Witam,
należy uwzględnić w tej wypowiedzi, że w Australii nie występują wystarczające obszary roślin na których można zbierać miód manuka. Manuka to roślina Leptospermum scoparium a Australijczycy zbierają miody z innych roślin z rodziny Leptospermum i przypisują im pochodzenie z manuki a miody te nie są miodami manuka.
Według pracy Dr hab. Jarosława Proćko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rośliny o nazwach Leptospermum scoparium i Leptospermum polygalifolium to dwa odrębne gatunki, a nazwa Manuka (z języka maoryskiego) dotyczy tylko rośliny Leptospermum scoparium.
również w Polsce były badane miody australijskie o nazwie manuka i w badaniach tych stwierdzono, że miody te są istotnie przegrzane (HMF ponad 200) - nawet kilkakrotnie przewyższając normę co może oznaczać zafałszowanie produktu. Badania te były przeprowadzone w instytucie w Puławach.Według literatury naukowej istnieje ryzyko, że miody z wysokim wskaźnikiem HMF nie posiadają aktywności biologicznej miodu. Ponadto według J. White jr. (Bee Word 61,1, 1980) miody o wartości HMF większej niż 200 mg/kg mogą być miodami zafałszowanymi z dodatkiem cukru inwertowanego.