Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

lanceortega

Users
 • Content Count

  33
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

lanceortega last won the day on August 30

lanceortega had the most liked content!

Community Reputation

7 Promising

About lanceortega

 • Rank
  Fuks

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mój daje. Ale nie wlicza się to do czasu pracy. Czyli w miejscu pracy 40h tygodniowo, płacone za 37,5h. Bulletproof coffee? Chyba nie wybiorę tego rozwiązania mimo wszystko. Ale dzięki za sugestię. https://www.healthline.com/nutrition/3-reasons-why-bulletproof-coffee-is-a-bad-idea#1
 2. Muszę zjeść na owej przerwie, by nie czuć ssania w żołądku na długo przed końcem pracy.
 3. Ale czy to trzeba z kimś? ;-) A serio, jak: zjeść posiłek, wypić kawę, wysikać się i zdrzemnąć podczas 30-minutowej przerwy w pracy na nocnej zmianie?
 4. Tak, większość owoców dłużej wytrzymuje gdy są schłodzone ponieważ oczywiście procesy chemiczne spowalniają. Tak, szybkość procesu mrożenia ma krytyczny wpływ na wielkość powstających kryształków lodu. Jednak przy każdym mrożeniu innym niż błyskawiczne kryształki powstają i dochodzi do poważnych uszkodzeń wewnątrzkomórkowych. Między innymi dlatego mrozi się przemysłowo wyłącznie produkty które da się spożyć bez dodatkowej obróbki mechanicznej typu mycie, obieranie, drylowanie.
 5. Wystarczy nie unikać w diecie surowych warzyw i owoców lub przynajmniej używać często odrobinę świeżej naci pietruszki by nie mieć niedoboru wit. C. Podczas mrożenia rosnące kryształy wody dziurawią organelle komórkowe oraz same komórki. Podczas rozmrażania z uszkodzonych organelli komórkowych wycieka zawartość. Reakcje chem. z witaminą C zmniejszają zawartość tej ostatniej. Do transportu transoceanicznego statkami owoców (papryka to owoc) się nie mrozi! Efektem byłaby paćka po rozmrożeniu, co znamy z kuchni. Stosuje się trik oparty na wiedzy z zakresu fizjologii roślin. Wśród substancji pełniących rolę hormonów u roślin jest m.in. CO² oraz etylen. Zwiększenie stężenia CO² (na czas transportu) sprawia, że owoce przechodzą w stan "hibernacji". Przed wysłaniem do handlu umieszcza się je na kilka dni w pomieszczeniu z małym dodatkiem etylenu, co jest dla komórek owoców NATURALNYM sygnałem, by przyspieszać dojrzewanie. Zresztą dojrzewający owoc dodatkowo sam produkuje i wydziela etylen, który jeszcze przyspiesza dojrzewanie jego i sąsiednich owoców.
 6. To nie jest perpetuum mobile. Wydajność nie jest 130% gdy liczona w watach. Tylko chodzi o stosunek ilości fotonów do wybitych elektronów!
 7. Strukturę DNA poznano w l. 1950. (Nobel: Watson i Creek) Naprawdę od ponad 100 lat zastanawiano się dlaczego DNA jest prawoskrętny a nie lewoskrętny?
 8. A może jednak wosk był tylko w roli kleju tymczasowo mocującego szablon do skały? Zaokrąglone krawędzie mogą świadczyć o zużywaniu (kruszeniu) się wystających, kanciastych części twardszego szablonu wskutek wielokrotnego użycia lub przekładania.
 9. Ja też się nad tym nie zastanawiam. Ja to rozumiem. Ale też wiem, że wielu będzie korciło. I tak to napisałem.
 10. Może nie uderzał w Aborygenów, lecz w koncern? Nie byłby to pierwszy raz w historii, gdy biali wykorzystywali nałogi dla osłabienia podbijanych społeczności (alkohol dla Indian, opium dla Chińczyków...) Tak ja to zrozumiałem.
 11. Piszą też na stronie Nature następująco: Editors’ note, March 2020: We are aware that this story is being used as the basis for unverified theories that the novel coronavirus causing COVID-19 was engineered. There is no evidence that this is true; scientists believe that an animal is the most likely source of the coronavirus.
 12. Właśnie tak! Jest to prawdopodobne. Rzeczywiście możliwe. Jedną z opcji. Ale zachodnia autocenzura nie będzie o tym informowała. Na Zachodzie ludzie mają być powszechnie przekonani, że wirus pochodzi od prymitywnych chińskich wieśniaków jedzących wszelkie ścierwo - nawet nietoperze, pangoliny, żaby, pająki.....
 13. To jest naprawdę niesamowite osiągnięcie. Dostarczono zautomatyzowaną sondę na asteroidę. Sonda wylądowała bezpiecznie, pobrała próbki gruntu i jest w drodze powrotnej na planetę Ziemia. W tym samym czasie trwa pandemia Covid19 i jakiś ksiądz biega po mieście z monstrancją głośno recytując zaklęcia (modlitwy) by przegonić epidemię. Dwa światy.
×
×
 • Create New...