Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Tomek

Grzyb przejmuje kontrole nad umysłem mrówki

Rekomendowane odpowiedzi

Okres późnego lata, wczesnej wiosny, to wspaniały moment dla grzybiarzy, początek sezonu. Czy jednak dla wszystkich jest on tak dobry? - okazuje się że nie. Grzyb Ophiocordyceps unilaterali nie jest tak grzeczny jak jego polscy bracia. Jego miejscem zamieszkanie nie są wilgotne trawy, czy leśne ostępy, a głowa mrówki.

 

Całość nie budziłaby takiego szoku, bo przecież krotnie ludzie również są żywicielami grzybów , gdyby nie fakt, że grzyb przejmuje kontrole na umysłem mrówki. Mrówka robot, kontrolowana przez pasożyta zawsze wykonuje identyczny schemat działania:

wspina się na liść 20-25 cm, wgryza weń i tam zostaje. Są to idealne warunki dla rozwoju ów grzyba. Wzmacnia on jej pancerz, unika zjadania mięśni szczęki. Wypuszcza z jej głowy strzępkę, nań kulka z zarodnikami.

 

Kulka to nic innego jak pułapka na mrówki spacerujące pod liściem.

 

Pierwsze ślady takich działań (liść nadgryziony przez mrówkę w identyczny sposób w skamielinie) pochodzi sprzed 48 mln lat. Skoro nie wyewoluowało to na wyższe istoty, możemy się nie martwić w przyszłości zombie ludzkich z grzybem :)

 

Autor tekstu: Tomek

 

Źródło:

http://archeowiesci.wordpress.com/2010/08/20/grzyb-pasozyt-i-mrowka-zombi/#more-6263

 

Film:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie grzybki sporysz , muchomor i takie psycho podobnie z ludźmi robią jeśli w porę się z tego nie wyciągną.

Ktoś mi opowiadał jak budowali nagrobek i spadło im wieko trumny z dwutygodniowym wujkiem, był cały pokryty pleśnią jak pajęczyną z długimi paznokciami i cały zarośnięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...