Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
tanie.programowanie@gmail

kwanty+obserwacja+zmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy teoretycznie że mam rurę jakąś w której przepływają jakieś tam cząstki kwantowe i zgodnie z tą teorią to jest tak że one powinny się zachowywać inaczej jak są obserwowane a inaczej jak nie są.

Czyli jeśli do tej rury podłącyłbym jakieś urządzenia monitorujące i dał to na ekran monitora w innym pomieszczeniu i włączył nagrywanie tego przy włąconym monitorze i teraz tak załóżmy że nagrywa się to od godziny 8.00 do 10.00 i ja na ekran nie patrze a o godzinie 10.05 patrze przez 5 minut na ekran i potem znowu do 11.00 nie patrze.

Czy potem jakbym odtwarał te 3 godzinne nagranie to przez 5 minut od 10.05 do 10.10 byłby inny wygląd w porównaniu do reszty czy taki sam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy potem jakbym odtwarał te 3 godzinne nagranie to przez 5 minut od 10.05 do 10.10 byłby inny wygląd w porównaniu do reszty czy taki sam

 

Obiekt bedzie sie zachowywał tak jakbyś patrzył cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest istotne to, że człowiek się patrzy oczami na te cząsteczki :D , tylko to, że pada na nie światło (dzięki czemu możesz te cząsteczki zobaczyć) i uderzające fotony zmieniają w pewnym stopniu ich tor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest istotne to, że człowiek się patrzy oczami na te cząsteczki :D , tylko to, że pada na nie światło (dzięki czemu możesz te cząsteczki zobaczyć) i uderzające fotony zmieniają w pewnym stopniu ich tor.

 

jak to ?

to tylko o to chodzi  w tej teorii kwantowej ? ja myślałem że pomiar ma wpływ na pomiar ale jak to jest tylko tak że fotony zmieniają tor kwantów to to takie proste ?

i z tym co ostatnio testowali szyfrowanie kwantowe że próba jakaś tam podejrzenia klucza to go zmieniała to te polega na fotonach tylko ?? i to też ? http://pl.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc ? to chodzi tylko o fotony co zmieniają tor kwantów ? tylkoo o to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że nie chodzi tylko o zaburzanie toru cząstek fotonami. Metody obserwacji torów rozpędzonych cząstek nie polegają raczej na bombardowaniu ich fotonami i sprawdzanie co się odbije. Czyżby do tych celów było wykorzystywane coś takiego co się zwie "kalorymetrem" ? Mogę się mylić (w końcu jestem tylko informatykiem), ale gorzej z tymi wszystkimi fizykami którzy się mylą w CERN`ie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy te cząstki w ogóle istnieją, jak nikt nie patrzy? :D

I nie do końca żartuję, kwestia obserwatora (o mamo, notabene tak się nazywa miejsce, gdzie pracuję) to dla mnie kwestia filozoficzna zaimplementowana do fizyki…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy te cząstki w ogóle istnieją, jak nikt nie patrzy? :D

Odpowiedź: i tak i nie. Jak bowiem udowodnić że coś istnieje lub nie, w żaden sposób tego nie sprawdzając ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlategoż to przestaje być fizyką (z zwłaszcza doświadczalną) a staje się filozofią, czy metafizyką. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak to ?

to tylko o to chodzi  w tej teorii kwantowej ? ja myślałem że pomiar ma wpływ na pomiar ale jak to jest tylko tak że fotony zmieniają tor kwantów to to takie proste ?

i z tym co ostatnio testowali szyfrowanie kwantowe że próba jakaś tam podejrzenia klucza to go zmieniała to te polega na fotonach tylko ?? i to też ? http://pl.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc ? to chodzi tylko o fotony co zmieniają tor kwantów ? tylkoo o to ?

Nie takie proste i nie tylko o to chodzi :D Napisałem o fotonach, bo zasugerowałem się tym patrzeniem na monitor i myślałem ze chodzi o jakiś rodzaj kamery. Nie jestem znawcą mechaniki kwantowej, ale chodzi chyba o to, że pomiar wywiera wpływ na mierzony układ i zmienia go. Przy szyfrowaniu kwantowym próba podsłuchu (odczyt, pomiar) powoduje zmianę informacji i dzięki temu można ten podsłuch wykryć. Jednak proponuję się oprzeć na zdaniu kogoś bardziej kompetentnego niż ja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ludzie zamiast cieszyć się życiem i konstruktywnie ewoluować w otrzymanej przestrzeni życiowej czyt. Wszechświat, to szukają jak to wszystko jest zbudowane (Boga, jeśli istnieje, chcą odnaleźć czy co...), stąd potem "psikusy" jak interferencja pojedynczych cząstek. Najwyraźniej nasza fizyka kuleje albo naukowcy mają złe podejście, a istotą materii może jest nie elektron, foton, kwark czy bozon Higgsa, a informacja sama w sobie, bowiem to jej poznawanie zaburza pomiar (elektron leci sobie dalej tak czy tak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
istotą materii może jest nie elektron, foton, kwark czy bozon Higgsa, a informacja sama w sobie

Coś takiego jest napisane bodaj w Wedach. ;)

I znów wracamy do metafizyki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy teoretycznie że mam rurę jakąś w której przepływają jakieś tam cząstki kwantowe i zgodnie z tą teorią to jest tak że one powinny się zachowywać inaczej jak są obserwowane a inaczej jak nie są.

 

z jaką teorią i o co ci chodzi?

nie ma czegoś takiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

nie ma czegoś takiego

Czemu?

(tylko znów nie zaniżaj mi karmy, bo pomyślę, że nie chcesz, żeby z Tobą rozmawiał)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać, naprawdę wycofali fizykę ze szkoły ? Już w 1927 roku dobrze to zjawisko określili.

 

Zasada nieoznaczoności mówi, że istnieją takie pary wielkości, których nie da się jednocześnie zmierzyć z dowolną dokładnością. O wielkościach takich mówi się, że nie komutują. Akt pomiaru jednej wielkości wpływa na układ tak, że część informacji o drugiej wielkości jest tracona. Zasada nieoznaczoności nie wynika z niedoskonałości metod ani instrumentów pomiaru, lecz z samej natury rzeczywistości.

 

Ads. by wiki  8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ok, Heisenberg sformułował zasadę, która potwierdza dualizm korpuskularno-falowy i zjawisko dyfrakcji pojedynczych cząstek, to niezaprzeczalnie oczywiste, ale czy wyjaśnia interferencję dwuszczelinową, gdzie cząstka interferuje sama ze sobą? Bo generalnie o taką mi chodziło, vide filmik na yt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wilk: jeśli dla ciebie jest to oczywiste to gratulacje albo masz doktorat z mechaniki kwantowej albo jesteś naprawdę zdolny.  :)

Oczywiście chyba nie przeczytałem o co wam dokładnie chodzi (było już późno).

Bo jeśli chodziło Ci o dualizm korpuskularno-falowy to masz na myśli podstawy mechaniki kwantowej dot. tego że światło zachowuje się jak materia i materia zachowuje się jak fala.

Jak na razie to jako wyjaśnienie może posłużyć teoria strun ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...