Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco postanowili zbadać, ile wielkie gwiazdy ekranu zarabiały na reklamowaniu papierosów. Klasyczne filmy z lat 1930-1950 wciąż są chętnie oglądane przez Amerykanów i przyczyniają się do propagowania nałogu.

Z danych wynika, że w tym czasie każda wielka gwiazda była opłacana przez przemysł tytoniowy.
W czasie badań odnaleziono listę płac, z której możemy się dowiedzieć ile American Tobacco, producent Lucky Strike'ów, płacił w latach 1937-1938. Po przeliczeniu ówczesnych sum na dzisiejsze dolary okazało się, że w ciągu roku czołówka aktorów zarabiała 3,2 miliona dolarów za samo tylko pokazywanie się w filmach z papierosami.

Opłacane były też studia filmowe. Za "Your Hollywood Parade" z 1937 roku Warner Bros otrzymało 13,7 miliona dzisiejszych dolarów od American Tobacco.
Autor badań, profesor Stanton Glantz uważa, że stare filmy wciąż wpływają na wyobraźnię Amerykanów i zachęcają ich do palenia. Klasyczne sceny z filmów, w których pojawia się papieros, wyrobiły w widzach tolerancję dla publicznego oddawania się nałogowi.

Wspomniana wcześniej lista płac zdradza, że w sezonie 1937-1938 najlepiej opłacanymi przez przemysł tytoniowy aktorami byli Gary Cooper, Joan Crawford, Clark Gable, Carole Lombard, Myrna Loy, Barbara Stanwyck, Robert Taylor oraz Spencer Tracy. Wszyscy oni otrzymali od American Tobacco po 10 000 USD, co po przeliczeniu daje 146 583 dzisiejsze dolary.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cogito

czlowiek z papierosem fuj!  ;)

 

widzialam 13letnie palace dzieci. kiedys-jak w  filmie dawalo to uczucie niezaleznosci i wyzszosci a telaz palacze odczuwaja corz czesciej dyskomfort z powodu swojego nalogu. oby tak dalej

Share this post


Link to post
Share on other sites

U nas kidyś było 10 000zł a teraz 1zł.

Gorszego argumentu nie mogłeś użyć. A ja wracam do pytania o 1500%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czlowiek z papierosem fuj!  ;)

 

dokladnie, jak mozna czerpac przyjemnosc z wdychania smierdzacego dymu  ???  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podziel sobie i pomnóż razy 100% (dasz sobie radę , to łatwe) 8)

Ja tylko pytam, czy potrafisz wykazać, że od tamtych czasów inflacja wyniosła 1500%. Tu nie ma nic do dzielenia ani mnożenia, tylko chodzi o konkretne dane z rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U nas kidyś było 10 000zł a teraz 1zł.

Tylko to się nazywa denominacja :/ Przy okazji - nasz były premier nazwany ostatnio został analfabetą ekonomicznym. Ciekawe jak by się pewien profesor wyraził o Tobie ;)

 

A spaliny i pyły przemysłowe musimy wdychać - sorki, ale ja nie mam wyboru. Mogę mieszkać w szałasie i wcinać jagody przez całe życie, nie używając chloru do wody, maszynki do golenia czy gumki do majtek - aby nie brać udziału w truciu środowiska. Ale wiesz co ? I tak będę musiał wdychać to o czym piszesz. A własnego dymu papierosowego nie - o tym właśnie napisał azzzzz. Wystarczy czytać co ktoś pisze, a nie tylko przeglądać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nasz były premier nazwany ostatnio został analfabetą ekonomicznym.

Nazywać można każdego dowolnym imieniem. Problem w tym, że rząd Kłamczyńskiego był złożony z analfabetów ekonomicznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Nałóg niefajny. Ja na szczęście się wyrwałem z kręgu głupoty, a przynajmniej taką mam nadzieje.

A co do...

A spaliny i pyły przemysłowe musimy wdychać - sorki, ale ja nie mam wyboru. Mogę mieszkać w szałasie i wcinać jagody przez całe życie, nie używając chloru do wody, maszynki do golenia czy gumki do majtek - aby nie brać udziału w truciu środowiska. Ale wiesz co?

Ależ wiem to, że nie muszę przeprowadzać się do szałasu, by nie było tak zanieczyszczone powietrze, wystarczy że będę minimalizował mój wpływ na zatrucie środowiska i starał się popierać działania, które wspomogą to.

Zrobić to mogę np.:

- stosując wydajne i energooszczędne technologie (np. żarówki energooszczędne, itp, itp...)

