Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

U młodych ludzi, którzy często palą marihuanę, z większym prawdopodobieństwem dochodzi do zaburzenia rozwoju części mózgu odpowiadających za pamięć, uwagę, podejmowanie decyzji, język oraz funkcje wykonawcze (Journal of Psychiatric Research).

Manzar Ashtari, szef zespołu badawczego ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, ujawnia, że chodzi o krytyczne rejony, rozbudowywane w późnym okresie dojrzewania. W studium wzięli udział wyłącznie młodzi mężczyźni w wieku ok. 19 lat. Średnio od 13. do 18.-19. r.ż. wszyscy używali dużych ilości marihuany. W roku poprzedzającym zerwanie z nałogiem dziennie wypalali do 6 skrętów.

Amerykański zespół przeprowadził obrazowanie tensora dyfuzji. Dzięki tej metodzie można obserwować przepływ wody przez tkanki mózgu. "Odbiegające od normy wzorce dyfuzji wody, które występowały u tych mężczyzn, sugerują uszkodzenie bądź zatrzymanie tworzenia się osłonek mielinowych. Jeśli mielina nie działa prawidłowo, przekazywanie sygnałów między neuronami może ulec zwolnieniu.

Mielina jest dobrym izolatorem o białawej barwie i stanowi jeden ze składników istoty białej. Amerykanie sądzą, że wczesny kontakt z narkotykami zmienia rozwój struktur oraz połączeń w ramach istoty białej, zwłaszcza pomiędzy czołowymi, ciemieniowymi i skroniowymi rejonami mózgu. [...] Zwolniony transfer informacji negatywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi mających w swoim środowisku marihuanowych narkomanów zauważa jak się Ci ludzie zmieniają. Po kilku latach da się zauważyć swoiste "zamulenie" jaraczy, które wcale nie jest reakcją na skręta. Nawet kilka dni przerwy nie powoduje zmniejszenia objawów "zamulenia".

Ćpajcie dalej małolaty - będzie więcej miejsca na rynku pracy dla moich dzieci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkurza mnie uogólnianie.

wkurzaja mnie wypowiedzi ludzi kompletnie nie majacych pojecia o temacie.

wkurzasz mnie ty domorosly talencie o wyrobionej, zlej opini wpojonej przez cimny tlum.

spoleczenstwo jest wrogiem jednostki.

"Większość ludzi mających w swoim środowisku marihuanowych narkomanów zauważa jak się Ci ludzie zmieniają. Po kilku latach da się zauważyć swoiste "zamulenie" jaraczy, które wcale nie jest reakcją na skręta. Nawet kilka dni przerwy nie powoduje zmniejszenia objawów "zamulenia".

Ćpajcie dalej małolaty - będzie więcej miejsca na rynku pracy dla moich dzieci"

zapewne masz w swoim otoczeniu samych "ćpunow" i popierasz swoja opinie zekomymi wieloletnimi obserwacjami.

natomiast ja z autopsji, swoich obserwacji roznych srodowisk oraz dzieki umiejetnosci wyciagania logicznych wnioskow uwazam iz dzialanie substancji psychoaktywnych w szczegolnej mierze zalezy od psychiki, nastawienia i ogolnego burdelu w glowie czlowieka ktory zazywa dane substancje.

jedni sa spokojni inni agresywni.

trawa na ogol kieruje swe dzialanie na procesy myslowe i postrzeganie swiata.

jej oddzialywanie na cielesna czesc czlowieka (ze tak smiesznie to ujme) wiaze sie owszem z zamuleniem, obnizeniem cukru we krwi...

i obserwujac czlowieka pod wplywem dzialania marychy mozna odniesc wrazenie, ze mamy do czynienia z przymulem.

niejednokrotnie siegaja po ta uzywke ludzie nieodpowiedni, ktorzy poprostu ida potem spac.

inni beda snuc wyuzdane teorie.

poza tym kiedy juz przestaje dzialac THC skutki uboczne (sennosc, pusty brzuszek, zapuchniete oczy, suche spojowki...) zostaja.

leki tez powoduja rozne efekty uboczne ktore sa skutkiem mechanizmu ich dzialania.

uzywanie epitetow typu "cpun"  dowodzi jak malo wiecz lub jakie plytkie masz pojecie o palaczach.

ludzie palacy to niejednokrotnie sa bardziej kreatywni od szarych, pustych i wydrylowanych klonow.

teraz musze konczyc swoje wywody lecz moze jeszcze przeleje jakies mysli i to w bardziej uporzadkowanej formie w odpowiedzi na inne... bodzce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nawet kilka dni przerwy nie powoduje zmniejszenia objawów "zamulenia".
Substancje aktywne tak szybko nie są usuwane z organizmu. Nie wiem, co na ten temat mówi medycyna, ale osoba, która rzucała marychę relacjonowała mi osobiście, że jeszcze po roku od ostatniego skręta miała spontaniczne „odlociki” w niespodziewanych sytuacjach. Ze swej strony dorzucę, że też jakiś rok po odstawieniu papierosów (a paliłem krótko!) miałem napady głodu nikotynowego, jak ktoś przy mnie zapalił. Nie były jakoś potwornie silne, ale odczuwalne.

Na wykładach o przecowdziałaniu narkomanii przytaczano podobne przykłady, ale tyczące się raczej dużo mocniejszych używek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glod nikotynowy to fizyczne uzaleznienie. konopie nie uzalezniaja fizycznie.

to dziwne co mowila "osoba rzucajaca maryche". nigdy w zyciu nie slyszalem o takich "spontanicznych odlocikach" po trawie.

o LSD kraza jakies historie o flashback'ach ale nie spotkalem sie z nimi w odniesieniu do trawy.

o ile mi wiadomo:

min. THC odklada sie w tluszczach.

we wlosach.

odklada sie w mozgu.

rzekoma nie wielka ilosc jest uwalniania przez jakis czas od zazycia dawki lecz zeby odczuc dzialanie potrzebna jest konkretna ilosc zazyta w jednym czasie.

polizanie tabletki aspiryny albo jedzenie jej cwiartka po cwiartce przez kilka godzin nie usmierzy bolu.

..."podobne przyklady tyczace sie mocniejszych uzuwek" czyli tak jakby przy okazji mowienia o kacu po wodce wspominac, ze po tlustym miewa sie zgage.

a antybiotyki pustosza flore bakteryjna organizmu...

i co? i nic.

