Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

shg

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    49
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana shg w dniu 19 listopada 2012

Użytkownicy przyznają shg punkty reputacji!

Reputacja

1 Neutralna

O shg

  • Tytuł
    Fuks

Informacje szczegółowe

  • Płeć
    Nie powiem
  1. A co jeżeli suma opadów wynosiła 150 mm/rok?
  2. Nie. Embedded to przede wszystkim ARM. Dawno dawno temu coś tam było na 386. Współczesne mocniejsze układy z zestawem instrukcji x86 wykorzystywane w urządzeniach embedded (bardzo nie lubię tego słowa), np. Atom, są kompatybilne z nowszymi wariantami tej architektury. Nikomu krzywda się od tego nie stanie, chyba że jest zacofany, ale to na własne życzenie. Swoją drogą, 22 lata to całkiem niezły wynik.
  3. Źródło: http://macknik.neura...m/node/4#pnas12 , bo w "źródle" nie ma źródła. Jest PDF z kolorowymi wykresami. Trochę poniżej jest też ciekawy artykuł o znanej iluzji optycznej. Szału nie ma, maksymalnie 8% lepiej, ale to jest miganie, czasy blisko 100 ms, nie da się zrobić tak, żeby nie było tego widać, więc do oświetlenia się nie nadaje, raczej do sygnalizacji. A tak przy okazji, szanownych producentów tylnych świateł pozycyjnych LED chciałbym z tego miejsca serdecznie pozdrowić i zasugerować zwolnienie kretyna, który wymyślił, że regulacja jasności przez miganie (PWM) w obiektach ruchomych to dobry pomysł.
  4. To nie jest duży wiatrak, typowy ma jakieś 20 metrów. Jeżeli z podstawki nie wysypuje się mąka, to może znaczyć, że jest tam wentylator, wygląda podobnie ale działa odwrotnie.
  5. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwadrylion U nas to się nazywa biliard, nie kwadrylion. Różnica wynika z systemu nazewnictwa, nasz (tzw. długi) bazuje na potęgach miliona, używany w USA (tzw. krótki) na potęgach tysiąca. Oprócz "-lionów" (jak w USA) mamy jeszcze "-liardy" dla określenia potęg tysiąca (na przemian).
  6. Mieszanka jest przezroczysta dla światła widzialnego. Nie jest za to przezroczysta poza tym pasmem, w UV (ale to raczej odpada) i w niektórych zakresach podczerwieni. Co do wypalania dziury, to akurat żaden problem, wystarczy zastosować soczewkę, tak że światło skupia się w bardzo wąską wiązkę w połowie drogi, uzyskując w tym punkcie potrzebną gęstość mocy. Dalej (poza ogniskiem) wiązka jest rozbieżna i nie wypali dziury w tłoku. Tak samo działa to w CD (przy soczewce lasera średnica wiązki to chyba 1,6 mm) i w laserach do cięcia blach.
  7. Na przykładzie Visty można stwierdzić, że to jednak w ten sposób nie działa. Dopracowany system można wydawać co roku, a można i co pięć lat wypuszczać chłam.
  8. shg

    Inwigilacja doskonała

    To co napisałeś wygląda jak pomieszanie syntetycznej apertury i ślepej separacji sygnałów (BSS). Syntetyczną aperturę uzyskuje się przez ustawianie odpowiednich opóźnień, może to być i jest oczywiście robione w trakcie odtwarzania a nie zapisu, ale z punktu widzenia samej idei to wszystko jedno. BSS tutaj nie zadziała. Warunkiem całkowicie poprawnej pracy BSS jest większa ilość mikrofonów niż źródeł. Na stadionie jest raczej znacznie więcej źródeł niż te 300 z kawałkiem. Sam producent twierdzi że to jednak syntetyczna apertura i używają opóźnień. http://www.squarehead.no/concept.html Zaś jeszcze co do "celowania" to sprawa jest banalna, żadne lasery, sonary i rakiety. Znając położenie kamery i mikrofonów w przestrzeni, na podstawie danych z kamery (kąt obrotu i ogniskowa) za pomocą prostych transformacji (do wykonania nawet na kalkulatorze) można przeliczyć kierunek w którym ma być ustawiona wiązka z mikrofonów. Idea nie jest nowa, zastosowanie owszem.
  9. shg

    Inwigilacja doskonała

    Nie, to jest po prostu bardzo dobry mikrofon kierunkowy. Dokładniej to taki twór nazywa się macierzą mikrofonów z syntetyczną aperturą. Dokładnie tę samą zasadę stosuje się w dużych radarach. Ustawienie kierunku, a właściwie całego kształtu "wiązki", choć może tu lepiej było by mówić o charakterystyce czułości, sprowadza się do ustawienia odpowiedniego opóźnienia dla każdego z mikrofonów. Można jeszcze uwzględniać różnice w amplitudzie, ale przy dużym stosunku odległości macierz-obiekt do rozpiętości mikrofonów w macierzy nie jest to zbyt istotne.
  10. Tak działają tanie skanery z podświetlaniem LED i czujnikiem kontaktowym (CIS).
  11. Głównie bakterie z rodzaju streptococcus, ale tutaj jest kilka gatunków, z czego dominujący jest gatunek mutans. Jest jeszcze fotokataliza. Efekt od kilku lat wykorzystywany do dezynfekcji. Pod wpływem UV na wilgotnej powierzchni dwutlenku tytanu powstają wolne rodniki, bardzo skuteczne w ubijaniu wszelkich organizmów żywych.
  12. Z okien nic nie leciało, nikt(?) o tej akcji nie wiedział i to nie był nalot na akademiki, które w tej chwili są puste, tylko na Centrum Komputerowe, tam gdzie stoi całe zaplecze informatyczne uczelni. Niekoniecznie musiał to być student lub pracownik. Politechnika oferuje usługi hostingowe wszystkim (oczywiście za opłatą), aczkolwiek przypuszczam ze ktoś z wewnątrz mógł być w to zamieszany ze względu na ogromną ilość przechowywanych danych.
  13. Na siebie nawzajem to i owszem, słabo oddziałują, ale nie można powiedzieć tego o trafianiu w siebie. To nie są małe świecące kulki, którymi trzeba dobrze wycelować. Zjawisko interferencji wykorzystuje się od dawna i działa.
  14. No i czym je zastąpisz? Chyba nawet nie zdajesz sobie sprawy gdzie ten związek i jego pochodne są stosowane. I niestety nie ma zamienników. Póki co możesz nie używać produktów zawierających BPA, a mnie pozostaw możliwość wyboru.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...