Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pneumatyka kontra niespokojne nogi

Recommended Posts

Badacze z Walter Reed Army Medical Centre w Waszyngtonie opracowali i wypróbowali nową niefarmakologiczną metodę leczenia zespołu niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome, RLS). Wykorzystali pneumatyczne urządzenie generujące przerywany ucisk.

W fazie testowej wzięło udział 35 pacjentów z RLS. Wszyscy stosowali aparat przez co najmniej godzinę dziennie, rozpoczynając sesję na godzinę przed "zwyczajową" porą pojawiania się objawów. Części ochotników dano fałszywe urządzenia. Gdy później porównano efekty ich stosowania, okazało się, że tylko prawdziwe znacznie złagodziło symptomy choroby. Poprawiło się też samopoczucie pacjentów oraz funkcjonowanie w czasie dnia i jakość snu.

Zespół niespokojnych nóg, zwany też zespołem Wittmaacka-Ekboma czy chorobą Ekboma, charakteryzuje się uczuciem zmęczenia, drętwienia i niepokoju w nogach. Pojawiają się parestezje (czucie opaczne) w postaci podskórnego mrowienia lub wrażenia pienienia się krwi. Pacjenci wspominają, że objawy umiejscowione są głęboko - w mięśniach albo kościach. Niestety, wiążą się one z odpoczynkiem, dlatego często nasilają się w nocy. Utrapieniem chorych są okresowe ruchy kończyn, np. zgięcia i prostowanie palucha czy stawu skokowego, które skutecznie odstraszają sen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie prościej było magnez podać?

Oczywiście, masz rację.

,,Zespół, czy syndrom niespokojnych nóg" wymyślono jako następną chorobę, a potem wymyślono na nią ,,leki"....

Albo odwrotnie- najpierw wymyślono ,,lek", a potem ,,poważną chorobę" - ,,niespokojne nogi"....

Uboczne działanie apapu-senność zamieniono na pozytyw i wyszedł apap na bezsenność....

Share this post


Link to post
Share on other sites

I znów, Barbaro, wykazujesz się brakiem rzetelności.

 

Oficjalne zalecenia dotyczące leczenia RLS zawsze w pierwszym rzędzie zalecają suplementację żelaza (a dopiero potem magnezu, który absolutnie nie zawsze działa), redukcję spożycia kofeiny, masaże itp. Leki stosuje się dopiero wtedy, gdy metody naturalne (w tym suplementacja) zawodzą.

 

Ale przecież była okazja do dokopania biznesowi - nieważne, że mówi się bez znajomości faktów. Napisać zawsze można, prawda? Przecież RLS to tylko zwykłe drętwienie nóg, prawda? Rozumiem, że nie lubisz tej branży, ale to nie zwalnia Ciebie z tego, że należałoby najpierw sprawdzić, o czym piszesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leki stosuje się dopiero wtedy, gdy metody naturalne (w tym suplementacja) zawodzą

Taaak?

Uzupełnianie składników wit. mineralnych nie zawodzi. Mam sprawdzone nawet na sobie!!!

I nie pisz mi bzdur, że lekarz proponuje suplementację. Oni przeważnie się z tego wyśmiewają!!!

Jeśli cokolwiek zalecają , to tylko pojedyńcze minerały lub pojedyńcze witaminy, a organizmowi jest potrzebny nie tylko magnez, czy żelazo, ale cała armia innych składników.

Jeśli chodzi o uzupełnianie żelaza- tu trzeba być bardzo ostrożnym.

Ja biznesowi farm. dokopywać nie muszę. On sam sobie dokopuje. Myślisz, że ludzie są tacy głupi, że nie widzą

i nie myślą? Dość manipulacji! Jeszcze ty usiłujesz wciskać ciemnotę!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twoja oporność na informację jest zadziwiająca.

 

Po pierwsze: nie masz RLS (a do tego, jak widzę, nie masz pojęcia na ten temat), więc po co w ogóle wypowiadasz się na ten temat i wprowadzasz fałszywe informacje, jakoby wciskano ludziom leki, skoro zaleca się suplementację?

Po drugie: zalecenia dla lekarzy to zalecenia dla lekarzy, mają charakter formalny i lekarze mają obowiązek leczyć w oparciu o nie. A te zdecydowanie zalecają podawanie preparatów żelaza.

Po trzecie: gdyby biznes sam siebie kopał, to nie zarabiałby miliardów dolarów. A mimo to zarabia.

