Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
ZBH

Laser dźwiękowy

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdę mówiąc na stronę Kopalnia Wiedzy zawędrowałem szukając informacji o bojowym zastosowaniu "Lasera dźwiękowego" Jest tutaj informacja o broni dźwiękowej stosowanej na morzu. Na discovery oglądałem program o stosowanej w Iraku broni naziemnej. Ukierunkowanej emisji dźwięku. Tak jak w przypadku lasera świetlnego, tu również słyszymy dźwięk tylko w wąskim strumieniu. Jeśli ktoś ma więcej informacji na ten temat to proszę o ich podanie. Liczę tutaj najbardziej na mikroos'a, który ma rozległą wiedzę na różne tematy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiarę w moje możliwości, ale nie znam się, niestety, zbyt dobrze na technologiach wojennych. Ale gdybyś poszukał na Google'u hasła "sonic laser", otrzymałbyś 385 000 odpowiedzi. Wśród nich jest sporo artykułów prasowych, więc najprawdopodobniej znalazłbyś wśród nich jakieś wiarygodne informacje i odnośniki do bardziej profesjonalnych wydawnictw.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam angielskiego. Ale faktycznie dzięki znalazłem coś http://www.defensetech.org/archives/002133.html

  Trochę zejdzie z tłumaczeniem. Natomiast sama idea jest genialna. Może ktoś pokusi się aby zamieścić coś na ten temat w j. polski. Z tego co wiem to nie są głośniki!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem nieco o tej broni. Jest to emisja dżwięku wysokiej częstotliwości za pomocą specjalnego przetwornika który

jest w stanie ukierunkować dźwięk aby nie rozpraszał się w przestrzeni tylko biegł po lini prostej (podobnie jak światło lasera). Broń ta ma na celu sparaliżowanie działań wroga. Trudno nazwać to urządzenie laserem dźwiękowym, ale być może taka nazwa także jest używana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że trudno nazwać laserem, bo ten z definicji (i rozwinięcia samego skrótu) działa w oparciu o wysyłanie fal EM. Ale wiadomo, jak to jest, nazwa się przyjmuje i tyle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultradzwięki powodują głębokie oparzenia, łacznie z ugotowaniem szpiku kostnego , są słyszalne przez czaszkę i prowadzą do trwałej kontuzji sieci neuronowej.

 

Wasz zachwyt i naiwność są porażające , te zabawki służą do zabijania. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co widziałem na discovery to był skoncentrowany dźwięk słyszalny. Służyło to do paraliżowania okropnym hałasem wroga, nadawane były dźwięki lecących helikopterów, czołgów. Przeciwnik wpadał w panikę słysząc coś takiego. Żołnierze US Army stojący z boku nie słyszeli niczego. Trzeba było dokładnie wejść w wiązkę. Stosowane to również było do przekazywania poleceń słownych między jednostkami. Z wyglądy wyglądało to jak gruba antena satelitarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co było na zdjęciu , miało przetwornik bardzo małych rozmiarów (piezoelektryk) bijący w wyprofilowaną tarczę skupiającą (otwory wewnątrz mają zapobiec powstawaniu fali stojącej tarcza-przetwornik )

Przetworniki piezoelektryczne bez problemu mogą osiągnąć i 500 Mhz, w zasadzie słabo radzą sobie z pasmem słyszalnym. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waldi, to nie są ultadżwięki! poza tym nikt nie mówi że to zabawka, to jest broń!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie mówi że to zabawka, to jest broń

 

Z jednej strony przejmujecie się trafnością jednostkowej diagnozy przez internet a z drugiej babrzecie się w temacie zabijania ludzi (głównie cywilów - bo poważny sprzęt bez opancerzenia nie występuje). 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowe ekrany z dźwiękiem kierunkowym

2008-05-09

Audiowizualny przekaz digital signage słyszalny tylko w określonym miejscu dzięki Panphonics i Veracomp.

 

Digital signage - system prezentacji dowolnej treści za pomocą cyfrowych wyświetlaczy - będzie można wzbogacić o dźwięk kierunkowy. Głośniki firmy Panphonics, które emitują sygnał audio słyszalny tylko w określonym miejscu, zaoferuje firmom specjalizowany dystrybutor technologii teleinformatycznych, spółka Veracomp.