 

ludzie ktorzy jaraja trawe nawet co dziennie od rana nie musza byc zamuleni kiedy przestaja. to wynika ze sposobu ich zycia, przekonan i podejscia.

jest cos takiego jak lenistwo. rozleniwienie. spadek formy przez spadek aktywnosci...

trawa raczej nie pobudza chyba, ze tworczo i myslowo.

na kazdego oddziałuje inaczej. niektorzy miewaja lęki (badtrip, wkrecaja sie zle mysli) i to nie znaczy, ze trawa powoduje lęki. to znaczy, ze osoba ta nie powinna palic.

owszem palenie trawy uposledza pamiec krotkotrwala ale oprocz mozliwych medycznych aspektow tego procesu nalezy zwrocic uwage na stan umyslu "pacjenta" ;].

chodzi mi o to, ze kiedy myslisz intensywnie oczyms to jednoczesnie trudno skupic sie na czyms innym. w zamysleniu mozna zrobic cos np. polozyc gdzies klucze i nie pamietac gdzie sie je zostawilo.

wiec kiedy po trawie twoje procesy myslowe sa... wyjatkowo wzmozone (kto wie o czym pisze? :)) mozg nie radzi sobie z nadmiarem informacji i selekcjonuje ktore zapamietac, ktore odrzucic.

na podstawie wielu wymian pogladow i uwag z roznymi ludzmi dochodze do wniosku, ze trawa moze w jakis sposob w"yolbrzymiac" pewne nasze cechy oraz zwiekszac odczuwanie bodzcow (wpywajac na odbior i przetwarzanie informacji).

dotyk jest bardziej wyczulony. miekkie staje sie bardziej miekkie. zimno bardziej nie przyjemne... zwieksza sie tez podatnosc na sugestie. czy ten cien sie ruszyl? nie to tylko cien... rusza sie. tak. chyba sie rusza... a moze nie? to dziecko czy pies?

zwroccie uwage, na wiek badanych osob.

kiedy zaczynali palic i kiedy byli badani ich organizmy jeszcze sie rozwijaly.

moze testy dotyczyly wlasnie wpywu na rozwoj? no bo chyba wszyscy sie zgodzimy, ze fajki, trawa, piwo, woda, hera czy cokolwiek podobnego nie wplywa dobrze na rozwoj dziecka.

skoro osoby badane mialy srednio od 13 do 19 lat to musialy katowac swoje organizmy od poczatku niemal dorastania.

jesli rozpatrujemy taki przypadek to nie moge sie nie zgodzic, ze trawa uposledza i robi z czlowieka przymuła na zawsze.

ale jesli poddusimy dziecko to tez uszkodzimy mu mozg. jesli kazemy dziecku wdychac dym ze spalania jakiegos siana to prawdopodobnie uszkodzimy mu mozg. jesli kazemy dziecku zyc w sasiedztwie fabryki to nie pozostanie bez wplywu na jego organizm.

 

ludzie powinni miec wolny wybor. prawo powinno chronic ciebie przed innymi, a nie przed samym soba. dlaczego inni decyduja co jest dla mnie dobre?

 

co do wykladow jeszcze i artykulow o dragach ogolnie.

ostatnio co raz czesciej spotykam sie z tym tematem. odnosze wrazenie, ze co raz wiecej sie o tym mowi.

idzie ku lepszemu? oby. tyle jest zaklamania, plotek i propagandy w sprawach narkotykow. prowadzi sie za malo rzeczowych badan. wyniki czesto nie sa rzetelne czy to dla jednej czy dla drugiej strony.

ludzie nie maja pojecia czym wlasciwie sa te narkotyki ani co robia. dla wiekszosci ludzi to pewnie ten bialy puder wstrzykiwany, palony, pity albo wciagany po ktorym robimy błogą mine i osuwamy sie na materac w melinie albo mamy obled w oczach i w szale czy po omacku siejemy spustoszenie. potem gnijemy, smierdzimy i zarazamy hivem. na koncu umieramy wciagajac jeszcze pare osob w nalog i zostawiajac po sobie syf.

kto madry uswiadomil mi kiedy wazna rzecz:

od przedszkola wpaja sie dzieciakowi, ze dragi sa zle. wszystkie sa zle. to jest zle, tamto i to. i zyje taki dzieciak, a potem moze juz i dorosly w przekonaniu, ze cala ta mnogosc dziwnych substancji, czy to z natury, czy to z apteki, czy labolatorium to jedno i to samo smiertelne niebezpieczenstwo.

kiedy probuje w koncu trawy, albo ecstasy czegos w sumie nie az tak groznego (w porownaniu np do krolowej heroiny albo popularnego speeda) i widzi, ze nie umarl, ze jest ok to znika ta graniczna, gruba krecha i wtedy juz wszystko jest taką samą używką traktowaną na rowni. wedlog tego samego klucza czy schematu osobistej weryfikacji.

najtrudniejszy pierwszy raz, co nie? kiedy juz skoczysz nie jest tak zle...

trzeba ludzi szczerze uprzedzic. potrzeba prawdy, a nie zabobonow i obiegowych opini.

na opakowaniach papierosow znajduje sie napis: palenie zabija.

co robi alkohol wiekszosc z nas widziala na wlasne oczy.

dziury w pamieci to faktycznie patol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było niedomówień - mówiłem o młodych osobach z mojego środowiska - takich od 13 do 19 lat. I to one mają swoiste dziury w mózgu. Nie chodzi mi też o jakieś zamulenie jak się jest pod wpływem narkotyku, lecz swoiste jakoby spowolnienie procesów myślowych i taki człowiek myśli wolniej nad wszystkim - zamula.

Nie jestem domorosłym talentem o opinii wyrobionej przez ciemny tłum i media i jeśli mnie nie znasz to nie wmawiaj mi proszę że czegoś sam nie zweryfikowałem w swoim środowisku. Tak samo jak Ty potrafię wyciągać logiczne wnioski z obserwacji znajomych i ich młodszego rodzeństwa. Jeśli Twoje spostrzeżenia są inne to nie daje Ci prawa jeszcze by mnie atakować i negować prawdziwość moich słów. Polecam przed napisaniem posta ochłonąć i pomyśleć czy faktycznie osoba do której słów się odnosisz nie ma czasami troszkę racji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie twierdze, ze sie mylisz.

pisze tylko, ze sklada sie na to wiele rzeczy i byc moze najwazniejsze pominales.

przyznalem racje, ze jesli chodzi o tak mlode osoby to przewazajaca przyczyna zamulenia jest raczej uposledzenie rozwoju. a wiec nalezalo jasno zaznaczyc w tekscie, ze dotyczy wpywu na rozwoj mlodych osob.

natomiast z tekstu mozna wnioskowac, ze badania dowodza, ie trawa zamula kazdego kto jara.

dowodem na to jest komentarz jaki ktos umiescil.

