Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Krzyśku

Users
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

About Krzyśku

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. W amerykańskim akceleratorze cząstek - Tevatron - prawdopodobnie natrafiono na ślad podstawowych oddziaływań fizycznych nowego rodzaju, które to 20 lat temu przewidywano tylko teoretycznie jako oddziaływania technikolorowe. Tevatron odkrył nową fizykę - Nauka Possible Technicolor Force and new particle spotted at Tevatron supercollider Mystery signal at Fermilab hints at 'technicolour' force - physics-math - 07 April 2011
 2. Według mnie pomyliłeś wolną wolę z zachowaniami społecznymi.Jeśli powiem że: Każde bawole ma genetyczną wolę mieć wielkie wole - to co to wniesie do niniejszego tematu? :]
 3. Na stronie - Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi. Wydawnictwo Demart jest prezentacja książki do pobrania [pdf]. Piszę o tym tutaj dlatego że rozdział trzeci książki to: 3. Lekceważenie intuicji jest błędem (prof. Rafał Ohme, SWPS we Wrocławiu)
 4. Oczywiście, że jest. Na takie pytanie możesz sam sobie odpowiedzieć bo połączenie mózg-umysł nie wprowadza tu dodatkowych niespodzianek.Wiadomo że są substancje chemiczne tzw. psychoaktywne które mogą zaburzać pracę mózgu (jak we śnie) a przez to usuwać kolejne hamulce rozsądku w umyśle (np. pigułka gwałtu) tak że dla obserwatora z zewnątrz wygląda to jak ograniczenie wolnej woli u człowieka. Normalnie to umysł kontroluje ciało - tak że możesz nawet próbować zrobić coś przeciw swojemu ciału (przykład ze wstrzymywaniem oddechu).
 5. Wydawało mi się że poprzednio: chciałeś zapytać o ograniczenia wolnej woli więc odpowiedziałem Ci jakie są przykładowe ograniczenia :]
 6. A co ma z nią być? :-) To, że podkreśliłem różnice pomiędzy mózgiem (przyrządem) a umysłem (moim świadomym ja) nie wnosi chyba nic nowego do "wolnej woli".Wolna wola jest wykazywana na wielu poziomach. Na przykład, godzę się z tym że nie potrafię zapanować nad wstrzymaniem oddechu przez dłużej niż 40 sekund Człowiek pewnie potrafi też pogodzić się z utratą panowania nad np. drżeniem rąk. O wiele trudniej jest pogodzić się z utratą umiejętności formułowania własnych myśli w macierzystym języku - tak jak jest to w chorobie Alzheimera.
 7. Tak, obserwacje doświadczalne wskazują na to że pamieć w mózgu ma podłoże chemiczne ale nie wyklucza to możliwości istnienia pamięci gdzieś poza ciałem, bo mózg (jako organ) spełniał by wtedy rolę "przekaźnika" programowanego chemicznie. Ktoś inny może równie dobrze powiedzieć że przy drażnieniu odpowiednich grup neuronów będziemy zakłócać przepływ informacji pomiędzy mózgiem a umysłem, i w ten sposób sterując mózgiem możemy oszukać umysł.
 8. * umysł to nie to samo co mózg, * umysł może mieć dostęp do informacji z przyszłości, * wyprzedzające skojarzenie informacji następuje jeśli jest wystarczająco silne dla danego umysłu, Ciekawe ile osób przeczuło że 10 kwietnia będzie prezydent w niebezpieczeństwie?
 9. W Polsce powinna być ustawa o obowiązku wykonywania prac społecznych przez polityków. Żeby zstąpili ze swoich "lektyk" na asfalt powszedni.
 10. Jak zwykle przypadkiem! Tak samo jak przez przypadek w 1941 r. prof. Walter Bothe źle wyliczył przekrój czynny grafitu na pochłanianie neutronów a przez to pozostali naukowcy byli w błędnym przekonaniu o konieczności używania ciężkiej wody do budowy reaktora atomowego. Bła ha ha... y ha ha
 11. Piorun kulisty nie istnieje realnie? W takim razie jak wytłumaczyć to że obserwacja pioruna kulistego często pozostawia ślady materialne dokładnie na trasie obserwacji przejścia pioruna kulistego i że obserwacja jest rozciągnięta w czasie? Tylko nie mówcie że to obserwator sam wytwarza te ślady machając rękami jak w gorączce. Naukowcy... Chcieli wzbudzić kontrowersje wokół siebie i to im się udało.
×
×
 • Create New...