Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Acrux

Polecane książki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej nieobecości!

Mam propozycję, aby każdy chętny podzielił się z forumowiczami ulubioną literaturą.

 

Tak np. polecam książki Davida Gemmella (m. in. Opowieści Sipstrassi), Ursuli K. Le Guin (m. in. Cykl o Ziemiomorzu), Maurice'a Leblanca (powieści kryminalne z Arsenem Lupinem w roli głównej), R. A. Salvatore (m. in. Trylogia Mrocznego elfa), Harlana Cobena (Obiecaj mi, W głębi lasu itd.) i opowiadania Howarda Phillipsa Lovecrafta (Reanimator). A, no i Forrest Gump Winstona Grooma. Aaaa, dużo tego jest... Skończcie za mnie  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecę cykl o ziemiomorzu Ursuli K. Le Guin i R. A. Salvatore - wsio co dotyczy Drizzta...

Z mojej strony mogę dodać jedynie "Sagę o zbóju Twardokęsku" Anny Brzezińskiej oraz cykl "Pieśń lodu i ognia" Martina.

 

Dwie ostatnie pozycje są raczej dla starszych czytelników, tak ze względu na język, nagość i brutalność, jak i skomplikowanie świata, jego wielobiegunowość i bliższą realizmowi brudność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może polecę coś z tzw. twardej sf - czterotomowy cykl "Hyperion" Dana Simmonsa, trzytomowa (ale wydana w Polsce w siedmiu książkach) "Dysfunkcja rzeczywistości" Petera Hamiltona, oraz nie do końca sf, trzytomowa "Helikonia" Briana Aldissa.

 

Dwie pierwsze książki to oryginalne space opery, z dużą ilością wątków, miejsc i wydarzeń. Brian Aldiss natomiast, stworzył barwny, ciekawy i oryginalny świat a akcja obejmuje znaczny okres czasu - to dziełko może się również spodobać miłośnikom fantasy (pewnie nie wszystkim).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto lubi dobry, mroczny klimat, alternatywne światy, ostry horror:

cykl "Kretochłony" (Mity Cthulhu, Historia Tytusa Crow) Briana Lumleya - głęboko w skorupie ziemi, żyją istoty pochodzenia demonicznego, z którymi nie chcielibyśmy się spotkać, ale one już od tysiącleci planują wyjść na powierzchnie i kosztować... ;) Bardzo trzyma w napięciu i strachu pierwszy tom, następne to wyprawa w krainy fantazji.

"Kobierzec" Clive'a Barkera - wspaniały baśniowy, magiczny świat spleciony w kobiercu, walka ludzi z demonami chcącymi go zniszczyć.

cykl "Psychomech" B. Lumleya - jest o... sam poczytaj:

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/brian_lumley/psychomech

Ostatnio zacząłem "Nekroskop" Lumleya, mam pierwszy tom za sobą i wciągnął mnie. Seria składa się z piętnastu tomów, więc jeszcze sporo.

Wszystko gorąco polecam.

Mam pytanie, moglibyście mi coś o Lovecrafcie napisać?

Albo coś dobrego w ostrym horrorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce akcji a nie dokument ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce akcji a nie dokument ;)

Nie dokument - jak zobaczyć uczucia w przechodniu/koledze/...

Taka lektura pomoże Ci mieć więcej wrażeń podczas czytania twardych horrorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo polecam "My" Zamiatin'a

jest to opowieść o totalitarnym świecie, gdzie ludzie nie mają imion tylko numery, ubierają się tak samo, wstają o tej samej godzinie, o tej samej godzinie kładą się spać. Jeśli ktoś miewa sny uważany jest za osobnika chorego.

Jeśli ktoś czytał Orwella "rok 1984" to z pewnością i po tą książkę sięgnie.

