Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Joule

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Reputacja

0 Neutralna

O Joule

  • Tytuł
    Fuks

Informacje szczegółowe

  • Płeć
    Nie powiem
  1. Tu temat bardziej tyczący się "sztucznego życia" http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php/topic,5487.0.html
  2. Społeczeństwo mrówek opiera się całkowicie na algorytmach postępowania, dzięki temu mrówki samorzutnie i nieświadomie tworzą społeczeństwo idealne. Ludzkie społeczeństwo jest zupełnie inne - opiera się w ogromnym stopniu na emocjach. Żeby wogóle powstało potrzebne są żmudne procesy. Dodatkowo zawsze znajdą się jednostki, które wyłamią się niszcząc jego strukturę. Tak więc można zaryaykować stwierdzenie, że mrówki są bardziej rozwinięte społecznie od ludzi.
  3. Ale między armią ludzi, a maszyn jest taka różnica, że człowiek naturalnie unika walki - potrzeba w jakiś sposób nakłonić go, żeby ktoś stał się jego wrogiem. Natomiast do stworzenia armii hybryd wystarczą tylko pieniądze i czas. Tacy żołnierze, w przeciwieństwie do ludzkich, zaatakują każdego i wykonają niemal każdy rozkaz - nawet irracjonalny. Poza tym, jak już wspomniałem taka armia, gdy straci się nad nią kontrolę może być dużo groźniejsza od niekontrolowanej armii ludzi. Mózg wcale nie jest idealną siecią neuronową. To wynika z jego funkcji: dzięki temu, że nie jest uporządkowany w takim stopniu jak sztuczne sieci neuronowe, sprawia, że jest od nich bardziej uniwersalny. Od SSN nie wymaga się, by były uniwersalne, ale żeby dobrze wykonywały zadania z pewnej dziedziny (i tak dużo szerszej, od tych na których mogą skupiać się standartowe algorytmy). Tak więc idealna SSN nie ma symulować dokładnie działania mózgu. Może być od niego mniejsza i bardziej uporządkowana, przez co będzie generowała mniej niezrozumiałych wyników od mózgu.
  4. Joule

    Plastikowy most

    Kilka lat temu spotkałem się z pomysłem dość podobnym do tego, który przytacza Mikroos. Nie pamiętam już szczegółów, ale chodziło o to, by ze zużytych tworzyw sztucznych tworzyć chodniki. Tak wyprodukowane chodniki miały być tańsze i wytrzymalsze od tych stosowanych dzisiaj. Ponoć produkcja na skalę przemysłową miała ruszyć lada dzień w którymś z polskich miast. Niestety ten projekt nie doczekał się żadnej realizacji. Ciekawi mnie dlaczego wszystkie takie ciekawe innowacje giną gdzieś na drodze do wprowadzenia ich do powszechnego użytku. Może to sprawa jakiegoś lobby, które dba o swoje interesy...
  5. Mnie takie doniesienia napawają zarówno nadzieją, jak i niepokojem. Nadzieją, bo dzięki takim eksperymentom, lepiej poznamy działanie mózgu, co napewno przyczyni się do postępu neurologii i psychologii. Będziemy mogli też skonstruować mechaniczno-organiczne hybrydy, które będą potrafiły poradzić sobie w sytuacjach, w których obecne roboty nie potrafią sobie poradzić. Z drugiej strony czuję niepokój, bo nic już nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć hybrydy, które będzie zagrożeniem dla ludzkości - na przykład armię machanicznych żołnierzy, wyposażonych w nieznające litości mózgi. Wprawdzie to ciągle bardzo odległa perspektywa należy ciągle o niej pamiętać. Jest jeszcze jeden często pomijany fakt - sieci z neuronów przeszczepionych od zwierząt są dużo mniej przewidywalne od sztucznych sieci neuronowych.
  6. Ciekawym zastosowaniem dla tej technologii mogłyby być skomputeryzowane ubrania. Taki interaktywny podkoszulek mógłby na przykład mierzyć puls i inne ważne dla zdrowia parametry. W razie podejrzenia zagrożenia życia podkoszulek mógłby przez internet zawiadomić pogotowie, lub po prostu informować właściciela, co ma robić.
  7. Można z tego wyciągnąć wniosek, że mrówki "kulturę" mają zaprogramowaną w genach. Człowiek natomiast musi się tej kultury uczyć, często - obserwując dzisiejsze społeczeństwo - bez skutku. A wydawało się, że jesteśmy wyżsi od mrówek pod każdym względem...
  8. Lody o smaku krowiego języka to najlepszy przykład tego co powstaje, gdy człowiekowi naprawdę się nudzi. Zaś jeśli chodzi o lody z czosnkiem, to wcale nie są one nowością - taki "deser" w niektórych częściach świata uchodzi za przysmak.
  9. Kolejny dowód na to, że żyjemy w świecie iluzji. Matrix po prostu 8)
  10. Joule

    Cyberatak na Gruzję

    Zadziwia mnie to, że Rosjanie czują się tak bezkarnie - nawet nie próbują ukryć, że to oni są odpowiedzialni za te cybarataki.
  11. Czyli kolejna droga nowinka, która pewnie przez najbliższe kilkadziesiąt lat nie będzie stosowana.
  12. Naprawdę ciężko nie zgodzić się z Mikroosem. Jeśli dodamy do tego jeszcze nowoczesne techniki niewykrywalnego dopingu oraz ustawianie wyników spotkań (nie mówię tylko o piłce nożnej), dochodzimy do smutnego wniosku, że cały sport na poziomie wyższym niż podwórkowy za kilka lat nie będzie miał żadnego sensu. Smutne .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...