Po czwarte: zmieniasz temat, bo rozmawiamy o RLS, a Ty wracasz do swojej starej śpiewki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szanowny Panie Profesorze, Doktorze  habilitowany, Mikroosie - myślę, że niebawem nabędziesz wszystkie te tytuły, więc uważam, że już mogę Cię nimi obdarzać! Zapewniam Cię, że odpowiednia komisja doceni Twój wysiłek i wkład w dalszy dynamiczny rozwój firm w celu uzyskiwania dla nich dalszych miliardowych dochodów. ...

Nie  będę się z Toba przekomarzać, kto jest bardziej i na co oporny, oraz kto wprowadza fałszywe informacje. Zweryfikuje to czas.

jakoby wciskano ludziom leki, skoro zaleca się suplementację?

Suplementację- powiadasz???-ciekawe??! Przecież ty jeszcze niedawno byłeś jej przeciwnikiem, wszak zapisaliśmy pewnie kilkadziesiat stron na KW.

gdyby biznes sam siebie kopał, to nie zarabiałby miliardów dolarów. A mimo to zarabia.

Popatrz, jak Ciebie to cieszy i dumny jesteś z tego, że zarabiają na chorobach, z których w większości nie wyleczają. Imponują Ci wielkie pieniądze! Tak, mają pieniądze. Potrafili wszystko perfekcyjnie zorganizować!A Ty, niby inteligentny,nie potrafisz dojść ,,od nitki do klębka"

Innych, którzy przekazują skuteczną wiedzę na temat radzenia sobie z chorobami i tworzą organizację non profit wymyślasz od oszustów (przypomnij sobie nasze posty na KW).

zmieniasz temat, bo rozmawiamy o RLS, a Ty wracasz do swojej starej śpiewki.

Czy to będzie RLS,ból głowy, czy choroby układu krążenia, czy niewydolność serca, choroby tarczycy, rak, czy bezsenność- wszystko ma swoją przyczynę. Oczywiście, to jest moja stara śpiewka i dalej tak śpiewać będę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Suplementację- powiadasz???

Tak, tak właśnie powiadam, bo tak się zaleca. A Ty jak zawsze wypisujesz swoje, a nawet nie raczysz zweryfikować podawanych przez siebie informacji.

Przecież ty jeszcze niedawno byłeś jej przeciwnikiem

I tu się mylisz. Ja byłem jej przeciwnikiem jedynie wtedy, gdy nie istniały dowody na jej skuteczność. W przypadku RLS istnieją. I na tym właśnie polega cała różnica.

Popatrz, jak Ciebie to cieszy i dumny jesteś z tego, że zarabiają na chorobach, z których w większości nie wyleczają. Imponują Ci wielkie pieniądze!

A kto tak powiedział? Ja jedynie napisałem, że Ty myślisz, że sami siebie kopią, a oni zarabiają miliardy - przecież po to są firmą, żeby zarabiać. Nie masz prawa krytykować mnie za to, że stwierdzam oczywisty fakt: firmy działają dla zysku. Nigdzie ani słowem nie oceniłem tego zjawiska, więc z łaski swojej daruj sobie takie zagrywki.

przekazują skuteczną wiedzę

Jak kiedyś zrobią badania kliniczne z nadzorem niezależnego audytora, to daj znać.

wymyślasz od oszustów

To nie ja wymyślam, to sąd orzekł. Tymczasem na temat metodyki leczenia RLS nie powiedziałaś ani słowa. Czyżby to był po prostu brak odwagi do przyznania, że rzeczywiście suplementacja żelaza jest pierwszą, podstawową formą terapii?

 

A tak w ogóle: znasz jakąś firmę dającą miliardy uprawnioną do nadawania tytułów profesorskich i habilitacji? Coś tam wspomniałaś na ten temat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W przypadku RLS istnieją.

O! teraz istnieją!? a czemu kiedyś o tym nie pisałeś?

Wiesz co? Jak czytam to, co ty wypisujesz, to się dziwię, że jeszcze to czytam.

Widzę, że nieźle potrafisz odwracać kota ogonem,pisać to, co ci w danej chwili wygodne.

Wierz sobie w ,,swoje" badania, metodyki i dowody. Możesz mi zarzucać brak odwagi, etc. Mam to zwyczajnie gdzieś!