 

wezmy po 10 osob bardzo czesto palacych np. czesciej niz co 3 dni przez minimum 6m z roznych grup wiekowych:

20 lat, 25 lat, 30 lat, 35 lat, 40lat.

dodatkowo po 10 osob z takich samych grup wiekowych o dobrym zdrowiu jak na swoj wiek.

dla prawdziwosci badania nalezalo by porownywac takze osoby palace papierosy, zazywajace inne uzywki, mieszkajace na wsiach, w miastach... itp itd w roznych mieszankach i wariantach przy czym to i tak bedzie usredniona liczba nie koniecznie wyrazajaca faktyczny stan calosci. poniewaz statystyki to tylko uogolnienie.

wazna jest tez analiza kazdego przypadku osobno i wyciagniecie wnioskow. wnioski nalezy ujednolicic i dopiero porownywac ze soba w celu zebrania jaknajwiekszej ilosci niezbednych danych.

 

z ludzmi palacymi z tak zwanego przekonania bywa tez tak, ze po dlugich miesiacach, czy latach palenia czesto lub regularnie nagle dochodza do momentu, w ktorym po prostu odechciewa im sie palic. z czasem znow zaczynaja palic lub nie.

inni pala cale zycie i prowadza udane interesy.

inni pala cale zycie i sie obijaja.

 

koncze bo juz nic nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jim. artykuj dotyczy wlasnie osob mlodych w koncowej fazie rozwoju. wiec nie wszystkich. palacze marihuany sa cpunami. bo sa narkomanami. marihuana=narkotyk narkoman=cpun.

Ostro bronisz swoich racji i dajesz powody zeby myslec ze sam jestes smakoszem trawki.

Zdziwilbys sie jak wiele  spoleczenstwo wie o narkotykach.Wiem ze dzieci sa uczone w szkolach czym sa narkotyki i jak dzialaja.  a potem to sprawa ich i ich rodzicow co dalej z tym zrobia.

Znam osobiscie takich cpunkow ktorzy wchodzac teraz w dorosle zycie nie maja szans na duze osagniecia bo maja uposledzone mozgi. To samo jest z nastoletnimi alkoholikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
trawa raczej nie pobudza chyba, ze tworczo i myslowo.

na kazdego oddziałuje inaczej. niektorzy miewaja lęki (badtrip, wkrecaja sie zle mysli) i to nie znaczy, ze trawa powoduje lęki. to znaczy, ze osoba ta nie powinna palic.

Ta sama osoba wcześniej próbowała popełnić samobójstwo (tabletki + żyletka) po kolejnym zajaraniu, dlatego zresztą chyba postanowiła rzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem mowi sie w szkolach o dragach ale w zly sposob. przez opowiadanie bajek i dajac jedynie cos do zrozumienia przez uzywanie polslowek lub niedopowiedzen.

ludzie sa glupi i trzeba im wszystko wytlumaczyc.

dlaczego nie bylo powiedziane:

jesli cpasz za mlodu twoj mozg i organizm sie zle rozwijaja i bedziesz uposledzony.

tylko:

palacze trawy to przymuly.

iscie doktorska analiza badan.

to czy cos lubie lub nie, nie ma zwiazku z tym, ze zalezy mi na rzetelnosci, prawdzie, zlikwidowaniu obludy i przedewszystkim wolnosci wyboru.

tym bardziej: nie masz glosu jesli nie wiesz o czym mowisz.

 

walka z narkotykami jest bezsensu, a jej forma niewlasciwa.

wszystko jest dla ludzi. kwestia tego co ci ludzie z tym robia.

nie ktorzy nie moga pic mleka. zabronmy go. w koncu bardzo szkodzi tym nielicznym.

zabranianie czegos calkowicie i robienie fanatycznej nagonki dziala odwrotnie.

jednak nie wierze, ze ogol jest dobrze poinformowany.

ludzie walczacy z narkomania, a takze z trawa czesto bredza. uzywaja wlasnie obiegowych opini, a ich najmocniejszy argument to: bo nie. MY mowimy: bo tak ;]

badaniom nie mozna w pelni ufac bo wiele jest w nich manipulacji w obie strony. cpun ma mocny argument w postaci "eksperymentowania" na samym sobie. i tego tez sie czesto uzywa, a jest to bron obusieczna.

ktos sie chcial zabic po trawie? i to ma byc argument swiadczacy za sprzeciwem. a moze przeciw zyletkom?

ktos inny zabil sie bo stracil prace, ktos inny sie zabil bo stracil dziewczyne, ilu alkohol zniszczyl?

jesli masz cos nie tak z glowa to owszem dragi moga to pogorszyc.

ale sa przypadki gdzie zazywanie konkretnych substacji pomaga.

psychicznie, usmierzajac bol, zmieniajac poglady... na wielu plaszczyznach.

znam ludzi ktorzy majac bardzo dobre mozliwosci po prostu sa glupi, moze i leniwi i tez niczego nie osiagna.

maja w d*pie wazne sprawy byle miec co do gara wlozyc i poogladac tv.

musisz byc kims?

jesli masz do wyboru zarypac sie blantem i zawalic potem (pod warunkiem, ze blant przeszkadza ci w zalatwianiu takich spraw. nie kazdy ma takie problemy) np. wazne spotkanie, klasowke lub inna niezwykle wazna sprawe zycia codziennego i wybierasz jednak blanta to twoj wybor, twoja brocha. rozne dragi w roznym stopniu utrudniaja uczestniczenie w zyciu sspolecznym ale jest to twoj wybor i musisz byc swiadomy, ze spoleczenstwo jest wtedy (gdy jestes pod wplywem) przeciwko tobie. normy obyczajowe, kulturalne i spoleczne wyznaczaja nie pisane prawa zachowan. napruty nie pojdziesz zalatwiac dotacji na mieszkanie. ale mozesz.

 

trawa (bo artykul jest o niej konkretnie) NIE uzaleznia fizycznie, a wiec nie ma, ze musisz. tylko chcesz. kazdy przecietny obywatel moze miec rottweilera ale nie kazdy podola "opiece" nad nim.

jestes slabym czlowiekiem? to i tak nic nie zdzialasz na tym swiecie. i tak dostaniesz po d*pie.

pewnie, mozna zwalac na narkotyki.

to kolejna sprawa.

skad tyle bredni o dragach?

kiedy policja zwija kogos za posiadanie, albo handel jedna z czestych lini obrony jest twierdzenie, ze "jestem uzalezniony".

sprawy takie czesto koncza sie jedynie przymusowym leczeniem, a nie czyms powazniejszym.