 

Polecam jeszcze kilka innych bardzo dobrych antyutopii:

 

"Wehikuł czasu" - tutaj G.H. Wells opowiada o tym jak rodzaj ludzki ewoluował na przestrzeni wieków. A, że autor pisał to na początku XIX w, w jego książce  współistnieją dwie klasy; klasa robotnicza, która w toku ewolucji staje się potworami żyjącymi w podziemiach i klasa panów, która jest pożywieniem dla klasy robotniczej.(nakręcono film na podstawie książki, ale książka, jak wiadomo o niebo lepsza ;))

 

"Władca much"- W. Goldinga. kolejna opowieść o mrocznej naturze człowieka, z tym, że tutaj głównymi bohaterami są dzieci. Nieszczęśliwie trafiają na bezludną wyspę i tam starają się stworzyć własne prawo. Dzielą się na tych, którzy chcą demokracji i tych, którzy rządzą się prawem "oko za oko, ząb za ząb". Naprawdę wstrząsająca książka.

 

"Ludzkie dzieci"- to opowieść o końcu rodzaju ludzkiego, w 1995 rodzi się ostatnie dziecko. Kilkanaście lat później świat zaczyna wariować; państwo stara się ratować sytuacje wprowadzając przymusowe badania. Na całym świecie trwa wyścig, bo kto znajdzie płodnego mężczyznę/kobietę ten będzie miał władze nad wszystkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem "Władcę Much" i powiem, że mało co tak mi krew zmroziło.

Ps. też miałaś psychozę po tym jak widzieli "potwora, bojąc sie doń pójść" ?

"Wehikuł czasu" jak na razie tylko oglądałem. Genialna produkcja, scenariusz. Bardzo głęboki filozoficznie, świetne efekty i obsada. Jeżeli film był tak dobry, to wyobrażam sobie jak książka musiała być.

Dodam coś od siebie:

"Khai z Krainy Khem" - B. Lumley - dla kogoś kto w przygodę się zanurza i brutalny horror preferuje. Młody chłopiec, syn zdradzonego architekta w Khem zostaje oszczędzony jako jedyny z całej rodziny, która zostaje na jego oczach brutalnie zamordowana. W planie ma on służyć faraonowi, który okazuje się bestią, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Khai'owi udaje się uciec z piramidy faraona, tułając się przez miesiące ucieknie do odległej krainy, gdzie będzie jednoczył wojsko przeciwko faraonowi. Ten ma jednak za sobą podporę w nikczemnych magach i pochodzenie z gwiazd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych klimatów to polecam "Nowy wspaniały świat" Huxleya. Kastowe społeczeństwo narkotyzujące się somą i przetrzymujące ludzi takich jak my w rezerwacie pod nazwą tubylców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że nie gadamy tu o filmach. Sprostuje Waszą wiedzę co do adaptacji Wehikułu Czasu.

Były dwie. Wersja z 2002 oraz 1960.

Z 1960 jest ciekawsza. Bardziej skłoniła mnie do przemyśleń niż 2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swojej strony moge polecic:

 

"Swiat Zofii" - Jostein Gaarder

 

"Wilk Stepowy" - Herman Hesse

 

"Neuromancer" - William Gibson

 

"Mistrz i Malgorzata" - Michał Bułhakow

 

cykl powiesci fantasy "Swiat czarownic" - Andre Norton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem "Władcę Much" i powiem, że mało co tak mi krew zmroziło.

Ps. też miałaś psychozę po tym jak widzieli "potwora, bojąc sie doń pójść" ?

 

na początku trochę mi to przypominało ten serial "lost"; katastrofa lotnicza, bezludna wyspa, coś dziwnego czai się w lesie... i ten "potwór" brrr... Ale i tak najgorsze było to jak traktowali siebie nawzajem... przecież oni mieli po kila, kilkanaście lat a zachowywali się jak ludzie na froncie.Byłam nieźle zszokowana. A końcówka książki jest po prostu napisana po mistrzowsku! Niesamowicie trzyma w napięciu  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mały maczek

Porównanie książki do filmu ok, ale na filmy załóż sobie osobny wątek ;)

@azzzzz

A może coś więcej napiszesz o tych książkach?