- nie paląc ;D

- i do znudzenia, kolejny raz: rower, ja osobiście dojeżdżam do szkoły ok. 16 km + powrót drugie tyle. Ostatnio widziałem ciekawy okaz biznesmena z komórką i teczką w ręce, podginającego na rowerze (a jednak się da). Jak ktoś ma do 10 km dojechać do pracy, to naprawdę ten rower nie boli (a przynajmniej w lato)

- komunikacja miejska... ja sam jej unikam jak ognia ze względu na chamstwo weń panujące i niewygodę. Jak się poprawi poziom, to być może warto będzie części kierowców się przerzucić

- popieranie mądrych rzeczy: np. budowy elektrowni atomowej, niech w końcu będą i w Polsce, jak na razie możliwe najlepsze, najczystsze przy jednoczesnej równowadze cenowej (Osobiście angażuje się w działania proekologiczne, poznaje aspekty problemów energetycznych i zagłębiam się w to, ostatnio miałem przyjemność, a raczej nieprzyjemność rozmowy z przedstawicielem Green Peace [jak ja nie cierpię tej organizacji], który chciał mnie przekonać że elektrownie atomowe są bee, przeraził mnie fakt, że fanatyk o tak zażartych poglądach, który mnie o mało nie wgniótł w ziemię za to że jestem za, nie miał pojęcia zielonego o takich elektrowniach, a jedynym jego argumentem był Czarnobyl ;D Psychoza Czarnobyla jest po prostu chora)

- nienadużywanie energii, kiedy to niekonieczne (np. całą noc palić TV, jak śpimy)

- dbać o to co zostało nietkniętego, nie niszczyć natury (np. Rospuda)

- nie śmiecić wszędzie gdzie popadnie, a w szczególności nie rzucać kiepów na ziemię ;D bo moim drodzy,ziemia nie jara

- nie popierać fanatyków

- nie marnować papieru

Share this post


Link to post
Share on other sites

dokladnie, jak mozna czerpac przyjemnosc z wdychania smierdzacego dymu  ???  ???

Dokładnie tak, jak z seksu, jedzenie czy alkoholu. Kwestia nastawienia (filozofii). Jak dla mnie papieros do piwka ze znajomymi to bardzo fajna rzecz, na co dzień stronię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mają inflację (1500%).

Po 70 latach i kilku wojnach to chyba nic dziwnego ?

 

1500%:70= lekko 20% rocznie (denominacji nie mieli)

 

Ciekawe jak by się pewien profesor wyraził o Tobie

Wystarczy spojrzeć na bogów (jak kończą) tego profesora żeby nie być ciekawym jego opini.. (polecam Newsweek - Koniec świata spekulantów)

 

Mogę mieszkać w szałasie i wcinać jagody przez całe życie, nie używając chloru do wody, maszynki do golenia czy gumki do majtek - aby nie brać udziału w truciu środowiska.

 

A cała reszta niech zdycha , nawet o pyłach i innym syfie nie wiedząc.

 

Ale wiesz co ? I tak będę musiał wdychać to o czym piszesz. A własnego dymu papierosowego nie

 

Czy ja piszę coś o tym żebyś palił?? wystarczy :

Wystarczy czytać co ktoś pisze, a nie tylko przeglądać.

albo doklejać swoje :

o tym właśnie napisał azzzzz.

 

Bo o szałasach nie pisał. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mają inflację (1500%).

1500%:70= lekko 20% rocznie (denominacji nie mieli)

 

lol przy 20% inflacji w skali roku po 70 latach byloby prawie 35'000'000%!

 

1500% i 70 lat daje stopę inflacji na poziomie 3.94% (ofkoz zakladajac ze bylaby zawsze taka sama ;)

 

co do fajek to nie lubię palenia w barach itd i miejscach gdzie podaje sie jedzenie ale sam palić lubię i chyba juz nie przestane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz jakieś dane na potwierdzenie zawartości nawiasu? Masz zadziwiającą zdolność do rzucania danych wziętych z powietrza, bez podania jakiegokolwiek źródła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz jakieś dane na potwierdzenie zawartości nawiasu?

 