 

jeszcze jedna rzecz, ktora mnie zastanawia.

dlaczego dragi sa zle?

przy okazji dopalaczy zauwazylem, ze ludzie czesto uwazaja iz jesli cos dziala jak jakas substancja zaliczana do narkotykow to takze jest(staje sie) narkotykiem i jest zle.

co to jest narkotyk?

chodzi w koncu o ich oddzialywanie tylko na organizm czlowieka, czy o sam fakt, ze akurat dzialaja przez popudzenie, albo halucynacje czy poprawe nastroju itp itd? bo wychodzi wlasnie na to.

ze ludziom przeszkadza nawet to, ze one w ogole dzialaja.

dlaczego nie mozna uzywac zamiennikow? substacji ktore dzialaja lagodniej, nie niszcza tak organizmow ale przy tym daja ten upragniony odlot, inny stan umyslu, azyl, inny, lepszy swiat czy co tam kto widzi w braniu danej substancji.

 

otoz da sie zyc i zazywac rozne substacje o ile akurat nie jestes zrytym czlowiekiem o slabym zdrowiu. znasz siebie i ufasz sobie...

substacje psychoaktywne to bardzo dluga lista srodkow naturalnych, czesciowo przetwarzanych lub sztucznych.

wiekszosc ludzi mysli o nich wspolnie jako NARKOTYKI.

fakt, ze roznia sie znaczaco od siebie zasadniczymi cechami niektorym umyka.

naprawde, nie wszystkie sa TAK SAMO ZŁE, tak samo smiertelnie niebezpieczne, takie zludne...

nic nie daja w zamian?

a czy ja musze chciec tego co ty?

 

od tysiącleci rozne kultury zazywaly substancje psychoaktywne. glownie naturalnego pochodzenia. jak sie wiekszosc orientuje w celach religijnych, podczas roznych obrzedow, do kontaktow ze zmarlymi itp.

Polska tradycja - na szyji krzyzyk, na stole wódka.

 

w nauce, w fizyce ale i nie tylko, powstaje ciagle pelno nowych teorii ktore maja odpowiedziec na pytanie: " o co tu, k... chodzi".

wiele teorii dopuszcza istnienie alternatywnych swiatow (wymiarow). wiele teorii obrazuje nam nasz swiat zupelnie inaczej niz go postrzegamy. czesto wspomina sie, ze sposob w jaki czlowiek widzi i odbiera swiat nie jest pelny lub po prostu bledny. jest to skutkiem znikomej wiedzy czlowieka o wszechswiecie, o istocie zjawisk zachodzacych w przyrodzie oraz glebokiej nieswiadomosci dotyczacej nas samych. brakuje nam srodkow i rozumu choc potencjal jest. trudno szukac czegos o czego istnieniu sie nawet nie wie.

jest wiele niezbadanych obszarow rzeczywistosci i jest wiele niepojetych obszarow materii ktorych czlowiek nie pozna byc moze nigdy.

percepcja. postrzeganie swiata. psychika, jazn. umysl. tego nie da sie zmierzyc. mozna to badac ale raczej ze znikomym skutkiem i znajdujac wiecej pytan niz odpowiedzi.

nieodlaczna czescia substancji psychoaktywnych jest ich oddzialywanie na umysl czlowieka i jego percepcje wlasnie, tego co sie dzieje dookoła i w srodku niego.

psychika czlowieka jest czyms co w spoleczenstwach, w obecnym swiecie jaki wykreowali ludzie stanowi pewnego rodzaju siłe twórczą.

jesli czlowiek cos wymysli i spelnia to odpowiednie wymagania naszego fizycznego swiata oraz logiki to staje sie to rzeczywistocia.czlowiek nadaje ksztalt, forme i znaczenie swoim mysla. w tym czlowiek przypomina ogolnie rozumiane pojecie "boga". ograniczaja go jego mozliwosci lecz jesli wymysli co z nimi zrobic pokona je. wtedy moze stac sie sila ksztaltujaca nie tylko nasz swiat lecz takze caly wszechswiat. odkrywajac i poznajac.

lecz moga juz istniec sily, ktore warunkuja nasza ogolnie rozumiana rzeczywistoc.

sily byc moze podobne do oddzialywan magnetycznych lub grawitacyjnych lub o zupelnie innej formie i calkiem innym sposobie dzialania. sily i ich dzialania wynikajace ze specyfiki czastek tworzacych je, a wiec takze tworzacych swiat (wszechswiat) w ktorym znajduje sie nasza, ludzka rzeczywistosc.

sily te moga na  nas oddzialywac w jakis sposob albo mozemy byc ich skutkiem. mozemy stanowic ich fragment jak pojedyncza, zywa komorka skladajaca sie na uklad, narzad i caly organizm bedacy polaczeniem wspolnych akcji i reakcji zachodzacymi miedzy komorkami.

mozemy byc jednoczesnie zaangazowani i w skutek, i w przyczyne. mozemy byc czescia calosci, czescia nieskonczonosci, sami mozemy byc skonczonymi lub nie, ukladami. mozemy byc istotni w tych procesach lub nie. lecz skoro istniejemy to mozna zalozyc, ze raczej jestesmy potrzebni. (czlowiek nie wie skad sie wzial i co dalej)

psychodeliczne narkotyki i większość narkotykow w ogole, zaburzaja proces odbierania i przetwarzania bodzcow czyli zmieniaja nasza percepcje. zmieniaja odczuwanie sil, ktore na nas dzialaja.

przyczyny i skutki oraz to co wlsciwie sie dzieje pozostaje nie znane dla wszystkich. osoba doswiadczajaca odmiennych stanow swiadomosci odkrywa zupelnie inny stan rzeczy niz znany dotychczas.

odmienne stany swiadomosci to nie tylko narkotyczne majaczenia jak niektorzy moga uwazac. tak samo mozna je osiagnac przez autosugestie ( i moze to byc tylko autosugestia naszego umyslu, stan kiedy mozg nasz oszukuje), medytacje, modlitwe, sluchanie muzyki, hipnoze, traume, szok...

jednak te odmienne stany postrzegania moga roznic sie miedzy soba chocby dla tego, ze rozne czynniki je wywolaly, a takze mechanizmy ich dzialania byly rozne.

niemozliwe jest jednoznacze okreslenie czy te reakcje naszego mozgu, psychiki sa g... warte i zludne czy moze znacza cos wiecej i poznajemy przez nie to co nie jest jeszcze poznane i nie jest osiagalne dla czlowieka.

pozostaje to kwestia wiary i przekonan. kozysci lub zagrozenia wynikajace z tego zaleza wiec od danej jednostki.

moga byc osobiste jak i dotyczyc wiekszej ilosci osob. calych spoleczenstw, miast, wsi, grup znajomych czy nawet swiata.

w zaleznosci od tego co czerpiemy z zazywania roznych substancji, po co je bierzemy i co one z nami robia skutki tego beda albo dobre, albo obojetne, albo negatywne.

kto moze decydowac o tym czy narkotyki sa dla mnie dobre?

ten kogo to dotyczy, kogo w jakis sposob dotyka ich zazywanie przeze mnie.

powinno to byc kwestia osobista. jesli chcesz cpac, masz zone i dzieci to albo to zrobisz albo nie. albo bedzie to negatywnie wplywalo na rodzine albo nie.

jesli kozysci sa wieksze niz koszty to nie mozna mowic o zlych dzialaniach.

