Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

lanceortega

Users
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

lanceortega last won the day on August 30 2020

lanceortega had the most liked content!

Community Reputation

10 Pretty Good

About lanceortega

 • Rank
  Fuks

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Może przynajmniej pewna rodzina asteroidów taka jest. Może przynajmniej ta, która najbardziej zagraża zderzeniem z Ziemią.
 2. A tereny nizinne (np. stan Louisiana) morze już teraz pochłania w przeciętnym tempie.... 1 boiska piłkarskiego co 45 min. Tu jest napisane, że będzie gorzej.
 3. Używana jest zarówno nazwa uszanka jak i uchatka kalifornijska. Niemniej tradycyjnie zwierzęta tak wyglądające dzielimy na foki i uchatki. Więc uchatka kalifornijska ma więcej sensu.
 4. Dokładna sekwencja genetyczna (przepisana na DNA w procesie RT-PCR) wszystkich znanych wariantów SARS-CoV-2 jest znana i udostępniona w publicznej domenie. Wystarczy kilka minut, aby sekwencję znaleźć. Po co te brednie że nie wyizolowano wirusa?! Przykład: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore/MN988668
 5. Zanim zdecydujesz się na poród naturalny to niedługo przed terminem porodu zrób badania ginekologiczne?
 6. Ładnie ujęte. Ale jednocześnie widać, że to nie socjalizm sam w sobie jest zły, tylko że 95% ludzi nie nadaje się do niego. I wolą próbować swych sił na wolnym rynku kt. oparty jest na nierozłącznej parze egoizm-nepotyzm.
 7. Gdy się zastanowić to ludzie współcz. robią dokładnie to, co jaskiniowcy. Wszystko, co uważają za odpad wyrzucają poza swoją posesję - nie mój teren, czyli niczyj. Przecież to samo nadal robimy z deszczówką, ściekami, odpadami komunalnymi, spalinami.... A nawet z nadmiarem ciepła! Człowiek chłodzi swoją jaskinię (dom) za pomocą klimatyzatora, a wymiennik ciepła usuwa ciepło do atmosfery (nie jego prywatna atmosfera, czyli niczyja; grunt, że usunięte poza własne terytorium).
 8. Mój daje. Ale nie wlicza się to do czasu pracy. Czyli w miejscu pracy 40h tygodniowo, płacone za 37,5h. Bulletproof coffee? Chyba nie wybiorę tego rozwiązania mimo wszystko. Ale dzięki za sugestię. https://www.healthline.com/nutrition/3-reasons-why-bulletproof-coffee-is-a-bad-idea#1
 9. Muszę zjeść na owej przerwie, by nie czuć ssania w żołądku na długo przed końcem pracy.
 10. Ale czy to trzeba z kimś? ;-) A serio, jak: zjeść posiłek, wypić kawę, wysikać się i zdrzemnąć podczas 30-minutowej przerwy w pracy na nocnej zmianie?
 11. Tak, większość owoców dłużej wytrzymuje gdy są schłodzone ponieważ oczywiście procesy chemiczne spowalniają. Tak, szybkość procesu mrożenia ma krytyczny wpływ na wielkość powstających kryształków lodu. Jednak przy każdym mrożeniu innym niż błyskawiczne kryształki powstają i dochodzi do poważnych uszkodzeń wewnątrzkomórkowych. Między innymi dlatego mrozi się przemysłowo wyłącznie produkty które da się spożyć bez dodatkowej obróbki mechanicznej typu mycie, obieranie, drylowanie.
 12. Wystarczy nie unikać w diecie surowych warzyw i owoców lub przynajmniej używać często odrobinę świeżej naci pietruszki by nie mieć niedoboru wit. C. Podczas mrożenia rosnące kryształy wody dziurawią organelle komórkowe oraz same komórki. Podczas rozmrażania z uszkodzonych organelli komórkowych wycieka zawartość. Reakcje chem. z witaminą C zmniejszają zawartość tej ostatniej. Do transportu transoceanicznego statkami owoców (papryka to owoc) się nie mrozi! Efektem byłaby paćka po rozmrożeniu, co znamy z kuchni. Stosuje się trik oparty na wiedzy z zakresu fizjologii roślin. Wśród substancji pełniących rolę hormonów u roślin jest m.in. CO² oraz etylen. Zwiększenie stężenia CO² (na czas transportu) sprawia, że owoce przechodzą w stan "hibernacji". Przed wysłaniem do handlu umieszcza się je na kilka dni w pomieszczeniu z małym dodatkiem etylenu, co jest dla komórek owoców NATURALNYM sygnałem, by przyspieszać dojrzewanie. Zresztą dojrzewający owoc dodatkowo sam produkuje i wydziela etylen, który jeszcze przyspiesza dojrzewanie jego i sąsiednich owoców.
 13. To nie jest perpetuum mobile. Wydajność nie jest 130% gdy liczona w watach. Tylko chodzi o stosunek ilości fotonów do wybitych elektronów!
 14. Strukturę DNA poznano w l. 1950. (Nobel: Watson i Creek) Naprawdę od ponad 100 lat zastanawiano się dlaczego DNA jest prawoskrętny a nie lewoskrętny?
×
×
 • Create New...