Byłem świadkiem , obużenia społecznego w NY kiedy sklepikarze podnieśli banna na 32centy w efekcie po 2 tygodniach musieli je jako spleśniałe wyrzucić i cena wróciła na 29c , przy okazji media trąbiły że cena jest stała od pierwszej wojny światowej. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Parlament Nowej Zelandii przyjął ustawę Smokefree Aotearoa 2025 Action Plan, która ma uczynić Nową Zelandię pierwszym krajem wolnym od tytoniu. Tak zwykle definiuje się państwo, w którym tytoń pali nie więcej niż 5% dorosłej populacji. Ustawa wchodzi w życie w styczniu przyszłego roku.
   Projekt ustawy przedstawiono w grudniu 2021 roku. Opisuje ona trzy radykalne kroki, które mają znacząco zmniejszyć liczbę palaczy w Nowej Zelandii. Po pierwsze ustawa zakazuje sprzedaży tytoniu osobom urodzonym w roku 2009 lub później. W ten sposób ma pojawić się ciągle rosnąca grupa osób, które nigdy nie paliły. Po drugie liczba punktów detalicznej sprzedaży tytoniu ma zostać zmniejszona o 95%. Jednak najbardziej radykalnym posunięciem jest, zdaniem ekspertów, wymóg zmniejszenia ilości nikotyny w papierosach poniżej poziomu, w którym pojawia się uzależnienie. To właśnie ten element ustawy ma przynieść prawdziwą zmianę reguł gry walce z tytoniem.
   Wiceminister zdrowia, Ayesha Verrall, która stoi za ustawą, przypomina, że badania naukowe jasno wskazują, iż zmniejszenie ilość nikotyny w tytoniu zmniejsza uzależnienie. Badania wykazały też, że – szczególnie w ubogich okolicach – mniejsza liczba punktów sprzedaży papierosów przekłada się na mniejsza liczbę palących młodych ludzi oraz ułatwia palaczom zerwanie z nałogiem.
   Krytycy nowej ustawy twierdzą, że doprowadzi ona do rozwoju czarnego rynku oraz będzie kryminalizowała palaczy. To jednak zbyt daleko posunięta krytyka, gdyż karom będą podlegali nie palacze, ale punkty sprzedaży i osoby dostarczające papierosy ludziom urodzonym w roku 2009 lub później.
   Nowa Zelandia od lat jest światowym liderem w walce z tytoniem. Już w 1990 roku zakazano tam palenia w pomieszczeniach w miejscu pracy, w 2004 pojawił się zakaz palenia w barach i restauracjach, a w 2019 zakazano palenia w pojazdach przewożących dzieci, rozpoczęto też kampanię uświadamiającą, jak palenie z drugiej ręki wpływa na zwierzęta domowe. Od roku 2010 opodatkowanie papierosów wzrosło o 165%. Z tego też powodu w Auckland paczka Marlboro kosztuje równowartość 21 USD, podczas gdy w Nowym Jorku jest to 14 USD.
   Taka polityka daje wyraźne skutki. Odsetek palących dorosłych w Nowej Zelandii jest jednym z najniższym wśród krajów rozwiniętych i wynosi 10,9%, to dwukrotnie mniej niż w Polsce. Mimo tego palenie tytoniu jest tam jedną z głównych przyczyny chorób i przedwczesnych zgonów. Każdego roku z tego powodu umiera około 5000 osób z liczącej 5,1 miliona populacji.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma CinemaNow podpisała umowę, która daje jej prawo do sprzedaży w Internecie produkcji koncernu Warner Bros. Internauci będą mogli pobrać z sieci filmy i seriale telewizyjne i oglądać je bez żadnych ograniczeń. Pierwsze do internetowej sprzedaży trafią seriale Babilon 5 i Diukowie Hazzardu oraz filmy Harry Potter i Czara Ognia, Matrix, 2001: Odyseja kosmiczna.
   Bruce Eisen, prezes CinemaNow obiecał, że niektóre tytuły, takie jak Firewall czy 16 Blocks zostaną udostępnione w Sieci już w dniu premiery na DVD. Po pobraniu film może być odtwarzany na urządzeniu, na które został pobrany, nieograniczoną liczbę razy.
   Do zabezpieczenia kopii wykorzystano system DRM (Digital Rights Management).