 

ok. trawa uposledza rozwijajacy sie organizm mlodego czlowieka.

ale to nie jest dla dzieci. tak jak fajki. kawy tez dzieciom sie nie serwuje bo uwaza sie, ze im szkodzi. dzieci nawet diete maja inna niz dorosly.

jednak kiedy jestes juz dojrzaly. organizm skonczyl swoj rozwoj i zaczynasz palic to skutki tego maleja. bardziej lub mniej wiele sie na to sklada.

inne hmm... srodki odurzajace moga miec staly poziom swojego negatywnego oddzialywania lub zwiekszac je z czasem zazywania i nie nalezy ich mieszac razem i traktowac jako calosc.

robienie z nich grup i jako takich rozpatrywanie tez jest bez sensu jak dla mnie.

 

dawanie za przyklady ludzi, ktorzy sie wykoleili albo byli w nieciekawych sytuacjach przez narkotyki tez jest w sumie smieszne.

takie same przyklady znajda sie by pokazac ilu to cpunow osiegnelo wiele lub przezylo zycie biorac, nie robiac nic glupiego, nie umierajac i nie upadajac na zdrowiu bardziej niz czlowiek cierpiacy na rozne dolegliowsci z powodu wieku, chorob, diety, pracy, srodowiska itp.

ilu jest zlych ludzi ktorzy nie biora narkotykow.

odwaze sie uznac, ze ludzie ktorzy "narobili sobie klopotow" sa glupcami winnymi samym sobie. oczywiscie co jednostka to osobny przypadek i nie tyczy sie to bez wzglednie wszystkich. lecz mozna wyodrebnic pewien schemat:

dlaczego zaczeli brac? ktos im dal? sami chcieli? ktos im wmusil? (jak? ile razy?)

co brali? wiedzieli co? jesli nie to dlaczego brali? ilu ludzi zezre wszystko co im ktos podstawi pod pysk i powie "jedz za***ista sprawa!"?

czy wiedzac wszystko czego mozna sie dowiedziec o danej substancji decyduje sie na nia czy nie?

ile z tych informacji jest prawdziwych?

 

skad wiadomo czy dany czlowiek gdyby nie bral jakiegos srodka, po prostu bedac soba tez nie bylby pusty, glupi i zamulony?

czlowiek tak malo wie o swiecie w ktorym zyje ale potrafi wydawac osady i uznawac je za prawde bez (przewaznie nie jest to mozliwe) sprawdzenia wszystkiego, bez zgromadzenia wszystkich informacji i bez weryfikacji wynikow.

kazdy czlowiek jest inny, a wiec teoretycznie dzialanie substancji moze byc inne na kazdego. za rowno fizyczne jak i psychincze.

 

no i wkoncu najwazniejsza sprawa:

no i co?

no i co, ze ktos tam chce sobie jarac trawe. no i co, ze ten ktos moze sie stac zamulem? co maja poradzic ci ktorzy juz sie urodzili trepami? powinnismy ich izolowac? leczyc?

co z tego, ze ktos chce sie zacpac na smierc? nie dawajcie mi przykladow patologii bo nie mowimy o patologii tylko o dobrowolnym zazywaniu nieszkodliwych (nie az tak szkodliwych, bo wszystko szkodzi) srodkow psychoaktywnych. jesli dany czlowiek cpa sobie cos ale nie sieje spusztoszenia (okazuje sie, ze jest to mozliwe) to dlaczego nie?

bronimy ludzi przed samym soba? swietnie. wszyscy wiedza lepiej od ciebie.

 

narkotyki nic nie daja?

muzyka, ksiazki, filmy, psychologia, religia, medycyna...

uwazam, ze ciekawe o ile nie wazne jest tez pytanie:

po co rosliny wytworzyly te rozne substancje, ktore dzialaja na mozg czlowieka tak jak dzialaja (na gospodarowanie przez niego naturalnymi zwiazkami jakie ma organizm i na hormony, pozornie zaklucajac jego /mozgu/ prace jak i calego organizmu)?

nie sa im chyba potrzebne do rozmnazania, wabienia owadow czy do obrony. przez nie raczej bardziej sa zagrozone.

watpie, zeby rosliny "wymyslily" iz jesli zainteresuja swoim dzialaniem jakies zwierze to to zwierze bedzie sie staralo ja uprawiac, rozmnazac i ulepszac gwarantujac jej tym samym przetrwanie jako gatunnku.

sa moze jakies ciekawe teorie albo nowinki ze swiata nauki czy filozofii na ten temat? osobiscie nie wiem czy sa jakies odpowiedzi przynajmniej odnosnie czesci z psychoaktywnych roslin na to po co im dany zwiazek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Jim'em! Również nie słyszałem, ani tym bardziej przeżyłem żadnych tripów pewien czas po niepaleniu. Z tego co wiem, to takie efekty pojawiają się, gdy nadmiernie używasz amfetaminy, lsd ale "marysia"? Jak dla mnie to lekka przesada. A co do oddziaływania narkotyku na człowieka to jest to sprawa indywidualna dla każdego z osobna! Jak pisał Jim. Paliłem z duża ilością ludzi, dodam, że dobrze znanych mi. I każdy reaguje inaczej. Jeden śpiewa, drugi płacze, trzeci śmieje się! Więc nie ma co uogólniać. Tak z innej beczki, to paliłem ostatnio "szałwie" dostępna na dopalaczach. I to dopiero może "zryć czachę" , czego nie mogę powiedzieć o marihuanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tydzień musiałem walczyć o czas i wenę aby przeczytać tego posta w całości. Tak długiego i sensownego posta chyba jeszcze tu nie było :) +2

Z większością zdań/tez/spraw się zgadzam, w reszcie przypadków są to za mało istotne wątki aby bić pianę, lub za mało się znam aby wydawać swój osąd. Co miałem przekazać już przekazałem w zasadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość simian raticus

No cóż. Są ustawy przeciwdziałające alkoholizmowi, narkomanii, rozpowszechnianiu plików chronionych prawami autorskimi oraz ustawa o ochronie języka polskiego. I jak widzę wielu ludzi tego nie przestrzega (ba, zapewne o nich nie wie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

społeczeństwo jest niesprawiedliwe

ktoś napisał marihuana - narkotyk, narkoman -  ćpun.

ja napiszę alkohol -  alkohol, osoba pijąca alkohol - alkoholik.

zgodzicie się?? Myślę ,że nie.

