozaury to jakiś mały kamyk. Przy uderzeniu tak dużych obiektów, że skorupa ziemska zmienia formę i wyparowują oceany, ciężko, aby coś pozostało. Co prawda, znana jest formacja skalna ze śladami życia, które przetrwały okres Wielkiego Bombardowania (wtedy to mogło mieć związek z migracją gazowego giganta przez pas asteroid), ale jest ich dosłownie jeden. Który w dodatku nie jest powszechnie uznawany jako jednoznaczny dowód na istnienie życia. Natomiast 200 mln temu żadna cywilizacja powstać, ponieważ zwierzęta miały bardzo słabo rozwinięte mózgi. Prehistoryczne gady i dinozaury miały bardzo małe mózgi, które były pozbawione kory nowej. Korę nową mają tylko ssaki, a jest ona niezbędna do istnienia świadomości i bierze udział w najbardziej złożonych procesach poznawczych, w tym umożliwia mowę. I choć może współczesny kruk jest zaskakująco inteligentnym stworzeniem, to nie zbuduje cywilizacji. A i tak jest nieporównywalnie bardziej sprawny umysłowo od zwierząt sprzed 200 mln lat.
 9. Gdyby to był bug, wtedy jego wyeliminowanie przyniosłoby zauważalny wzrost wydajności, a to już - odnosząc się do ich twierdzeń - przekroczyłoby możliwości człowieka. Bylibyśmy więc u progu osobliwości technologicznej. Czyli, właściwie, nowej ery.
 10. Drobny problem polega, że tylko wahadłowce pozwalały wyjść ze statku kosmicznego na zewnątrz :-) Teraz można wyjść najwyżej z ISS.
 11. Metan to CH4. A więc zawiera węgiel. W takim razie jego wiek można oceniać standardowo, metodą węgla C14. https://pl.wikipedia.org/wiki/Datowanie_radiowęglowe
×
×
 • Create New...