Suplementuj organizm żelazem. Ale swój!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkim których dotknęła ta dolegliwość polecam zabiegi refleksologii stóp. Jestem dyplomowanym refleksologiem pracuję w Bydgoszczy. Pacjenci z tym zespołem bardzo chwalą sobie rezultaty zabiegów. Dobrych reflekoslogów pracujących w danym regionie można znaleść na stronie Polskiego Instytutu Refleksologii www.refleksologia.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wyniki wstępnego badania wskazują, że u osób z zespołem niespokojnych nóg bardziej rozpowszechniony może być zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (ang. small intestine bacterial overgrowth, SIBO). Szczegółowe ustalenia naukowców opublikowano na łamach pisma Sleep.
   Podczas studium okazało się, że SIBO występowało u wszystkich 7 ochotników, podczas gdy częstość zespołu w populacji generalnej wynosi nie więcej niż 15%.
   W grupie z zespołem niespokojnych nóg [ZNN] zaobserwowaliśmy skrajnie wysoki odsetek SIBO - podkreśla dr Daniel Jin Blum ze Stanford Center for Sleep Sciences and Medicine. Badanie zależności między zespołem niespokojnych nóg i stanem mikrobiomu może otworzyć nowe ścieżki wykrywania, zapobiegania i leczenia zarówno ZNN, jak i innych zaburzeń snu.
   Dla SIBO charakterystyczny jest nadmierny rozrost w jelicie czczym flory bakteryjnej typowej dla jelita grubego. Prowadzi on do zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów, szczególnie tłuszczów i witaminy B12. W ZNN występuje wrażenie zmęczenia czy niepokoju nóg; towarzyszą temu różne parestezje: mrowienie, kłucie albo wrażenie pienienia krwi. Objawy ustępują/ulegają złagodzeniu pod wpływem ruchu.
   Kluczowym czynnikiem ryzyka ZNN jest niski poziom żelaza w mózgu. Naukowcy z zespołu Bluma uważają, że może on być wtórny do niedoboru żelaza w diecie albo zapalenia w obrębie przewodu pokarmowego.
   W ramach badania ochotnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące snu i objawów SIBO. Dostali też zestaw do pobrania próbek kału oraz oddechowy test do rozpoznawania SIBO.
   Stanford Sleep Center rekrutuje kolejnych ochotników. Dalsze analizy wskażą m.in. skład mikroflory kałowej.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   U osób z zespołem niespokojnych nóg (ZNN) występują zmiany w budowie kory czuciowo-somatycznej.
   Zespół niespokojnych nóg to wrażenie zmęczenia i niepokoju w nogach. Objawy ustępują lub ulegają złagodzeniu pod wpływem ruchu. Często występują one wieczorem i w nocy, powodując problemy ze snem. W niektórych wypadkach pomagają ćwiczenia. Bywa, że z ZNN można powiązać z niedoborem żelaza.
   Jak sądzimy, nasze badanie jako pierwsze powiązało ZNN ze zmianami w strukturze kory czuciowo-somatycznej [...] - podkreśla dr Byeong-Yeul Lee z Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis.
   W badaniu wzięło udział 28 osób z ciężkim zespołem niespokojnych nóg. Ochotnicy chorowali średnio od 13 lat. Porównywano ich do 51 ludzi bez ZNN. Wszyscy przeszli rezonans magnetyczny (MRI).
   Okazało się, że u osób z ZNN występował 7,5-proc. spadek średniej grubości kory obustronnego zakrętu zaśrodkowego. Zaobserwowano też zmiany dotyczące najsilniej rozwiniętego spoidła mózgu - ciała modzelowatego (konkretnie chodzi o tzw. region 5., a więc tylną część bez cieśni i płata).
   Wg Lee, uzyskane wyniki pozwalają lepiej zrozumieć ZNN i być może wspomogą opracowanie nowych terapii.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Zespół niespokojnych nóg (ang. restless leg syndrome - RLS), zaburzenie objawiające się nieprzyjemnymi odczuciami ze strony kończyn dolnych oraz ich nadmierną i mimowolną ruchliwością w czasie odpoczynku, może sprzyjać występowaniu zaburzeń erekcji - twierdzi zespół dr. Xianga Gao z Harvard Medical School. Występowanie statystycznej pomiędzy obiema dysfunkcjami może świadczyć o wspólnym mechanizmie ich patogenezy.
