Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

gimzik

Users
 • Content Count

  25
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

About gimzik

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Jajcenty wszyscy wiedzą, że istnieją darmowe odpowiedniki. Funkcje podobne, możliwości te same a w niektórych zastosowaniach większe, cenowo bez porównania bo jak porównać gratis z jakąkolwiek ceną? A jednak ludzie wolą ryzykować i używać pirackiego windowsa. Wydaje mi się że jest to spuścizna po czasach kiedy tych odpowiedników nie było albo obsługa OSu była trudniejsza od ówczesnej Windy. M$ wykorzystał trafnie ten fakt i pozwalał na takie zagrywki. Dzięki temu ma swoją dzisiejszą pozycje bo programiści wiedząć że 95 % komputerów ma zainstalowaną windę i pisali na nią programy. Nie obchodziło ich w dużym stopniu legalna czy nielegalna winda, ale wydawali je z myślą że może któryś użytkownik go kupi. a że z czasem spiratowano i programy to już inna bajka. Tolo to trafnie wyjaśnił. A co do ceny to ustala ją rynek. Jeśli jakiś towar jest za drogi to albo użytkownik go nie kupuje albo próbuje go pozyskać w inny najczęściej nielegalny sposób. Przykład to paliwo. Ceny są już tak wysokie ze znacząco wzrosły kradzieże z baków ciężarówek, a niektóre firmy transportowe zamykają interes. Programy są za drogie więc ludzie kopiują je albo nie pozyskują ich wcale. Mercedesy są drogie bo mają lepsze materiały i więcej bajerów i znajdują wąskie grono nabywców. Przeciętny użytkownik sprzeda go po 2-3 latach, gdy tapicerka się nie zużyje i być może nigdy nie użyje sterowania nawigacją głosem mimo iż zapłacił w cenie samochodu za takie funcje dużą kasę. Tak samo w przemyśle IT. Siódemka Ultimate jest droga i ma kilka zaawansowanych funkcji więcej niż wersja Professional a jednak mało kto ją kupuje dlatego, że zawiera więcej możliwości, mimo że Pro jest 3 razy tańsza, a o dodatkowych funkcjach nawet w życiu nie usłyszy. Po prostu w necie najwięcej spiraconych jest tych wersji windy i taki jasiu co ma kase widzi u kolegi pirata ulti, a że może sobie pozwolić na orginał to kupuje to samo żeby nie być gorszym od kolegi. Ludzie chcą mieć dostęp do najlepszych rzeczy, czasem mimo, że ich nie potrzebują. Gdy M$ ogłosił że nie będzie dłużej wspierał XP najwięcej głosów sprzeciwu podniosły środowiska firmowe, które musiały (pod groźbą kontroli i drstyczniejszych kar) używać legalnych kopii Windowsa. Koszty wymiany oprogramowania na wielu stanowiskach byłyby ogromne i w wielu przypadkach byłoby wogóle nieopłacalne dla firm. A systemy wydaje się co kilka lat i co tyle samo wycofuje wsparcie. Umowa gwarantuje po zakupie wsparcie ze strony twórcy aby program spełniał oczekiwania nie tylko użytkownika ale zwłaszcza zmieniającej się techniki. M$ mógłby co roku wydawać systemy ale po prostu nikt by ich nie kupił. Piractwo sięgnełoby zenitu a wydawca sromotnie zbankrutował. Nie chodzi mi tutaj o obronę piractwa bo napewno nie należy tego pochwalać ale o to jakie jest myślenie ludzi i co nimi powoduje, że piracą. I co powoduje wydawcami że pozwalają na takie zachowania
 2. Tylko że nie każdego stać na opatentowanie jakiegoś pomysłu lub biegać po urzędach za papierami potrzebnymi do rejestracji. Intel jest tak potężną firmą że stać ją na wykupienie tych pomysłów. A sprawy naruszeń patentów to też osobny temat, bo gigant może wygrać kążdą sprawę jeśli ma mieć z tego duże korzyści.
 3. Myślę, że nigdy nie dojdziemy do porozumienia w sprawie piractwa. Kopiowanie czyjeś pracy w dobie powszechnej komputeryzacji jest szalenie prostym zabiegiem. Kto z Was nie zna słynnego CTRL+C - CTRL+V? Myślę, że głownymi przyczynami są własnie owa łatwość i cena za udostępnianie dóbr intelektualnych. Skupiając się tylko na piractwie komputerowym (programy) nie ma się co oszukiwać że rozwój ludzi, nie mając na myśli wyłącznie Polski, byłby daleko w tyle, gdyby nie możliwość pobrania niektórych rzeczy "za free". Rzeczy tak podstawowe jak OS i pakiet biurowy od M$ w najprostszej wersji, dla wcale nie majętnego obywatela, to ponad 1/3 pensji! Żądanie tak horrendalnych sum jest