Dlaczego o kimś kto zapali sobie raz na tydzień lolka mówi się:narkoman.

Dlaczego postrzegany jest przez większość porównywalnie z alkoholikiem albo i gorzej.

mi się przynajmniej wydaje, że narkomanem jest osoba uzależniona od jakiegoś narkotyku, a to tak jakby mówić o kimś kto co piątek wieczorkiem idzie na piwko z kolegami: alkoholik 

Ludzie ile przestępstw jest po alkoholu ile po trawce

ile żyć sobie ludzie złamali przez alkohol a ile przez ganje.

Nie bronię marihuany nie rządam żeby była legalna bo alkohol jest jednak tak powszechna niesprawiedliwość społeczna jest zatrważjąca.

 

Jim pzdr 100% zgoda :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii obrony samego siebie (jako najmniejszej części tego niesprawiedliwego społeczeństwa) napiszę tak: mam kolegów którzy zapalili raz w życiu, czy znajomych, którzy raz na tydzień piją piwo. Jednych nazywam ćpunami, innych alkoholikami - nie żebym się jakoś od nich różnił, po prostu robię to w żartach. Mam świadomość tego że jeden skręt nie robi z człowieka narkomana, ale akurat pisząc tu o narkomanach mam na myśli osoby już uzależnione, którym często jeden na dzień nie wystarcza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio rozważałem sobie podobnie nieco jak Jim nad naturą świadomości i jak się mają "odmienne stany świadomości" do rzeczywistości.wczoraj nawet przez przypadek miałem sen na jawie i prawie OOBE :P ze spania parę godzin i nie spania przez godzinę i zaśnięciu dopiero koło 4-ciekawy motyw bo zdarzył mi się przez przypadek w związku z przeprowadzką,a czytałem o tym dzień przed.

 

ale przypuszczenia że np rośliny produkują celowo psychotropy

"po co rosliny wytworzyly te rozne substancje, ktore dzialaja na mozg czlowieka tak jak dzialaja..." wydaje mi się mało możliwe.

 

w ogóle jakoś z przywiązania do sceptycyzmu bardziej mi pasuje że świadomość to tylko wytwór materii,a zmiany w postrzeganiu świata nie są żadnym "prawdziwym widzeniem",tylko zmianą materii wpływającej na świadomość-w pewnym sensie tej świadomości zwichnięciem

 

choć może i wzbogaceniem-skoro w nas wytworzyła się świadomość najlepiej sprzyjająca przekazaniu swoich cech dalej,to może te inne stany też są warte poznania(skoro najlepsza możliwość przekazywania genów dalej nie zawsze jest najlepsza w ogóle)

 

Pogląd że istnieje sobie dusza,projekcje astralne,trzecie oczy itd. które to byty możemy poznać przy pomocy narkotyków jest bardzo kuszący no i inspirujący dla sztuki,religii i różnych innych pięknych(i nieracjonalnych)doznań człowieka.

 

 

 

cogito napisała

"im. artykuj dotyczy wlasnie osob mlodych w koncowej fazie rozwoju. wiec nie wszystkich. palacze marihuany sa cpunami. bo sa narkomanami. marihuana=narkotyk narkoman=cpun.

Ostro bronisz swoich racji i dajesz powody zeby myslec ze sam jestes smakoszem trawki.

Zdziwilbys sie jak wiele  spoleczenstwo wie o narkotykach

 

-a widziałaś może Bożenkę z klanu która bodajże po marysi miała krwotok z nosa?społeczeństwo guzik wie bo w ogóle mało wie-po co ma wiedzieć?dla większości są to zbędne informacje.pewnie sporo narkomanów od strony teoretycznej nie zna się na narkotykach.społeczeństwo jest uczone irracjonalnego strachu przed wszystkimi narkotykami-chociaż marihuana powoduje duuużo mniejsze spustoszenia niż alkohol-ale jak raz zajarasz zostajesz ćpunem,a jak pijesz piwko co dwa dni to jesteś spokonormalny kolo

 

Wiem ze dzieci sa uczone w szkolach czym sa narkotyki i jak dzialaja.  a potem to sprawa ich i ich rodzicow co dalej z tym zrobia.

 

-hmm mnie nikt nie uczył,ale może ta reforma mnie ominęła-dzieci nawet nie są uczone jak się dzieci robi,a o narkotykach to im straszne bajki może opowiadają,zresztą nie wiem

 

Znam osobiscie takich cpunkow ktorzy wchodzac teraz w dorosle zycie nie maja szans na duze osagniecia bo maja uposledzone mozgi. To samo jest z nastoletnimi alkoholikami.

"

a ja mam kolegę co pali od dzieciństwa i jest ode mnie bystrzejszy,natomiast on ma kolegów co to nie tylko konopiami się raczyli ale i klejem i innym szajsem i teraz to rzeczywiście są bezmózgi-ale odróżniajmy marychę od innych rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet nie chodziło mi o ciebie(do thibris) . ogólnie tak jest. rozmawiałem ostatnio z pewną poważną panią. Powiedziała, że teraz tak samo policja będzie traktować NARKOMANÓW jak tych co po alkoholu jeżdżą. wiadomo, alkohol jest zakorzeniony w naszej kulturze od wieków ale ludzie nie mają pojęcia o działaniu i zagrożeniach związanych z narkotykami. nie odróżniają marihuany od heroiny ciągnięcie koksu jest porównywalne z popalaniem trawki. Na prawdę wielu ludzi serio tak myśli.