   Swoje wnioski opierają na badaniu 23119 mężczyzn biorących udział w Health Professionals Follow-up Study - kompleksowym badaniu epidemiologicznym oceniającym stan zdrowia pracowników związanych ze służbą zdrowia. Uczestnikami studium byli mężczyźni w wieku od 56 do 91 lat, zaś średnia ich wieku wynosiła 69 lat.
   Aby zapobiec fałszywej diagnozie RLS, naukowcy wykluczyli ze swoich obliczeń osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów oraz cukrzycę - choroby o podobnych objawach. Uwzględniono za to ważne czynniki ryzyka RLS: wiek oraz indeks masy ciała (BMI), a także stosowanie antydepresantów czy występowanie ataków lęku. 
   Z ankiet wypełnionych przez uczestników wynika, że na zaburzenia erekcji cierpiało 53% mężczyzn cierpiących na RLS oraz 40% panów wolnych od tej choroby. Po uwzględnieniu czynników ryzyka ustalono, że przekłada się to na zwiększenie (w stosunku do panów, którzy nie stwierdzili u siebie objawów RLS) ryzyka zaburzeń erekcji o 16% u uczestników cierpiących na od 5 do 14 ataków RLS w miesiącu oraz aż o 78% w przypadku mężczyzn uskarżających się na co najmniej 15 takich epizodów.
   Autorzy studium zaznaczają, że zaobserwowane przez nich zjawisko może być częścią większego zespołu objawów. Wiadomo bowiem na przykład, że obturacyjny bezdech senny oraz regularne niedosypianie prowadzą do obniżenia poziomu testosteronu we krwi oraz związanych z tym zjawiskiem zaburzeń erekcji. Niestety, ustalenie ewentualnego związku tych zjawisk z RLS wymaga przeprowadzenia dalszych badań.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Siedzisz właśnie przy biurku? Co się dzieje z twoimi nogami? Ruszają się? Jeśli tak, ty również możesz cierpieć na zespół niespokojnych nóg. To nie żarty!
   Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless-Legs-Syndrom, RLS) jest schorzeniem neurologicznym. Powoduje mrowienie, a nawet bóle w nogach, ale tylko w trakcie spoczynku. Są one łagodzone przez nieustanny ruch kończyn, nawet w trakcie snu. Niestety, u wielu osób nocą powoduje to bezsenność, a w dzień zaburzenia koncentracji uwagi. Dolegliwość ta może więc utrudniać normalne funkcjonowanie. RLS dotyczy około 3,5-10% dorosłej populacji i cierpią nań najczęściej kobiety.
   Objawy RLS próbowano łagodzić, nie dało się ich jednak usunąć, gdyż jak dotąd nie znano przyczyn tego schorzenia. Zalecano przestrzeganie higieny snu poprzez unikanie alkoholu, kawy i nikotyny, absorbujące uwagę intelektualne rozrywki, a także wieczorną gimnastykę lub jazdę na rowerze. Jeśli to nie przynosi rezultatów, można sięgać po leki zawierające lewodopę (L-dwuhydroksyfenyloalaninę).
   Zgromadzeni wokół Juliane Winkelmann monachijscy naukowcy wpadli na trop prowadzący do wyjaśnienia przyczyn zespołu niespokojnych nóg. Okazuje się, że u 50 procent chorych w obrębie najbliższej rodziny odnotowano podobne przypadki. Porównano więc geny 401 osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg z genami osób nieodczuwających tej przypadłości. W rezultacie odnaleziono trzy istotne różnice. Zlokalizowano je w obrębie genów MEIS1, BTBD9 i LBXCOR1, na 2., 6. i 15. chromosomie. Badacze próbują teraz określić, na czym polegają różnice pomiędzy genami.
   Ustalono już, że wyodrębnione geny biorą udział w formowaniu poszczególnych części kończyn jeszcze w okresie prenatalnym. Pacjenci z RLS przyznają natomiast, że w dzieciństwie cierpieli na wyjątkowo silne wzrostowe bóle kończyn. Jak się okazuje, geny te odgrywają pewną rolę w rozwoju i połączeniu z rdzeniem kręgowym tych nerwów, których fragmenty jako neurony motoryczne są potem połączone z mięśniami i kierują ich poruszaniem.
   Miejmy nadzieję, że gdy naukowcy uporają się z odczytywaniem genów, opracują skuteczną metodę leczenia RLS. Tymczasem proponuję wieczorną przejażdżkę rowerową lub partyjkę scrabble. Na pewno nie zaszkodzą.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...