niedorzeczne, a przecież nie jest to jeszcze najwyższa cena za takie towary. Kto by dzisiaj słyszał o Photoshopie, Office'ie, empetrójkach, filmach czy innych cudach, gdyby nie możliwość ich pobrania z internetu. Każdy z Nas (a szczególnie wielcy obrońcy praw autorskich z tego forum) zanim napisze następny post, niech przejrzy pamięć i przypomni czy w tej kwestii nie ma sobie nic do zarzucenia. To, że wydaje nam się że nie robimy nic złego jest winą powszechności tego zjawiska. Kopiuje każdy i dopóki będzie to równie łatwe jak dotychczas będzie to robił. A wyjaśnienie tego sporu nigdy nie będzie miało miejsca. Każdy powinien dostać wynagrodzenie za pracę ale często żądanie tego wynagrodzenia jest zbyt wysokie.
 4. we wrocku testują LTE a u mnie z GSM na wiosce jeszcze ciężko:p
 5. a co wg kolegów okazałoby się tańsze?? produkcja wodoru na stacjach i instalowanie w samochodach drogich i niebezpiecznych instalacji, czy przejście z procesu wytwarzania energii elektrycznej z węgla i zastąpienie go wodorem lub biomasą, i napędzanie aut silnikami elektrycznymi. Napewno procesy produkcji aut elektrycznych i tradycyjnych oraz ich eksploatacja nie są ekologiczne, ale w ogólnym rachunku "prąd" chyba wygrywa...
 6. a czy czarna dziura może wessać inną czarną dziurę?? czy czarne dziury mogą tworzyć układy podobne do naszego układu słonecznego??
 7. Coś bym napisał na ten temat ale po co skoro wszyscy myślimy o tym samym...
 8. Może niedługo Apple zaprezentuje nowy produkt. iToilPap. Wyobrażacie sobie marketing takiego produktu. Steve siedzi na tronie podczas prezentacji i używa swojego nowego hiper odjadowego dziecka:D a ta na poważnie to nic innego tylko duży iPod bo z iPhone'a można chociaż zadzwonić. Jedyną jeo zaletą jest to że jest prawdopodobnie lekki, cienki i ładny a funkcjonalność ocenimy jak pojawią się pierwsze testy
 9. Nazwisko do niej pasowało:) trzeba być naprawde dziwnym żeby brać udział w takich idiotycznych konkursach by narażać swoje zdrowie dla jakichś fantów
 10. Jeśli bozon Higgsa istniał ylko kilka sekund po Wielkim Wybuchu gdzie w stosunkowo małej przestrzeni była zgromadzona cała energia jaką ma wszechświat, to myślę że aby go znowu zaobsewować potrzebaby takiej samej energii, czyli... niemożlwe do osiągnięcia. Chyba że można "udać" taki stan w mniejszej przestrzeni, tzn. zakładając że rozkład energii w przestrzeni jest równomierny, a bozon Higgsa istniał w przezstrzeni 10 sek. po Big Bangu to w 10 sek. wszechświat mierzył już 6 milionów km (zakładając że nie mieliśmy żadnych przesunięć ze względu na prędkość zbliżoną do c i obecności olbrzymiej energii) to gromadząc w przestrzeni składającej się z zaledwie kilku cząstek możnaby użyć adekwatnie mniejszej energii, i takie było prawdopodobnie założenie LHC.
 11. Od 3MBar do 2,2 Atmosfery jeszcze dalek więc w jaki sposób oni osiągnęli to ciśnienie??
 12. Skoro Skłodowska korzystała z mniej toksycznych związków to dlaczego zmarła z napromieniowania?? Pomysł bardzo ciekawy i napewno znajdzie wykorzystanie pod warunkiem że koszty urzytkowania nie będą większe niż alternatywnych rozwiązań. Jeśli instalacja takiego ustrojstwa nie będzie zajmować wiele miejsca to będzie można w przyszłości skonstruować urządzenia zasilające np. jedno miasto albo osady w trudnym położeniu geograficznym (np. w górach gdzie nie opłaci się zakładać przyłączeń do ogólnej sieci).
 13. a mi wydawało się że ultradźwięki to dźwięki o częstotliwości wyższej niz sa słyszalne dla ludzkiego ucha. 6Hz to chyba infradźwięki??!
 14. muszą być coraz krótsze bo coraz trudniej je upchnąć na nośniku. ostatnio słyszałem ze trwórcy Gears of War musieli zrezygnować z niektórych lokacji bo na BD nie chciało sie zmieścić (średnio jeden level zajmował tam 2GB!!!) a poza tym stworzenie dzisiejszych gier zajmuje więcej czasu niż stworzenie kiedyś np. Tetris'a. A piractwo i tak będzie i nigdy nie zniknie bo jeśli człowiek stworzy jakieś zabezpieczenie to zawsze znajdzie się tak samo mądry człowiek i je ominie choćby wszystko było za darmo (w co osobiście nie wierze - musi byc jakieś drugie dno).
×
×
 • Create New...