Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Stanley

Pasy Van Allena

Rekomendowane odpowiedzi

Co wiecie na ich temat?

W sensie energetyki, obrazowo, jeśli dobrze rozumiem głównym problemem jest promieniowanie jonizujące które może wytworzyć np. w kontakcie z metalem tak? Mierzone w Rentgenach czy w czymś innym? Jakiej skali to wartości, jaka ochrona przed nimi(ołów na promieniowanie gamma?). Nie jestem fizykiem żadna wartość z wiki do mnie nie przemawia. Podobno dawka śmiertelna promieniowania gamma to 500 rentgenów na 5h a w reaktorze Czarnobylskim jest ponoć 5 rentgenów/s czyli półtora minuty i trup? Jak to się ma do pasów Van Allena? Ma się jakoś?

Jednym z zagadnień misja na Marsa jest ponoć problem ochrony przed ich wpływem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NlXG0REiVzE

 

 

Próbne wybuchy jądrowe w stratosferze mogą doprowadzić do utworzenia się sztucznego pasa radiacyjnego. Taka sytuacja miała miejsce m.in. po eksplozji termojądrowej Starfish Prime, przeprowadzonej przez Stany Zjednoczone w 1962 roku. Satelity, których orbity przecinały nowo powstały pas, uległy uszkodzeniu; został utracony kontakt m.in. z satelitami Transit 4B i TRAAC. Agencja NASA wyraziła zaniepokojenie bezpieczeństwem astronautów z uwagi na znacznie zwiększoną dawkę promieniowania na niskiej orbicie okołoziemskiej.  

 

A co z promieniowaniem kosmicznym na Marsie albo chociaż w drodze do niego.

Promieniowaniem kosmicznym czyli znowu alfa, gamma i latające protony? Jakiego rzędu w sensie działania na człowieka? (jaki jest dopuszczalny czas oddziaływania np. bez ochrony). Jakiego rodzaju ochrona jest wymagana(z jakich materiałów)

 

Dziękuje za wszelką pomoc dla nooba w temacie.

Temat przeniosłem do luźny, bo takie mamy tu zasady, że w komentarzach do wiadomości są tylko... komentarze do wiadomości widocznych na stronie głównej
pogo

 

Edytowane przez pogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...