Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

W ofercie ATI znalazła się budżetowa karta graficzna z rodziny 5000. Urządzenie Radeon HD 5670 wyceniono na 99 dolarów.

Karta obsługuje technologie Eyefinity (czyli możliwość rozciągnięcia pulpitu na wiele monitorów), Stream (pozwala na połączenie mocy obliczeniowych CPU i GPU na potrzeby niektórych zadań) oraz biblioteki DirectX 11.

Domyślna konfiguracja HD 5670 pozwala jej na osiągnięcie wydajności rzędu 620 gigaflopsów. GPU korzysta z 400 procesorów strumieniowych i jest taktowany zegarem o częstotliwości 775 MHz. Producent oferuje karty z 512 megabajtami lub 1 gigabajtem pamięci o przepustowości 4 Gbps. Podczas pracy HD 5670 potrzebuje 61 watów, w stanie spoczynku - 14 watów.

Karta nie zadowoli najbardziej wymagających graczy, jednak dla osób, które grają od czasu do czasu w rozdzielczości niższej niż 1920x1200 pikseli będzie bardzo dobrym wyborem.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się też rynkowego debiutu tanich, energooszczędnych kart z  serii HD 5500, które mogą trafić do komputerów wykorzystywanych np. w kinach domowych. Na rynku pojawi się też HD 5450, która zużywa na tyle mało energii, iż wystarczy jej chłodzenie pasywne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Tim Sweeney, założyciel firmy Epic Games stwierdził podczas zakończonej właśnie konferencji DICE Summit, jeszcze za naszego życia doczekamy fotorealistycznych gier 3D renderowanych w czasie rzeczywistym. Sweeney zauważył, że każde kolejne udoskonalenie techniczne pojawiające się w grach od Ponga po Crisis wiedzie nas ku takim właśnie grom.
   Granicę fotorealizmu wyznaczają możliwości ludzkiego oka. Organ ten jest w stanie przetworzyć 30-megapikselowy obraz z prędkością około 70 klatek na sekundę. Zdaniem Sweeneya, żeby oddać wszelkie subtelności obrazu, gry światła, interakcje poszczególnych elementów wirtualnego świata, by stworzyć w czasie rzeczywistym fotorealistyczną trójwymiarową scenę potrzebna jest moc obliczeniowa rzędu 5000 teraflopsów. Tymczasem obecnie najbardziej wydajne karty graficzne oferują 2,5 teraflopsa. Przepaść jest ogromna, jednak wystarczy uświadomić sobie, że w 1993 roku gdy na rynek trafiła gra Doom, wiele osób nie mogło z niej skorzystać, gdyż wymagała ona od karty graficznej mocy rzędu 10 megaflopsów. Różnica pomiędzy wydajnością ówczesnych kart graficznych, a kart używanych obecnie, jest zatem znacznie większa, niż pomiędzy dzisiejszymi kartami, a urządzeniami, jakich będziemy potrzebowali w przyszłości.
   Oczywiście moc obliczeniowa to nie wszystko. Wciąż bowiem nie istnieją algorytmy, które pozwoliłyby na realistyczne odwzorowanie wielu elementów. Specjaliści potrafią stworzyć realistyczny model skóry, dymu czy wody, jednak wciąż poza naszymi możliwościami jest stworzenie dokładnych modeli ludzkiego ruchu czy mowy. Nie mamy algorytmów, więc nawet gdybyśmy już dzisiaj dysponowali doskonałym komputerem ograniczałaby nas nie jego moc obliczeniowa, a nasze umiejętności tworzenia algorytmów - mówi Sweeney.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   AMD zaprezentowała dzisiaj kartę graficzną Radeon HD 7970. Firma twierdzi, że to najbardziej wydajna jednoprocesorowa karta na świecie, która korzysta z jedynego GPU wykonanego w technologii 28 nanometrów. Procesor wykorzystuje nową mikroarchitekturę Graphics Core Next. W porównaniu z poprzednią generacją architektura ta jest o 150% bardziej wydajna na każdy milimetr kwadratowy powierzchni.
   Bazujący na Tahiti GPU kość Radeon HT 7970 korzysta z 2048 procesorów strumieniowych, 384-bitowej szyny pamięci GDDR5 i 4,31 miliarda tranzystorów. Powierzchnia procesora wynosi zaledwie 365 milimetrów kwadratowych.
   Układ Radeon 7970 taktowany jest zegarem o częstotliwości 925 megaherców, a jego teoretyczna szczytowa wydajność wynosi 3,79 teraflopsa. To nieco ponad teraflops więcej niż wydajność karty Radeon 6970. Szyna pamięci nowej karty taktowana jest 1,375-gigahercowym zegarem, co pozwala jej na przesłanie 264 gigabajtów danych w ciągu sekundy. Przepustowość szyny 6970 wynosi 176 GB/s.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na rynku zadebiutowała nowa rodzina kart graficznych AMD z serii Radeon HD 68xx. Ich wydajność jest podobna do wydajności popularnych HD 5850, a cena rozpoczyna się od 239 dolarów.
   Obecnie w skład rodziny wchodzą karty Radeon HD 6870 i Radeon HD 6850. Korzystają one z procesora Barts ze znacznie udoskonalonym modułem teselacji, ulepszonymi jednostkami filtrowania tekstur i bardziej zaawansowanym uniwersalnym dekoderem wideo (UVD 3.0).