alkohol w ogóle w takim społeczeństwie jak nasze rzadko dostrzegany jest jako problem. Oczywiście wypicie kieliszka wina do obiadu nie jest zagrożeniem dla nikogo w przypadku palenia marihuany raczej nie można mówić o degustacji, chociaż słyszy się ostatnio coraz częściej, o takich co to palili ale się nie zaciągali. W przypadku alkoholu można mówić o ilościach spożywczych nie wpływających na psychikę, stan świadomości, a w przypadku, w ogóle narkotyków o takich ilościach nie ma mowy, jednak śmiem twierdzić, że większość osób używających alkoholu doprowadza się do stanu upojenia wręcz celowo;] Wreszcie, w ogóle spraw nie nazywa się po imieniu. Alkoholik przez którego cierpi cała rodzina według żony lubi wypić. Nie ma żądnego problemy że wczoraj zaatakował ją krzesłem gdy mu powiedziała, że za dużo pije. To nie jest zabawne, chlopak który spalił sobie  bata na weselu siostry ze szwagrem  wyklęty jest przez całą rodzinę i łatkę narkomana będzie miał do śmierci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paląc fajki możesz dostać raka, pijąc alkohol czeka cie marskość wątroby. Pospolicie wiadomo że nadużywając jakąkolwiek substancje można doprowadzić się do granic życia!! Prohibicja konopna powiem nic więcej!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Mózg chroniony jest przez czaszkę, opony mózgowo-rdzeniowe i barierę krew-mózg. Dlatego leczenie chorób go dotykających – jak udary czy choroba Alzheimera – nie jest łatwe. Jakiś czas temu naukowcy odkryli szlaki umożliwiające przemieszczanie się komórek układ odpornościowego ze szpiku kości czaszki do mózgu. Niemieccy naukowcy zauważyli, że komórki te przedostają się poza oponę twardą. Zaczęli więc zastanawiać się, czy kości czaszki zawierają jakieś szczególne komórki i molekuły, wyspecjalizowane do interakcji z mózgiem. Okazało się, że tak.
      Badania prowadził zespół profesora Alego Ertürka z Helmholtz Zentrum München we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Analizy RNA i białek zarówno w kościach mysich, jak i ludzkich, wykazały, że rzeczywiście kości czaszki są pod tym względem wyjątkowe. Zawierają unikatową populację neutrofili, odgrywających szczególną rolę w odpowiedzi immunologicznej. Odkrycie to ma olbrzymie znaczenie, gdyż wskazuje, że istnieje złożony system interakcji pomiędzy czaszką a mózgiem, mówi doktorant Ilgin Kolabas z Helmholtz München.
      To otwiera przed nami olbrzymie możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, potencjalnie może zrewolucjonizować naszą wiedzę o chorobach neurologicznych. Ten przełom może doprowadzić do opracowania bardziej efektywnych sposobów monitorowania takich schorzeń jak udar czy choroba Alzheimer i, potencjalnie, pomóc w zapobieżeniu im poprzez wczesne wykrycie ich objawów, dodaje profesor Ertürk.
      Co więcej, badania techniką pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) ujawniły, że sygnały z czaszki odpowiadają sygnałom z mózgu, a zmiany tych sygnałów odpowiadają postępom choroby Alzhaimera i udaru. To wskazuje na możliwość monitorowania stanu pacjenta za pomocą skanowania powierzchni jego głowy.
      Członkowie zespołu badawczego przewidują, że w przyszłości ich odkrycie przełoży się na opracowanie metod łatwego monitorowania stanu zdrowia mózgu oraz postępów chorób neurologicznych za pomocą prostych przenośnych urządzeń. Nie można wykluczyć, że dzięki niemu opracowane zostaną efektywne metody ich leczenia.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Długotrwałe zażywanie marihuany jest powiązane ze zmianami epigenetycznymi, donoszą naukowcy z Northwestern University. To już kolejne badania pokazujące, że używanie tego narkotyku wpływa na zmiany w ludzkim genomie. W 2018 roku uczeni z Duke University wykazali, że składnik aktywny marihuany, THC, wywołuje zmiany genetyczne w spermie, wpływając na szlaki sygnałowe i zmieniając metylację DNA. Teraz okazuje się, że zmiany epigenetyczne widoczne są również w próbkach krwi.
      Już wcześniej zauważyliśmy w sposobie metylacji DNA związki pomiędzy użyciem marihuany, a procesem starzenia się. Chcieliśmy sprawdzić, czy marihuana wpływa na konkretne czynniki epigenetyczne i czy czynniki te są powiązane ze zdrowiem, mówi jeden z autorów najnowszych badań doktor Lifang Hou.
      Naukowcy analizowali próbki krwi pobrane w odstępie 5 lat od około 900 dorosłych. Uczestników badań wypytano zarówno o to, czy ostatnio używali marihuany oraz o ich historię używania tego narkotyku. Następnie stworzono profile metylacji ich DNA i poszukiwano zmian spowodowanych używaniem marihuany.
      Wiele z zauważonych w ten sposób zmian powiązano z procesem proliferacji komórek, szlakami sygnałowymi hormonów, infekcjami i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Zaobserwowaliśmy związki pomiędzy długotrwałym używaniem marihuany, a wieloma znacznikami epigenetycznymi. Co interesujące, stale też obserwowaliśmy pewien marker powiązany z używaniem tytoniu, co może sugerować, że tytoń i marihuana w podobny sposób wpływają na zmiany epigenetyczne, mówi Hou.
      Badania nie wykazały przyczyn takich zmian, ani nie pokazały, czy zmiany te w jakiś sposób wpływają na zdrowie, mogą stanowić jednak użyteczny punkt wyjścia do przyszłych badań nad epigenetycznymi skutkami używania marihuany. Mamy tutaj świeży wgląd w związki pomiędzy używaniem marihuany, a czynnikami epigenetycznymi. Potrzebne są dodatkowe badania by stwierdzić, czy związki te występują u różnych populacji. Dalsze badania nad wpływem marihuany na czynniki zdrowotne powiązane z wiekiem mogą dostarczyć informacji na temat długoterminowych skutków używania marihuany, dodaje główny autor badań, doktor Drew Nannini.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Na łamach Human Brain Mapping ukazał się artykuł, którego autorzy informują o zauważeniu międzypłciowych różnic w budowie mózgu u 5-letnich dzieci. Różnice zaobserwowane w istocie białej uwidaczniają różnice w rozwoju obu płci. Wyraźnie widoczny jest dymorfizm płciowy, a już w 5-letnim mózgu widać znaczne różnice w wielu regionach mózgu. Uzyskane wyniki zgadzają się z wynikami wcześniejszych badań, które wskazywały na szybszy rozwój mózgu kobiet.
