Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować istnienie magnetycznych monopoli oraz proces ich powstawania w materiałach. Odkrycia dokonali uczeni z Helmholz Centre Berlin wraz z kolegami z Drezna, St. Andrews, La Platy i Oxfordu.

Magnetyczne monopole to, hipotetyczne dotychczas, cząstki, których istnienie postulował z 1931 roku Paul Dirac. W przeciwieństwie do większości cząstek magnetycznych, które są dwubiegunowe, monopole posiadają tylko jeden biegun.

Naukowcy z Berlina postanowili wykorzystać rozpraszanie neutronów do zbadania pojedynczego kryształu tytanianu dysprozu. Wykazali, że momenty magnetyczne wewnątrz kryształu utworzyły tzw. spin-spaghetti, postulowany przez Diraca. To rodzaj sieci powyginanych rurek, które rozwijają się w kierunku przepływu strumienia indukcji magnetycznej. "Spaghetti" można ujrzeć dzięki interakcji z neutronami, które posiadają moment magnetyczny. Neutrony rozpraszają się w sposób, który reprezentuje oddziaływanie opisanych wyżej rurek.

Podczas pomiarów rozpraszania naukowcy poddali kryształ działaniu pola magnetycznego, dzięki czemu byli w stanie wpływać na symetrię i orientację rurek. Mogli w ten sposób zmniejszyć gęstość siatki spaghetti i doprowadzić do odłączenia się monopoli. W efekcie takich działań w temperaturach bliskich zeru absolutnemu (0,6-2 kelvina) byli w stanie zaobserwować poszczególne nitki spaghetti i monopole na ich końcach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy z berlińskiego Hahn-Meitner-Institut we współpracy z National Hight Magnetic Field Laboratory i Florida State Univeristy pracują nad stworzeniem najpotężniejszego magnesu w historii. Urządzenie powstanie kosztem 8,7 miliona dolarów i będzie używane podczas eksperymentów z rozpraszaniem neutronów.
      Magnes powstaje na potrzeby berlińskiego Centrum Rozpraszania Neutronów w Berlinie i ma zostać uruchomiony w 2011 roku. Pole magnetyczne urządzenia wyniesie od 15 do 20 tesli, a więc będzie około 500 000 silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi.
      Obecnie najpotężniejszym magnesem jest urządzenie z Hahn-Meitner-Institut, którego pole wynosi 15 tesli.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...