 

Głośniki Panphonics emitują zogniskowany i kierunkowy strumień dźwięków. Oznacza to, że  sygnał audio słyszalny jest tylko przez osoby znajdujące się w ściśle określonym miejscu. Dla pozostałych odbiorców, nawet jeśli znajdują w pobliżu głośników kierunkowych, żadne komunikaty już nie dochodzą.

 

Taką kontrolę nad dźwiękiem umożliwia opatentowana przez Panphonics technologia płaskich fal dźwiękowych (Plane Wave technology) oraz zastosowanie na głośnikach specjalnej, cienkiej i elastycznej folii - elektromechanicznej warstwy EMFi (ElectroMechanical Film).

 

W skład oferty Panphonics w Veracomp wchodzą głośniki z rodziny Sound Sign, Sound Shower i Privacy Solution. Pierwsza grupa stanowi rozwiązanie ściśle współpracujące z cyfrowymi ekranami systemów digital signage. Umożliwia dostosowanie zmieniających się multimedialnych treści do dźwięku i udostępnienie go, bez straty jakości, na odległość nawet do 20 metrów tylko wybranej grupie zainteresowanych przekazem przechodniów. Tworzą je kompletne zestawy lekkich i łatwych w instalacji (uchwyty montażowe w systemie VESA) głośników kierunkowych wraz ze wzmacniaczami, zasilaczami i automatyczną regulacją głośności.

 

Dwie pozostałe kategorie głośników mogą funkcjonować samodzielnie, bez nośników wizualnych. Panphonics Sound Shower tworzy dźwiękowy hot spot, emitując równocześnie różne sygnały audio dla wielu odbiorców. Do siedzących nawet blisko siebie słuchaczy dochodzą różne dźwięki wzajemnie się nie zakłócające i nie nakładając na siebie. Wraz z głośnikami dostarczane są wzmacniacze i pakiet instalacyjny. Podobną funkcjonalnością charakteryzują się głośniki Privacy Solution, a jedyna różnica polega na rozdzielności wzmacniacza i głośnika, co pozwala umieścić system regulacji w dowolnym miejscu .

 

Głośniki wszystkich trzech kategorii dostępne są w różnych rozmiarach, począwszy od 600x200 mm, przez 3000x200 mm (długość x wysokość) na dowolnych, robionych na zamówienie formatach skończywszy. Ich kolory są standardowe: czarne, białe, szare, lub inne, tworzone na zamówienie. Ceny głośników uzależnione są m.in. od ich wymiarów. Przykładowo sugerowana cena detaliczna netto głośników Panphonics z rodziny Sound Shower o wymiarach 600x600 mm wynosi 522 euro, a 1000x200 mm - 483 euro.

 

 

żródło: chip.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z jednej strony przejmujecie się trafnością jednostkowej diagnozy przez internet a z drugiej babrzecie się w temacie zabijania ludzi (głównie cywilów - bo poważny sprzęt bez opancerzenia nie występuje)

 

Tutaj nikt nie mówi o zabijaniu. Wojny były, są i będą. I tutaj nasze chciejstwo nic nie zmieni. To urządzenie w wersji wojskowej służy do obezwładniania przeciwnika. Czyli do pokonania go bez zabijania.

 

Dzięki amperion za przesłany tekst. Oglądałem stronę

http://www.panphonics.com/products2.html

 

i to chyba też nie jest głośnik. Działa to kierunkowo. Wszyscy którzy są z boku nie słyszą nic. To jest zupełnie inna jakość, inna technologia. Coś co naprawdę uważam będzie w przyszłości przełomem tak jak kiedyś były to wyświetlacze LCD w porównaniu do CRT. Ciekawe czy również w Polsce są oferowane podobne urządzenia.

 

Do tej pory byłem przekonany że dźwięk rozchodzi się dookoła jak fala na jeziorze. Ten przykład to ukierunkowana zwarta fala dźwiękowa. Myślę że prawdziwy potencjał to urządzenie pokaże, gdy ludzie się z tym oswoją.

 

Z jednej strony przejmujecie się trafnością jednostkowej diagnozy przez internet a z drugiej babrzecie się w temacie zabijania ludzi (głównie cywilów - bo poważny sprzęt bez opancerzenia nie występuje)

Z drugiej strony to jest dział o technologii. Stąd wszelkie posty o cenie akcji Yahoo, czy o polityce handlowej MS są tu nie na miejscu. Jakiś dział dla finansistów trzeba by otworzyć. Ale jest już www.money.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tutaj nasze chciejstwo nic nie zmieni.