   Jednak w porównaniu z układem Cypress (HD 5850) usunięto obsługę obliczeń z podwójną precyzją i zwiększono napięcie z którym pracuje nowa kość, dzięki czemu możliwe było zwiększenie taktowania GPU i osiągnięcie podobnej wydajności pomimo mniejszej liczby jednostek obliczeniowych.
   Barts wykonany został - podobnie jak Cypress - w technologii 40 nanometrów. Nowy układ jest jednak znacznie mniejszy, gdyż jego powierzchnia wynosi 255 mm2 (Cypress - 334 mm2). Mniejsza powierzchnia to jednocześnie mniej tranzystorów. Jest ich 1,7 miliarda, wobec 2,15 miliarda w Cypress.
   Nowy układ charakteryzuje też mniejsza przepustowość szyny pamięci (134,4 Gb/s wobec 153,6 Gb/s). Jest on za to w stanie przetworzyć aż 900 milionów polygonów, podczas gdy Cypress obsługiwał ich 725 milionów. Barts korzysta z 14 jednostek SIMD (Cypress ma ich 18), 1120 jednostek cieniujących (Cypress - 1440) i 56 jednostek teksturowania, czyli o 16 mniej niż ma ich Cypress.
   Maksymalny pobór mocy jest taki sam, jak u poprzednika, a więc 151 watów, jednak w stanie bezczynności Barts zużywa tylko 19 watów.
   Zastanawiając się nad kupnem którejś z obecnie dostępnych kart z rodziny HD 68xx, powinniśmy znać główne różnice pomiędzy nimi. Układ HD 6870 taktowany jest zegarem o częstotliwości 900 MHz, podczas gdy HD 6850 - 770 MHz. Użytkownik tego pierwszego skorzysta z 1120 jednostek cieniujących, drugiego zaś z 960. Wydajność obliczeniowa HD 6870 wynosi 2 teraflopsy, a HD 6850 - 1,5 teraflopsa. Współczynnik fillrate dla wyżej numerowanego układu to 50,4 gigateksele na sekundę, a jego słabszy brat może pochwalić się 37,2 gigatekselami na sekundę. Pixell fillrate to, odpowiednio, 28,8 oraz 24,8 GPixel/s.
   Obie kości różnią się też nieco przepustowością pamięci (134,4 Gb/s i 128 Gb/s).
   Wraz z nową rodziną kart marka ATI przechodzi do historii. Od teraz karty graficzne będą znane jako AMD Radeon.
   Jeszcze przed końcem bieżącego roku do sklepów trafią karty AMD Radeon HD 6990, HD 6970, HD 6950.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W ofercie AMD znalazła się trzecia już karta graficzna obsługująca DirectX 11, której cena jest niższa niż 100 dolarów. Sugerowana cena Radeona HD 5570 to 79-85 USD.
   Karta powstała z myślą o pecetach typu SFF (small form factor) i obsługuje technologie Eyefinity, która pozwala na podłączenie doń wielu monitorów, oraz Stream, łączącą moc obliczeniową CPU i GPU.
   Procesor karty taktowany jest zegarem o częstotliwości 650 MHz, a jego moc obliczeniowa wynosi 520 gigaflopsów. Urządzenie przetwarza do 650 milionów poligonów na sekundę a współczynnik fill rate wynosi 5,2 gigapiskeli.
   Pamięć współpracuje z 900-megahercowym zegarem, a jej przepustowość to 28,8 gigabajta na sekundę.
   Radeon HD 5570 podczas maksymalnego obciążenia pobiera 45 watów mocy.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   NVIDIA GeForce 8800 GT trafił już na półki sklepowe. Zaprojektowany został tak, aby spełnić żądania najbardziej wymagających graczy, którzy czekali na bardzo wydajną kartę w cenie około 229 euro. GeForce 8800 GT zapewnia niesamowite doznania w grach nowej generacji zgodnych ze standardem DirectX 10 takich jak Crysis, Hellgate: London czy Gears of War, jak również pełną obsługę gier w standardzie DirectX9.
   Kiedy wprowadzaliśmy na rynek serię GeForce 8, najbardziej wymagający klienci i prasa domagali się produktu z 64 procesorami strumieniowymi i 256-bitowym interfejsem pamięci. W dniu dzisiejszym zdecydowaliśmy się podnieść poprzeczkę i zaoferować kartę GeForce 8800 GT. 112 procesorów strumieniowych, szybki, 256 bitowy interfejs pamięci oraz obsługa technologii PureVideo HD drugiej generacji – to wszystko, w niesamowicie atrakcyjnej cenie, oferuje GeForce 8800 GT - powiedział Ujesh Desai dyrektor generalny działu procesorów graficznych dla komputerów typu desktop firmy NVIDIA. W tym przedziale cenowym gracze otrzymują lepszą wydajność i więcej funkcji niż kiedykolwiek wcześniej.
   Oprócz 112 procesorów strumieniowych, pracujących z częstotliwością 1,5 GHz oraz 256-bitowej magistrali dla pamięci, taktowanej zegarem 900 MHz, GeForce 8800 GT obsługuje także nową szynę PCI Express 2.0, która jest w pełni zgodna z dotychczas wykorzystywanym standardem PCI Express.
   GeForce 8800 GT sprawdza się nie tylko w grach, ale oferuje również najwyższy poziom rozrywki dzięki pełnemu wsparciu dla technologii HD. Do przetwarzania wideo wykorzystuje rewolucyjny procesor wideo drugiej generacji, który umożliwia odtwarzanie filmów HD DVD czy Blu-ray na zwykłym komputerze PC. Nowy programowalny silnik przejmuje wszystkie zadania związanie z dekodowaniem formatu H.264. Dzięki temu procesor komputera może skupić się na obliczeniach niezwiązanych z grafiką.

×
×
 • Create New...