Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

tracek

Users
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About tracek

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Jak gówno rozpryśnie się na wentylatorze, to Bob zostanie Twoim wujem .
 2. Zatem pięknie bym prosił o jakikolwiek argument na "lokalność" zasady zachowania energii :-). Sądząc z wymienienia zasady nieoznaczoności chodzi Ci o coś innego, nie mniej ciekawego: zasada zachowania energii może zostać pogwałcona jeżeli zbrodnia zajdzie w "wystarczająco krótkim" odstępie czasu, ale i tak pożyczkę trzeba oddać. W jaki jednak sposób efekt Casimira, EPR, inflacja i reszta wymienionych ma świadczyć o możliwości dokonania takiej pożyczki dla jakichkolwiek energii (nie mówiąc już o dowolnych)? A uklad, o którym jest mowa w artykule, jest izolowany. Zródełko na http://arxiv.org/abs/1105.4714 Tak na marginesie to właśnie jest efekt Casimira w jego dynamicznym wydaniu. Nie twierdzę, że "zasady" należy traktować dogmatycznie, ale trzeba mieć namiastkę dowodu do ich podważenia. Inaczej utkniesz na radosnych spekulacjach. Oczywiście jeżeli tylko ładnie piszesz, to możesz to sprzedać - vide Michio Kaku & co. :-).
 3. Naturalnie, że da się z tego zrobić broń - będzie to wspaniały oręż do walki z relatywistycznymi bazyliszkami. Już widzę SQUID w ekwipunku wiedźmina ... @Jajcenty Zasada zachowania energii oraz druga zasada termodynamiki w pas Ci się kłaniają i machają przyjaźnie.
 4. Kondensat Bosego-Einsteina - upraszczajac - jest zespolem atomow znajdujacych sie w tym samym stanie energetycznym. Niekoniecznie najnizszym, jak podano w artykule. Powszechnie kojarzony jest z najnizszym stanem energetycznym, gdyz ten wlasnie najlatwiej jest osiagnac.
 5. Intel jedynie dostosowuje maski i "przepisy" jak maja byc narzedzia wykorzystywane, ale to barkach producentow urzadzen fotolitograficznych spoczywa wykonanie dostatecznie precyzyjnych skanerow. Sama technologia to double- i triple-layer patterning. Niestety ma ona powazne wady, wiec od EUV nie ma odwrotu. Poza tym Intel rowniez korzysta z maszynek ASML, jednak przewage w tej firmie ma faktycznie Nikon.
 6. Perpetum mobile? Toż to gwałt żywcem na termodynamice zadany :-). Nie istnieje maszyna zamieniająca w całości energię na pracę. Chyba, że komuś się to udało, ale chyba byłby jakiś news o tym :-).
 7. @antoniossss Nie . @Jurgi Granica samej litografii jest ograniczona po mojemu głównie długością użytego światła lasera, chociaż z tego co wiem np. litografia wodna jest w stanie się przez to przebić. Musi istnieć też granica, którą bym nazwał termodynamiczną. Po prostu przy pewnym upakowaniu tranzystorów ilość wydzielanego ciepła będzie zakłócać pracę układu lub wręcz go smażyć. A ile to jest? Cóż, kalkulator w dłoń .
×
×
 • Create New...