Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

brimbaks

New Users
  • Content Count

    4
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by brimbaks

  1. Wyłania się z tego całkiem ciekawa powieść katastroficzna. Dodrzucając do niej Mojżesza i całą tę hecę z plagami i rozstąpieniem się morza, można nawet zaryzykować twierdzenie, iż Thera odcisnęła na ludzkości swoje piętno w znacznie bardziej wyrafinowany sposób, niż jesteśmy obecnie w stanie przyznać.
  2. Chodzi zapewne, mówiąc w duzym uproszczeniu, o to, w jaki sposób, zjawisko połowicznego rozpadu plutonu i związany z tym rozkład gęstości neutronów i promieniowania gamma podczas "zapłonu" ładunku wpływa na wydajność fuzji termonuklearnej w drugim stopniu ładunku, zawierającym paliwo do tejże fuzji. Jak wiadomo, dzięki laserom, osiąga się stan wysokotemperaturowej plazmy powstałej z niewielkiej porcji paliwa, w ktorej owo zjawisko fuzji zachodzi. Mimo, że nie jest ono jeszcze dość wydajne i nie przebiega w sposób ciągły aby móc je wykorzystać do celów energetycznych, obserwowanie go pozwala jednak budować, weryfikować i doskonalić modele teoretyczne. Skalowalność plazmy daje nam także możliwość rozszerzenia zjawisk w skali mikro na skale wręcz astronomiczne, co także sprzyja budowie i weryfikacji modeli fuzji w gwiazdach oraz gorących obłokach materii międzygwiezdnej.
  3. Wydaje mi sie, że...pasy dezorientują drapieżników podczas pościgu. Mimo, iż, wg badań, każdy osobnik zebry posiada niepowtarzalny wzór, galopujące stado "wytwarza" swego rodzaju efekt stroboskopowy, który utrudnia polującym skupienie się na zdobyczy.
×
×
  • Create New...