Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Danielus Bankikus

Users
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Danielus Bankikus

 • Rank
  Fuks
 1. Dziękuje za odpowiedz, narazie nic konkretnego niebede pisał, musze troche wiedze uzupełnić. Nie moge znaleźć tej książki ale mam Droga do Rzeczywistości też Penrose-a. ogarne to wpare dni to sie "upisze" Aha i troche sie dowiedziałem z tego programu, miałeś racje whiteresource : Oglądajcie od 15minuty bo wczesniej nie warto.
 2. Jak taka technologia wejdzie do masowej produkcji to bedzie można sobie sciągnąć cały internet na dyskietke
 3. Czasoprzestrzeń Po obejżeniu kilku programów popularnonaukowych na Discovery Channel i Planette zacząłem zastanawiać sie jaki kształt ma czasoprzestrzeń i jakie ma właściwości..... o co mi idzie: W wielu programach czy publikacjach badacze, naukowcy posługują sie prostym przykładem w jaki sposób ciała niebieskie odziałowują swoją masą na czasoprzestrzeń ( przykład gumowej membrany i kuli). Jeśli weźmiemy na ten przykład nasz układ słoneczny sprawa dosyć prosta i można to sobie bez trudu wyobrazić bo wszystkie planety są powiedzmy w lini prostej do siebie i do gwiazdy centralnej natomiast inne układy planetarne są inaczej położone w stosunku do naszego np. Proxima centauri najbliższy na układ słoneczny położony jest wprost nad naszym układem planetarny wiec w jaki sposób zachowuje się czasoprzestrzeń między tymi dwoma układami. ? To samo pytanie tyczy sie galaktyk i gromad galaktyk które rozrzucone są w przestrzeni zupełnie chaotycznie. Chciałbym sie dowiedzieć jak wy to widzicie ? A właśnie jeszcze jedna sprawa nie będe zakładał nowego tematu poprostu wcisne to tutaj: Kolizje Galaktyk. Carl Sagan prawie 30 lat temu w cyklu swoich programów Cosmos: A Personal Voyage (polecam) mówił i pokazywał zdięcia kolizji galaktyk. prawie po 30 latach Profesor Brian Cox w swoich programach Wonders of universe też mówi o tych wydarzeniach że były, są i będą, ba, nawet zderzenie naszej drogi mlecznej z andromedą ma nastąpić za około 2 miliardy lat i ma trwać kolejne kilka miliardów lat. Skoro te same procesy działaja na galaktyki, układy planetarne, i wszystko co tam w przestrzeni sie unosi to dziwi mnie że nikt jeszcze nie zaobserwował zderzenie dwóch układów planetarnych? Ja wiem że wrzechświat się rozszerza i że grawitacja rządzi sie swoimi prawami ale skorp galaktyki mogą to czemy nie uklady planetarne przecież tez są w ruchu, nasz np "leci" mknie wokół jądra galaktyki 250km/s. Wiem że dystanse w kosmosie to nie bagatela ale galaktyki sie zderzają. Chetnie poznam wasze opinie na ten temat.
 4. Widzać że spece z pentagaonu nie marnują pieniędzy 667,7 miliarda dolarów na 2011r jednak coś sie zmienia. Nie ma w moim zdaniu zadnego sarkazmu jak najbardziej sie z tym zgadzam, lecz wole poczakać jak im to wyjdzie na prawde bo raz juz mieli taki pomysł z bronią która nie zabija a było to w wietnamie, wymyslili takie miny przeciwpiechotne o małej sile rażenia nie zabijały ale urywały noge albo obie. Poczekamy i zobaczymy jaki tym razem im wyjdzie.
 5. Mam takie pytania: Powrzechnie uważa sie że erupcja słoneczna z roku 1859 była jak dotąd najsilniejszym odnotowanym zjawiskiem na naszym słoncu, od mniej więcej 4 lat aktywnośc słonca wzrosła zauważalnie i mnóstwo informacji na ten temat dociera do nas niemal codzienie. Pytanie(1) brzmi: Czy przed powiedzmy 5 laty niemieliśmy odpowiedznich technologi : to jest teleskopów radioteleskopów i satelit (satelitów - nie wiem jak poprwanie) do obserwacji słonca czy akurat teraz ten tamat stał sie bardzo popularny dlatego zalewa nas może informacji ? Pytanie(2) Jak sie ma wybuch na słoncu z 1859r (bo to niby "perfect storm" był) do na przykład exlozji z 28,08,2011 tak zwany "double shot". ? Na bbc napisali wtedy ze jak by ten strumien plazmy skierowany był w strone naszej planety to by nam popaliło wszystkie satelity i całą elektronike na ziemi.
 6. pomysł jak pomysł, całkiem odważny ale ..... Polecmy może na Europe, przewierćmy sie przez warstwe lodu i "Życie" jak malowane.
 7. No to by się zgadzało, tylko nie wiem czy są obserwowane inne galaktyki z tego okresu tworzenia się wrzechświata i jak to sie ma do procesów gwiadotwórczych zachodzących w tych galaktykach.
 8. Tak, ale ze wszystkich zdięć jakie można wyszperać w internecie nie mamy gwarancji ze bedą to "dziewicze" orginalne zdięcia nieobrabiane. Chciałem kiedyś ogarnąć ten temat, nie udało mi sie.
×
×
 • Create New...