Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

lo_haze

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Odpowiedzi dodane przez lo_haze


  1. <strong>czemu i w jakich okolicznościach przypisujemy maszynom ludzkie cechy oraz jak się to przejawia na poziomie korowym</strong>.

     

    Na drugą część pytania (jak się to przejawia na poziomie korowym) jest w miarę wyczerpująca odpowiedź. A na pierwszą?


  2. Enneagram ma opinię czarodziejstwa, ale w rzeczywistości to prosta i ciekawa zabawa psychologiczna. Samo odpowiadanie na pytania może skłonić do zastanowienia się nad sobą.


  3. Laszlo Polgar, z wykształcenia psycholog, twierdził, że mózg danej osoby można przekształcić w mózg geniusza w jakiejś dziedzinie, jeśli tylko będzie się dostatecznie dużo pracować.

     

    Co to znaczy danej osoby? Każdej? Nawet jeśli jest to osoba upośledzona? Ciekawe...


  4. Wiadomo też, że chłopiec, który woli się bawić z dziewczynkami lub ma swoją baterię lalek zamiast żołnierzyków, naraża się na kpiny ze strony rówieśników.

     

    No właśnie. Jak dzieciak woli bawić się innymi zabawkami niż reszta jemu podobnych to zaraz na pewno zostanie przykładnie ukarany przez rodziców albo przez inne odpowiednio wytresowane dzieciaki. Na miły Bóg, przecież to, że chłopak chce czasem pobawić się lalkami, a dziewczynka czołgiem to nie znaczy zaraz, że wyrosną na zwyrodnialców i mutantów. Dzieciństwo to najbardziej kreatywny okres w życiu człowieka, nie powinno się tego tak starannie tłumić.


  5. <span style="font-style: italic;">Im bardziej uznajemy kogoś za podobnego, w tym większym stopniu się w niego wczuwamy</span> [nasila się odczuwana empatia]<span style="font-style: italic;">. Osoby różne możemy postrzegać jako mniej ludzkie</span> - wyjaśnia Jenkins, która podkreśla, że niewykluczone, iż właśnie udało się odkryć źródło konfliktów społecznych między grupami uznającymi się za bardzo różne od siebie.

     

    Dlatego upodobnienie się do drugiej osoby to jeden z najlepszych mechanizmów zyskania czyjejś przychylności. Wiąże sie to zapewne z tym, że preferujemy zawsze to, co jest nam dobrze znane. O ile dobrze pamiętam pisał o tym Cialdini w książce "Wywieranie wpływu na ludzi"


  6. wydaje mi się, że przyszłe mamy mają możliwość uzyskania informacji o przebiegu porodu i rodzaju bólu chociażby od swoich własnych matek albo ciotek czy babek. osoba znajoma, która sama przez to przeszła lepiej zapozna ciężarną kobietę z tym co ją czeka niż obcy instruktor. nadmierne przykładanie wagi to przygotowania kobiety na ból może przynieść nieciekawy skutek, spowodować stres i lęk. bądź co bądź urodzenie dziecka jest zazwyczaj szczęśliwym przeżyciem.


  7.  

     

    <span style="font-style: italic;">W artykule wstępnym American Journal of Psychiatry z tego miesiąca pojawia się stwierdzenie, że uzależnienie od Internetu - z nadmiernym graniem, zaabsorbowaniem seksem i wysyłaniem maili/wiadomości w komunikatorach włącznie - jest powszechnym zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, które powinno być dodane do oficjalnego zestawienia chorób psychicznych</span>.

     

    fakt, masa ludzi jest uzależniona od sieci, ale dopóki nikt oficjalnie nie zaklasyfikuje tego jako choroby, nie ma szans na opracowanie porządnych metod terapii.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...