Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

toonek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralna

O toonek

  • Tytuł
    Fuks

Informacje szczegółowe

  • Płeć
    Nie powiem
  1. No to mamy rad-away z Fallouta jeszcze tylko Power Armor i holokaust atomowy gotowy....
  2. Szare mydło nie zawiera triklosanu, wiec myć ale z głową. Znałem babkę która miała 106 lat. Całe życie tylko szare mydło i zimna woda do mycia i 7 dziec, a wnuków tylko pozazdrościć.
  3. Większość na pewno tęż słyszała o procesie "majenia wódki " i, że można się pochorować wódką która się " nie przegryzła ". A dzieje się tak ponieważ po dodaniu spirytusu do wody tworzą się właśnie hydraty, początkowo bardzo skondensowane struktury i trzeba czasu aby cząsteczki się zdysocjowały i ustaliła równowaga. Domowym sposobem na sprawdzenie jest uderzenie nożem w szklaną butelkę z wódką. Jak dźwięk głuchy to jeszcze trzeba poczekać. Można też sprawdzić "markowe wódki" jak szybko od wstrząśnięcia butelką dźwięk staje się bardziej "dźwięczny". Znanym też sposobem na przyspieszenie dojrzewania "naszego" alkoholu jest od czasu do czasu wstrząsanie butelką - tlen zawarty w przestrzeni nad cieczą łatwiej rozpuszcza się i powolutku utlenia ... A na koniec dodam iż "niedojrzały alkohol" może w ciekawy sposób zamarznąć. Tzn gdy tworzy się dużo hydratów mogą podczas zmrażania powstawać lodowe igiełki wewnątrz butelki. To tyle mojego doświadczenia.
  4. Też chciałbym wtrącić 3 grosze. Destylacja rektyfikacyjna (ciągła) , a o takiej mówimy w przypadku gorzelni nie jest procesem pozwalającym uzyskać czysty etanol, nie jest doskonała. Zacier, który jest cieczą będąca mieszaniną wielu pochodnych procesu metabolicznego rozkładu cukru jakim jest glukoza ( drożdże żywią się glukozą, ale potrafią w mniejszym czy większym stopniu trawić - rozkładać - większe cukry i przetwarzać je - dlatego np na piwo warzy się brzeczkę, enzymy zawarte w słodzie rozkładają skrobię na glukozę fruktozę i sacharozę ). Podczas fermentacji - oddychania drożdży - powstają alkohole o dłuższych łańcuchach, ketony ,estry kwasy org. - przeważnie obecne w trakcie przygotowywania zacieru -i jedne z gorszych aldehydy - zależy to również od szczepu drożdży. Najmniej pożądanym składnikiem jest METANOL , który ZAWSZE towarzyszy fermentacji. Ogólnie im szybszy proces więcej metanolu - "czas to pieniądz". Z metanolem jest problem taki iż w procesie destylacji nie da się go całkowicie oddestylować - bliskie temp. wrzenia i generalnie wł. chem i fiz. Są odpowiednie normy zawartości itp. Gorzelnie sobie z tym radzą lepiej i gorzej. Wiec muszą usunąć z destylatu po pierwszej destylacji tak jak pisałem: aldehydy, ketony, estry, metanol i trochę jeszcze innych "fuzli". Robi się to w prostych procesach chem. dodając silnych utleniaczy np KMNO4 a później hydroliza estrów przez dodanie NaOH - popularny kret do rur. Po każdej destylacji robi się analizę, "oczyszcza" i destyluje jeszcze raz. Stosuje się oczywiście też filtracje np Węgiel Aktywny, który bardzo dobrze radzi sobie z wychwytywaniem "fuzli". Dlatego na etykietach można często przeczytać destylowana 3 razy... 7 razy .. doskonały proces filtracji... . Ale i tak wychodzi niezła mieszanina. Dlatego dobre gatunkowo wódki leżakują - pozwala to na harmonizację "smaku" , śladowe ilości aldehydów się powolutku utleniają tlenem rozpuszczonym z powietrza. Można też uzyskiwać "dość" czysty etanol (ok 96%) przemysłowo w procesie ekstrakcji z benzenem. Ale śladowe ilości benzenu dyskwalifikują taki etanol do celów spożywczych. To tyle mojej wiedzy - może być troszkę dziurawa, za błędy merytoryczne przepraszam jeśli takie są.
  5. A ja .. niestety nie mogę znaleźć w tym momencie gdzie , czytałem opracowanie, iż w umiarkowanej strefie klimatycznej wzrost do 30% CO2 w powietrzu powoduje szybszy wzrost lasów iglastych. Mniej więcej do 15% uzyskiwano podwojone tempo produkcji biomasy , powyżej zależność była daleka od liniowej. Najbardziej nie lubię ekooszołamów. Tylko , żeby straszyć. Natura sobie zawsze poradzi - gorzej z człowiekiem. Trzeba będzie przesiadać ludzi i tyle. A tupanie nóżkami, że mi się to nie podoba nic nie zmieni. Klimat się zmienia, zmieniał się i będzie się zmieniał. 600 mln lat temu doba trwała 18h - jaki to miało wpływ na klimat... Ziemia zwalnia ..wolno bo wolno , ale czy to znaczy za jakiś czas na raz wszyscy zaczniemy biec w jednym kierunku, aby ja rozpędzić ?
  6. toonek

    Rękaw do połknięcia

    jak dla mnie rewelacja... chetnie bym sobie zalozyl i potestowal
  7. 1 litr (dm^3) = 1000 ml (cm^3) 1 kg = 1000 g wniosek 1ml wody wazy 1 gram wiec wszystko ok
  8. toonek

    Nigdy nie ma mokro

    Witam. Generalnie co do aspektu zdrowotnego to mysle, ze ma sie to tak jak rockwool (wełna mineralna) do azbestu ... tzn jedno niszczy plucka a drugie przewaznie nie. Czytalem artykul - opracowanie badan w ,ktorym udowodnili ze szkodliwosc materialu ceramicznego opartego na krzemie ( silikony, glino krzemiany i inne ceramiczne ) zalezy tylko od dlugosci lancucha krzemowego .. za duze igielki nie mieszcza sie w "makrofagach" czy jakos tak ( bo to po angielsku artykul byl, a jestem chemikiem a nie biologiem) i te komorki odpornosciowe nie sa w stanie ich trawic - przezt to powoduja trwale uszkodzenia tkanek. Jesli sa male to sobie radza przez trawienie wewnetrzne a jesli bardzo duze przez tworzenie ogniska zapalnego.. dlatego np azbest jest b. szkodliwy bo jest pomiedzy - jesli dobrze pamietam 20-150 nm - to jest ten zakres szkodliwosci . Mniej i wiecej to organizm sobie radzi z takim materialem. Wiec kwestia tylko tego jakiej wiekosci beda te "igielki"
×
×
  • Dodaj nową pozycję...