Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Touch Bionics jest autorem pierwszych w historii bionicznych palców. Urządzenie o nazwie ProDigits jest przystosowywane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, umożliwiając mu dotykanie, chwytanie i wskazywanie. Każdy ze sztucznych palców jest indywidualnie budowany, dzięki czemu jest autonomicznym urządzeniem, co pozwala na jego konfigurację w zależności od potrzeb.

Użytkownik dłoni może poruszać palcami za pomocą jednego z dwóch mechanizmów. Może wykorzystać czujniki mioelektryczne, które rejestrują sygnały z mięśni lub też czujniki reagujące na ciśnienie. Działają one jak rodzaj touchpada i odbierają sygnały z ocalałego kciuka lub tkanki otaczającej kość śródręcza.

Urządzenie wykrywa, gdy jest zaciśnięte wokół przedmiotu, umożliwia ustawienie różnej konfiguracji palców tak, by uchwyt był jak najbardziej pewny.

Pierwszym użytkownikiem ProDigits jest Michael Bailey, który w wypadku stracił trzy palce lewej dłoni, połowę z niej oraz pięć z ośmiu kości nadgarstka. Bailey stwierdził, że, mimo iż wcześniej nie miał do czynienia z podobnie działającymi protezami, używanie ProDigits jest niezwykle łatwe. "Prawdę mówiąc, uczyłem się przez pięć minut i działa świetnie. Czuję, jakby była częścią mnie" - powiedział.

Bioniczne palce nie są tanie. kosztują od 57 do 73 tysięcy dolarów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie było to jasno napisane. Przypuszczam, że cena całej protezy to 53-75 tysięcy. Od palca byłaby to cena zdecydowanie zaporowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena ceną, czy zaporowa to już kwestia ubezpieczeń społecznych i różnych organizacji. Rzadko kiedy człowiek sam sobie kupuje taką protezę, przeważnie są one dotowane przez państwo. Po za tym jeśli wejdą do produkcji na masową skalę napewno koszty spadną.

 

Widać, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie, ale co mnie pozytywnie zaskoczyło, to radość na twarzach pacjentów używających tych "bionicznych dłoni', widać było że to naprawdę usprawnia im życie i po prostu działa! a to jest w tym przypadku najważniejsze.

 

Następny krok w stronę Ghost In The Shell wykonany :D

 

Ciekawe co będzie w 2035... spełni się wizja Masamune Shirow? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to wyglądało jak wywiady w telezakupach, równie naturalne i przekonujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to wyglądało jak wywiady w telezakupach, równie naturalne i przekonujące.

Wybraź sobie, że przez dziesięć lat nie mogłeś niczego robić prawą ręką - żadnego drapania się za uchem/ pisania/ trzymania czegokolwiek, nagle te czynności znów stają się możliwe - to tak jakbyś ślepemu przywrócił wzrok i się dziwił, że osobnik cieszy się jak małe dziecko.

 

Czy reakcja w filmiku była podkoloryzowana - być może ale nie to było w przekazie najważniejsze.

ps. filmiku nie oglądałem, więc jeżeli jakąś straszną gafę strzeliłem możecie mnie naprostować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...