@Natsume

Mnie najbardziej wstrząsnęło jak zabili małe świni, ją i oczywiście Prosiaczka.

 

Dziś wypożyczyłem sobie "Imajica" (pierwszy tom) C. Barker'a i "Prawda" T. Pratchett'a.

Jak przeczytam to zdam relacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek

Skoro czytasz Barkera - to może się orientujesz czy ma w portfolio coś takiego jak Undying ? Gierka była rewelacyjna, ale nie wiem czy na podstawie jakiejś książki, czy tak po prostu mu wyszło... A przeczytałbym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde... ale trafiłeś w sedno sprawy :P

Sam przeszedłem kilka razy Udyinga, najlepsza gra horror w jaką kiedykolwiek grałem. Info znajdziesz jakieś na Wikipedii, tam jest jako scenariusz dla gier komputerowych ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Clive_Barker#Bibliografia

Wiesz co, założe atek na gry komputerowe :)

http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php/topic,12523.0.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azzzzz

A może coś więcej napiszesz o tych książkach?

 

odsylam na www.merlin.pl, badz zawsze mozna zapytac wujka google ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odsylam na www.merlin.pl, badz zawsze mozna zapytac wujka google ;)

azzzzz'ecie raczej chodziło o Twoją WŁASNĄ opinię. A każdy wie o google, które zresztą kłamie - nikt nie lubi grzebania w wynikach, zwł. jak ma dużego pinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, samo "Polecam tę książkę!" to zostawmy sklepom i sprzedawcą na allegro.

Jeżeli piszesz coś od siebie o książce, to zrób to porządnie, Ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę o świetnej książce Sapkowskiego . "Wiedźmin" Idealna książka !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki ;) Jeżeli jest ktoś zainteresowany zagadnieniem kłamania i  o emocjach to polecam książki Paula Ekmana który specjalizuje się w tych dziedzinach.

 

Napisał wiele książek i artykułów lecz niestety została przetłumaczona tylko jedna książka "Kłamstwo i jego wykrywanie..." polecam, świetna lektura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisał wiele książek i artykułów lecz niestety została przetłumaczona tylko jedna książka "Kłamstwo i jego wykrywanie..." polecam, świetna lektura.

 

i co? wykorzystujesz ją w praktyce? bo często jest tak, że jak się o czymś tam przeczyta, to potem ma się manie sprawdzania tego na ludziach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''i co? wykorzystujesz ją w praktyce? bo często jest tak, że jak się o czymś tam przeczyta, to potem ma się manie sprawdzania tego na ludziach ''

 

Właśnie tak było z energią jądrową i innymi odkryciami , które są na nas sprawdzane - więc może to i dobrze ze szkół wyższych wychodzą debile z zepsutą wątrobą - bo etyki to im brak (skoro ze streszczeń znają lektury).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodziło mi o testowanie na ludziach różnych dziwnych substancji, związków chem, albo też wykorzystywanie książek kryminalnych do planowania jakiegoś morderstwa.

Chodziło mi o obserwację ludzkiego zachowania(nie o manipulacje).

ale skoro zna się już np. zachowanie, cechy charakteryzujące osobę kłamiącą, to potem to aż razi w oczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sicilians are great liars. The best in the world. I'm a Sicilian. And my old man was the world heavyweight champion of Sicilian liars. And from growin' up with him I learned the pantomime. Now there are seventeen different things a guy can do when he lies to give him away. A guy has seventeen pantomimes. A woman's got twenty, but a guy's got seventeen. And if you know 'em like ya know your own face, they beat lie detectors to hell. What we got here is a little game of show and tell. You don't wanna show me nothin'. But you're tellin' me everything. Now I know you know where they are. So tell me, before I do some damage you won't walk away from.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...