      Podczas badań naukowcy wykorzystali technikę MRI obrazowania tensora dyfuzji. Polega ona na wykrywaniu mikroskopijnych ruchów dyfuzyjnych cząsteczek wody w przestrzeni zewnątrzkomórkowej tkanek. Jednym z głównych parametrów ocenianych tą metodą jest frakcjonowana anizotropia (FA). Jako, że tkanka nerwowa ośrodkowego układu nerwowego ma uporządkowaną budowę, oceniając współczynnik FA można zauważyć różnice w budowę istoty białej.
      Uczeni z Uniwersytetu w Turku porównali tą metodą budowę istoty białej u 166 zdrowych niemowląt w wieku 2–5 tygodni oraz 144 zdrowych dzieci w wieku od 5,1 do 5,8 lat. O ile u niemowląt nie zauważono istotnych statystycznie różnic pomiędzy płciami, to już u 5-latków wyraźnie widoczne były różnice międzypłciowe. U dziewczynek wartości FA dla całej istoty białej były wyższe we wszystkich regionach mózgu. Szczególnie zaś duża różnica występowała dla tylnych i bocznych obszarów oraz dla prawej półkuli.
      W naszej próbce typowo rozwijających się zdrowych 5-latków odkryliśmy szeroko zakrojone różnice międzypłciowe we frakcjonowanej anizotropii istoty białej. Dziewczynki miały wyższą wartość FA we wszystkich obszarach, a różnice te były istotne. [...] W naszych badaniach uwidoczniliśmy znacząco większe różnice niż wcześniej opisywane. Uzyskane przez nas wyniki pokazują dymorfizm płciowy w strukturze rozwijającego się 5-letniego mózgu, z wyraźnie wykrywalnymi zmianami w wielu regionach, czytamy na łamach Human Brain Mapping.
      Autorzy przypuszczają, że różnice te mogą wynikać z różnej dynamiki rozwoju mózgu u obu płci. Przypominają też, że z innych badań wynika, iż w późniejszym wieku dynamika ta jest wyższa u chłopców, przez co z wiekiem różnice się minimalizują. To zaś może wyjaśniać, dlaczego autorzy niektórych badań nie zauważali różnic w próbkach starszych osób.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Gdy ponad 100 lat temu z pewnej angielskiej kopalni węgla wydobyto skamieniałą rybią czaszkę, jej odkrywcy z pewnością nie zdawali sobie sprawy, jaką sensację skrywa ich znalezisko. Przeprowadzone niedawno badania tomograficzne wykazały, że w czaszce zwierzęcia sprzed 319 milionów lat zachował się mózg. To najstarszy znany nam dobrze zachowany mózg kręgowca.
      Organ ma około 2,5 cm długości. Widoczne są nerwy, dzięki czemu naukowcy mają szansę na lepsze poznanie wczesnej ewolucji centralnego układu nerwowego promieniopłetwych, największej współcześnie żyjącej gromady ryb, w skład której wchodzi około 30 000 gatunków. Odkrycie rzuca też światło na możliwość zachowania się tkanek miękkich kręgowców w skamieniałościach i pokazuje, że muzealne kolekcje mogą kryć liczne niespodzianki.
      Ryba, której mózg się zachował, to Coccocephalus wildi, wczesny przedstawiciel promieniopłetwych, który żył w estuariach żywiąc się niewielkimi skorupiakami, owadami i głowonogami. Tan konkretny osobnik miał 15-20 centymetrów długości. Naukowcy z Uniwersytetów w Birmingham i Michigan nie spodziewali się odkrycia. Badali czaszkę, a jako że jest to jedyna skamieniałość tego gatunku, posługiwali się wyłącznie metodami niedestrukcyjnymi. Na zdjęciach z tomografu zauważyli, że czaszka nie jest pusta.
      Niespodziewane odkrycie zachowanego w trzech wymiarach mózgu kręgowca daje nam niezwykłą okazję do zbadania anatomii i ewolucji promieniopłetwych, cieszy się doktor Sam Giles. To pokazuje, że ewolucja mózgu była bardziej złożona, niż możemy wnioskować wyłącznie na podstawie obecnie żyjących gatunków i pozwala nam lepiej zdefiniować sposób i czas ewolucji współczesnych ryb, dodaje uczona. Badania zostały opublikowane na łamach Nature.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Pittsburghu są prawdopodobnie pierwszymi, którzy donoszą o istnieniu w ludzkim mózgu 12-godzinnego cyklu aktywności genetycznej. Co więcej, na podstawie pośmiertnych badań tkanki mózgowej stwierdzili, że niektóre elementy tego cyklu są nieobecne lub zburzone u osób cierpiących na schizofrenię.
      Niewiele wiemy o aktywności genetycznej ludzkiego mózgu w cyklach krótszych niż 24-godzinne. Od dawna zaś obserwujemy 12-godzinny cykl aktywności genetycznej u morskich, które muszą dostosować swoją aktywność do pływów, a ostatnie badania wskazują na istnienie takich cykli u wielu różnych gatunków, od nicienia C. elegans, poprzez myszy po pawiana oliwkowego.
      Wiele aspektów ludzkiego zachowania – wzorzec snu czy wydajność procesów poznawczych – oraz fizjologii – ciśnienie krwi, poziom hormonów czy temperatura ciała – również wykazują rytm 12-godzinny, stwierdzają autorzy badań. Niewiele jednak wiemy o tym rytmie, szczególnie w odniesieniu do mózgu.
      Na podstawie badań tkanki mózgowej naukowcy stwierdzili, że w mózgach osób bez zdiagnozowanych chorób układu nerwowego, w ich grzbietowo-bocznej korze przedczołowej, widoczne są dwa 12-godzinne cykle genetyczne. Zwiększona aktywność genów ma miejsce w godzinach około 9 i 21 oraz 3 i 15. W cyklu poranno-wieczornym dochodzi do zwiększonej aktywności genów związanych z funkcjonowaniem mitochondriów, a zatem z zapewnieniem mózgowi energii. Natomiast w godzinach popołudniowych i nocnych – czyli ok. 15:00 i 3:00 – zwiększała się aktywność genów powiązanych z tworzeniem połączeń między neuronami.
      O ile nam wiadomo, są to pierwsze badania wykazujące istnienie 12-godzinnych cykli w ekspresji genów w ludzkim mózgu. Rytmy te są powiązane z podstawowymi procesami komórkowymi. Jednak u osób ze schizofrenią zaobserwowaliśmy silną redukcję aktywności w tych cyklach, informują naukowcy. U cierpiących na schizofrenię cykl związany z rozwojem i podtrzymywaniem struktury neuronalnej w ogóle nie istniał, a cykl mitochondrialny nie miał swoich szczytów w godzinach porannych i wieczornych, gdy człowiek się budzi i kładzie spać, a był przesunięty.
      W tej chwili autorzy badań nie potrafią rozstrzygnąć, czy zaobserwowane zaburzenia cykli u osób ze schizofrenią są przyczyną ich choroby, czy też są spowodowane innymi czynnikami, jak np. zażywanie leków lub zaburzenia snu.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...