Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Lobo

Woda w Wino

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widac po artykule ponizej Jezus wiedzial wiecej o chemii niz nam sie zdawalo

On Wino w Krew a Japonscy naukowcy Wode w Wodke ;):)

 

 

Ponizszy artykul zaczerpniety zostal z serwisu wp.pl

 

Tradycyjne syntezy chemiczne wymagają często dużych nakładów energii oraz stosowania niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substratów reakcji np. utleniaczy. Dlatego też naukowcy na całym świecie bardzo intensywnie pracują nad nowymi metodami - najczęściej katalitycznymi - produkcji różnych chemikaliów, w tym fenoli, czy alkoholi.

 

 

Fenole włączane są niekiedy do szerszej grupy związków, których cząsteczki zawierają grupę OH, określanych ogólną nazwą - alkohole. Produkcja fenoli jest przykładem nieekologicznych reakcji chemicznych, gdyż po pierwsze, do jej prowadzenia wymagana jest duża ilość energii, a po drugie - proces jest wieloetapowy i konieczne jest użycie silnych trucizn, jako utleniaczy.

 

Japońscy naukowcy, współpracujący z profesorem Tadashi Hattoria z Nagoya University, opracowali nową, zdecydowanie bardziej proekologiczną, katalityczną metodę syntezy fenoli oraz ich pochodnych.

 

Przy wykorzystaniu wzbogaconego platyną dwutlenku tytanu, jako katalizatora reakcji zamiany benzenu w fenol, do przeprowadzenie reakcji konieczne jest użycie jedynie wody (jako źródła tlenu) oraz światła o odpowiedniej długości fali.

 

Katalizator Pt/TiO2 aktywowany światłem powoduje rozbicie cząsteczki wody i powstanie reaktywnych form tlenu, które umożliwiają zajście reakcji tworzenia fenoli poprzez dołączenie do pierścienia benzenowego charakterystycznej grupy wodorotlenowej (OH). Ubocznym produktem reakcji jest wodór, który może być wykorzystany w innych procesach lub jako paliwo.

 

Według naukowców, nowa metoda katalitycznej syntezy fenoli jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku, między innymi ze względu na fakt, iż zachodzi w temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza), w normalnym ciśnieniu atmosferycznym i bez dodatkowych niebezpiecznych reagentów. Jest to też metoda bardzo wydajna i bezodpadowa, bo umożliwia syntezę jedynie tych substancji, o jakie nam chodzi - i to w postaci niemal absolutnie czystych produktów. Procesem można sterować poprzez zmianę długości fali światła aktywującego katalizator, uzyskując różne produkty końcowe reakcji.

 

Jak zauważają japońscy naukowcy, zanim nowa metoda syntezy trafi do przemysłu chemicznego musi jeszcze zostać dokładnie przetestowana i udoskonalona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alkohol i tak nie będzie tani, bo koszt produkcji jest znikomym odsetkiem ceny końcowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cholere mi tani alkohol, na bank w TV Market beda sprzedawac aparature ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko co ma wspólnego fenol z etanolem..

Moze chocby to ze Etanol zalicza sie do alkoholi a te z kolei mozna otrzymywac podobnymi sposobami co fenole, pozatym zarowno jedne jak i drugie zawieraja grupy hydroksylowe jest kilka innych wlasciwosci, ktore generalnie kojarza nam fenole z alkoholami dlatego, tez jak mowia niedaleko pada jablko od jabloni ;) Podejrzewam, ze ta teoria rowniez nada sie do produkcji alkoholu w tym wypadku nas interesujacego etanolu:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby jakby choć raz tytuł odzwierciedlał treść wiadomości. Raczej bywa tak że tytuł musi być sensacją a treść rozczarowaniem.

Substratem w tym wypadku jest nie tylko woda, ale i związek z grupą benzenową. W zasadzie to woda jest tu dodatkiem.

Mowa jest o winie i wódce: w którym zdaniu? Tylko w jednym:

produkcji różnych chemikaliów, w tym fenoli, czy alkoholi.

Ba, nawet nie było w treści jednego słowa o winie i wódce, tylko odwołanie że i z alkoholami próbujemy...

Jak tu się ma tytuł do treści? Nijak.

Równie dobrze mógłbym napisać:

Tytuł: Elisir życia.

Treść: Kiedyś ludzie szukali eliksiru życia. Przy okazji odkryli też kwas siarkowy. Kwas siarkowy jest potrzebny do produkcji... i jedziemy już tylko o kwasie siarkowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...