Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

30 miliardów dla Gatesa

Recommended Posts

Warren Buffett, drugi na liście najbogatszych ludzi świata, postanowił wesprzeć swojego przyjaciela, Billa Gatesa. Na konto największej charytatywnej organizacji na świecie, Fundacji Billa i Melindy Gatesów, trafi w sumie około 30 miliardów dolarów.

W liście do Fundacji Buffett napisał, że przeznaczy na jej cel 10 milionów akcji. Każdego roku do organizacji trafi 5% wartości akcji. Obecnie cena jednej wspomnianej akcji wynosi nieco ponad 3000 dolarów, tak więc w pierwszym roku na konto Fundacji wpłynie 500 akcji o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów.

Wspomożenie organizacji Gatesa to część planu Buffetta, który chce przeznaczyć na cele charytatywne 85% swojego, wartego 44 miliardy dolarów, majątku. Ponadto Buffett poinformował, że wciąż będzie wpłacał na cele Fundacji coroczną kwotę, którą ustanowiła jego zmarła żona Susan Thompson Buffett. 75-letni miliarder, mimo iż zapewnił, że "cieszy się świetnym zdrowiem", poczynił już odpowiednie kroki prawne, by pieniądze na konto Fundacji Billa i Melindy Gatesów spływały także po jego śmierci.

W taj chwili majątek fundacji Gatesów wynosi niemal 30 miliardów dolarów. Fundacja finansuje setkami milionów dolarów badania nad szczepionkami przeciwdziałającymi chorobom, które trapią kraje Trzeciego Świata, takimi jak malaria czy gruźlica. Pieniądze przekazywane są również na edukację w krajach Trzeciego Świata i pomagają na bieżąco ofiarom kataklizmów. Gatesowie wspomagają również muzea, w których można zobaczyć historyczne już modele komputerów. Jedną z najbardziej znanych inicjatyw Fundacji jest warty 500 milionów dolarów program Grand Challenges, w ramach którego Gatesowie płacą najlepszym naukowcom na świecie m.in. za prace nad szczepionką, do przechowywania której nie jest potrzebna lodówka, a do użycia nie trzeba dysponować igłą.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...