Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

IrQ

Users
 • Content Count

  5
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

About IrQ

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. a propos problemu który trzeba rozwiązać, on też jest już od kilku lat rozwiązany, niektóre roboty potrafią biegać na 2 nogach. Polecam filmik robota hondy:
 2. Jeśli myślisz że ja nic nie robie i tylko krytykuje to się mylisz, na studiach zrobiłem kilka praktycznych projektów, praca dplomowa okazała się wystarczająco dobra by mój promotor na jej podstawie zrobił habilitację, ale nie chwale się tylko bronie przed Twoim oskarżeniem, dodatkowo pracuje aktywnie w zawodzie wiec nie mów o mnie że nic nie robię i tylko w tyłek szpilkę wbijam. Wszystko ok, cały artykuł, sposób rozwiązania, nikogo nie chce urazić ani zdemotywować, chce tylko aby wszyscy byli świadomi że nie ma w tym nic nowego, zupełnie nic. a tak jak kolega wyżej zauważył tysiące podobnych procesów jest stale regulowane.
 3. tutaj mamy praktyczne wykorzystanie tej zasady, filmik sprzed 3 lat. tutaj nie ma wielkiego komputera pod stolikiem, jest zoptymalizowany algorytm mieszczący się na konstrukcji która się porusza. Moim zdaniem pierwszy taki robot był rewolucyjny, pierwsze systemy pionowego staru (rakiety z IIWŚ) to były rewolucje a nie balastowanie ołówkiem. tutaj kolejny bardzo ciekawy przykłąd regulacji, moim zdaniem znacznie ciekawszy niż ołówek, tutaj możemy zakłócać regulacje a ołówka prawie nie można dotknąć, przynajmniej nie zaprezentowano tego, zmieniano niby tło na 2 filmiku w artykule, ale z jaką prędkością? to nie są realne zakłócenia a automatyka czy robotyka ma się przydawać i działąć w realnym świecie. a ten ołówek to co w biurze sobie postawie? Przepraszam za mój język, może nie jest jasny do końca i dla każdego ale prawda jest taka że nie widzę tu nic nowego, pozdrawiam
 4. Czy ja kogoś demotywuje? wskazuje tylko że nie ma tu nic innowacyjnego. Zgadzam się z Tobą że nikt bynie czytałbo to populatnonaukowy portal, jednak to co tu napisane nie ukazuje całej prawdy i faktycznego stanu wiedzy...od wielu lat po lotniskach czy innych obiektach poruszają się ludzie na wózkach wykorzystujących zasadze regulacji wahadła odwrotnego. Artykuł ciekawy, jednak czepiam się samego ujęcia tematu jako wielkiej rewolucji...To tak jakby ktoś rozwinął przybliżenie liczby pi do kolejnego miejsca po przecinku, to coś nowego ale nie rewolucyjnego, chyba że zastosowanoby do tego nowych metod a metody opisane tutaj są znane od dawna, projekt na studiach który wykonałem sam w praktyce to właśnie wahadło odwrotne, a to tylko projekt, na dyplomie miałem włąśnie sterowanie rozmyte suwnicą 3D, też w praktyce i nie uważam tego za rewolucje. Życzę powodzeniu w budowaniu robota. I troche mnie ciekawi czy robot ma być o podobnej zasadzie działania. jeśli tak to mam kilka pomysłów jak uprościć to co wykonali autorzy regulatora pionu ołówka.
 5. "Wśród najtrudniejszych zagadnień informatyki i robotyki prym wiodą balansowanie - utrzymywanie równowagi" To raczej teria sterowania, czyli jedna z dziedzin automatyki i nazywa się to po prostu regulacją, jest wielkość którą należy utrzymać na danym poziomie, w tym momencie są to dwa kąty. podobne zadanie realizowane jest od wielu lat na każdej uczelni świata, polega na utrzymywaniu równowagi co prawda w jednej osi ale zasada jest taka sama, nazywamy to wahadłem odwróconym (inverted pandulum) i wcale nie jest długości kija od miotły. dodatkowo w wahadle pozycja jest utzymywana na tyle stabinie że można na końcówce wahadła filiżankę z kawą postawić i ją utrzyma w centrum osi, tutaj ołówek jeździ po całej platformie i praktycznie nigdy nie jest w pionie. ale z drugiej strony zadanie tutaj jest utrudnione. "Inspiracją dla rozwiązania były biologiczne sieci neuronowe." czyli w skrócie znany od wielu lat regulator rozmyty neuronowy. polega to na tym że sam się dostraja na podstawie swoich błędów. Troszkę się podłamałem jakie triki stosują autorzy tekstów. wszystko ubrane jest w takie słowa, że wydaje się rewolucją na skalę światową, a tutaj mamy rozwiązanie starego problemu (nieco utrudnionego) do którego użytych starych algorytmów i nowoczesnych metod.
×
×
 • Create New...