Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Antybakteryjne szkła kontaktowe

Recommended Posts

Firma biotechnologiczna Biosignal Ltd. oraz Instytut Badań Oka (Institute for Eye Research) otrzymały etyczne przyzwolenie na pierwsze próby kliniczne antybakteryjnych soczewek kontaktowych o przedłużonym okresie użytku z udziałem ludzi. Rozpoczęły się one 29 czerwca i mają umożliwić porównanie bezpieczeństwa stosowania soczewek zwykłych i antybakteryjnych. Zestawienie obejmie, m.in.: ocenę stanu zdrowia gałek ocznych 10 uczestników eksperymentu, indywidualne reakcje na nowe szkła oraz ich wydajność. Biosignal ma zaprezentować uzyskane wyniki w lipcu.

Efekty uboczne powodowane przez bakteryjne skażenie soczewek kontaktowych są główną przeszkodą wygodnego stosowania soczewek o przedłużonym okresie użytku — zauważa profesor Uniwersytetu Nowej Południowej Walii Mark Willcox, który nadzoruje przebieg prób klinicznych. Nowe soczewki to pierwszy krok w kierunku przezwyciężenia tego problemu.

Ostre zaczerwienienie oka występuje w ciągu roku u ok. 20% spośród 100 mln osób noszących szkła kontaktowe. Bakteryjne zapalenie rogówki, poważne schorzenie oka, które może prowadzić do ślepoty, zdarza się rocznie u 1 na 500 użytkowników śpiących w soczewkach. Obecnie na rynku nie ma żadnych antybakteryjnych szkieł kontaktowych. Aby je zdezynfekować, należy użyć specjalnych płynów.

Technologia Bisignalu zapobiega i ewentualnie przerywa infekcje bakteryjne poprzez zablokowanie systemu sygnalizacyjnego bakterii, wykorzystywanego przy tworzeniu biofilmu. Biofilm jest trójwymiarową kolonią bakterii, które wykazują zdolność przylegania do różnych powierzchni i do siebie nawzajem. Biofilm tworzy się po to, by ochronić wchodzące w jego skład organizmy przed działaniem czynników środowiskowych, w tym również płynów dezynfekujących. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób szacuje, że biofilm przyczynia się do przynajmniej 2/3 wszystkich przewlekłych zakażeń bakteryjnych. Ponieważ technologia Biosignalu nie zabija bakterii, nie pojawia się problem lekooporności sabotujący wiele obecnie stosowanych form terapii (także antybiotykoterapię).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...