 

I tu tkwi błąd, najpierw czegoś chcesz potem dążysz do tego a kieruje tobą PM tak byś osiągnął cel . Nieważne czy mądry , proludzki, czy głupi i krwawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się dyskutować z faktami. Ludzka psychika jest jaka jest. Odrobinę paniki i widać od razu jak niewiele nas różni od zwierząt.

 

Mnie najbardziej kręci fakt iż wymyślono coś w dziedzinie dźwięku, co można porównać do wynalezienia tranzystora w epoce lamp. Niby robi to samo a jak bardzo potem zmienił się świat. Tu oczywiście zmieni się w mniejszym zakresie ale jednak, warte jest to odnotowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Głosy w mojej głowie (których nikt inny nie słyszał), kazały mi to zrobić" - to stwierdzenie może nabrać realnych kształtów za pomocą tej technologii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Głosy w mojej głowie (których nikt inny nie słyszał), kazały mi to zrobić" - to stwierdzenie może nabrać realnych kształtów za pomocą tej technologii...

 

Ciekawe , ile tym już zmanipulowano ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie na przykład wyobrażam kino, gdzie część widowni słucha filmu po angielsku, część po polsku, część po niemiecku. Bez tych brudnych słuchawek. Albo na stadionie każda drużyna może mieć swojego komentatora. W szkole dla dzieci słabiej słyszących, lub cierpiących na ADHD specjalna wzmocniona dawka belfra. Ha trzeba pójść dalej: miłosne szepty do ukochanej na odległość (tylko ona słyszy). No tyle, innym też niech zostanie do wymyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest podobna technologia do wyciszania dźwięków ? Jakieś spłaszczanie fali itp... Można by z tego robić niezły system tłumienia dźwięków pochodzących spoza jakiegoś terenu. Ja sobie wyobrażam park w centrum miasta gdzie słuchać tylko głos ptaków i szum drzew, a cała reszta jest wytłumiana przez jakiś system podobny w działaniu do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy jest podobna technologia do wyciszania dźwięków ?

 

Dwie tafle np: zbrojonego szkła, z wypomowanym powietrzem ze środka. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie tafle np: zbrojonego szkła, z wypomowanym powietrzem ze środka. 8)

Równie dobrym pomysłem byłoby obmurowanie całego parku betonem i matami dźwiękoszczelnymi, ale mi chodziło o podobną technologię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thibris, pewnie masz na myśli systemy dynamicznego wyciszania - głośnik pracujący w przeciwfazie do dźwięku rejestrowanego przez mikrofon. Mogło by się to sprawdzić, jednak wszystko zależy od szerokości pasma które może emitować ten nietypowy głośnik. Nie jestem pewien czy pokrywa całe pasmo słyszalne, szczególnie wątpliwe wydaje mi się przenoszenie niskich częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że o to mi właśnie chodziło. W dobie nowych wynalazków i zwiększania mocy obliczeniowej procesorów czy dokładności czujników, pewnie coraz bliżej nam do systemu, który będzie potrafił wychwycić wszystkie słyszalne dźwięki, zinterpretować je, wymodulować odpowiedni dźwięk i wypuścić go w kierunku odwrotnym w celu zagłuszenia źródła. Sam system pewnie byłby skomplikowany, wielki i niedokładny, ale przecież pierwsze komputery tez takie były. Z czasem powinniśmy mieć technologię, która by nam to umożliwiała w interesującym nas zakresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dynamiczne wyciszanie to bardzo ciekawy temat. Myślę że nawet bardziej od lasera dźwiękowego. Dobrze byłoby na Kopalni Wiedzy założyć temat w tym kierunku. To będzie dotyczyć każdego, jeśli wejdzie do szerokiego użycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Równie dobrym pomysłem byłoby obmurowanie całego parku betonem i matami dźwiękoszczelnymi, ale mi chodziło o podobną technologię.

 

Próżnia jest ośrodkiem (albo raczej jego brakiem) nieprzenoszącym dzwięku, więc to nie to samo. 8)

 

Lepszym pomysłem byłyby dwa pierścienie stalowe jeden np: 10m średnicy a drugi 10,5m z wypompowanym powietrzem między nimi (w takim domu od ciszy i gorąca ludzie by mdleli ;D ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...