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Papierosowe filtry to najbardziej rozpowszechniony plastikowy odpad na Ziemi. Każdego roku ludzie wypalają około 5,6 biliona (5 600 000 000 000) papierosów, a 2/3 niedopałków jest wyrzucanych przez palaczy byle gdzie. To oznacza, że każdego roku na trawnikach, w lasach, na chodnikach i w rowach ląduje 4,5 biliona filtrów. Od lat 80. ubiegłego wieku niedopałki stanowią nawet do 40% wszystkich śmieci znajdowanych na ulicach miast i na plażach. Włókna z filtrów papierosowych znaleziono nawet na dnie rowów oceanicznych.
   Naukowcy z londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz San Diego State University apelują na łamach The British Medical Journal o wprowadzenie globalnego zakazu stosowania filtrów papierosowych. Zwracają uwagę, że w wielu krajach wprowadza się zakaz stosowania wielu jednorazowych plastikowych produktów, a tymczasem zapomina się o najbardziej rozpowszechnionym niebiodegradowalnym odpadzie na planecie.
   Filtry papierosowe po raz pierwszy pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku, wraz z pojawieniem się pierwszych pytań o szkodliwość palenia papierosów. Bardzo szybko się rozpowszechniły, a przemysł tytoniowy przekonał palaczy, że filtr czyni papierosy bezpieczniejszymi. Obecnie wiemy, że to kłamstwo. Zresztą jedno z wielu kłamstw stworzonych przez przemysł tytoniowy w celu zwiększenia sprzedaży papierosów. Kawałek plastikowego filtra pozwala producentowi z jednej strony zaoszczędzić na tytoniu, a z drugiej umożliwia przekonanie ludzi, że papierosy z filtrem są bezpieczniejsze. Tymczasem, jak odkrył chemik Claude Teague pracujący dla firmy tytoniowej RJ Reynolds, zmiana koloru filtra podczas palenia papierosa jest spowodowana przez zmianę pH octanu celulozy stosowanego w filtrach.
   Filtry zmniejszają ilość smoły z papierosów tylko w... maszynach testowych. Gdy papieros jest palony przez człowieka, filtr nie zatrzymuje smoły. Jak piszą autorzy artykuły, opublikowanego na łamach The British Medical Journal, przemysł tytoniowy szybko zdał sobie z tego sprawę i delikatnie zmienił pole swoich zainteresowań, z prób znalezienia skutecznego filtra na wykorzystanie faktu istnienia filtra do lepszego marketingu swoich produktów. Pojawiły się takie pojęcia jak „light”, "o niskiej zawartości smoły” czy „naturalny”. W wielu krajach użycie tych terminów jest zakazane, logicznym więc wydaje się wykonanie następnego kroku i zakazanie następnego elementu przesłania przemysłu tytoniowego: filtrów, o których wiemy, że są nieskuteczne.
   Autorzy propozycji zakazania filtrów zwracają uwagę, że przemysł tytoniowy, w przeciwieństwie do wielu producentów innych odpadów, nigdy nie został przymuszony do redukcji ilości odpadów związanych z paleniem papierosów. Co więcej, dzięki odpowiednim zabiegom marketingowym opinia publiczna nigdy nie zwróciła uwagi na najbardziej rozpowszechniony odpad na Ziemi – filtry papierosowe. Wielu innych producentów odpadów było celem negatywnych kampanii, politycy i opinia publiczna wymuszali na nich proekologiczne działania. Przemysłu tytoniowego nigdy to nie spotkało. Nawet teraz, gdy wiadomo, że filtry są nieskuteczne i są najbardziej rozpowszechnionym odpadem, to problemu tego w ogóle nie uwzględnia się w międzynarodowych programach walki z paleniem tytoniu.
   Autorzy propozycji przyznają, że nie rozumieją, dlaczego unijna dyrektywa dotycząca zakazu stosowania niektórych przedmiotów jednorazowego użytku nie obejmuje filtrów papierosowych. Przypominają jednak, że przemysł tytoniowy prowadzi intensywne działania lobbingowe, których celem jest odwrócenie uwagi od szkodliwości jego produktów.
   Epidemia palenia tytoniu jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. Problem ten, podobnie jak globalne ocieplenie, będzie istniał, póki kraje nie podejmą zdecydowanych działań. W przeszłości wiele osób wątpiło w możliwość powstania barów, pubów czy samolotów wolnych od tytoniu. Pomysł, by na paczkach papierosów pojawiało się ostrzeżenie o szkodliwości palenia wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Może nadszedł czas na podobne radykalne działania, w których połączymy troskę o zdrowie i o środowisko. Jeśli nie wyeliminujemy bilionów filtrów, które każdego roku zaśmiecają naszą planetę, podważymy działania mające na celu zmniejszenie ilości plastikowych odpadów i stracimy możliwość zakończenia epidemii palenia tytoniu, czytamy w The British Medical Journal.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Czarnoksiężnik z Oz (1939) to najbardziej wpływowy film w historii kina. Za nim uplasowały się Gwiezdne wojny (1977) i Psychoza (1960). Takie wyniki uzyskali naukowcy z Uniwersytetu w Turynie, którzy przyjrzeli się 47 000 filmów wymienionych w bazie danych IMDB i dla każdego z nich obliczyli wpływ na dzieje kina. Za podstawę do obliczeń uznano odwołania do danego filmu w innych filmach.
   Autorzy badań, opublikowanych w Applied Network Science, stwierdzili, że wszystkie spośród 20 najbardziej wpływowych filmów powstały przed rokiem 1980, a większość z nich wyprodukowano w USA.
   Proponujemy metodę alternatywna wobec obecnie stosowanego sposobu oceny filmu, na który wpływ ma liczba sprzedanych biletów, wpływy z reklamy oraz recenzje. To są czynniki subiektywne. Opracowaliśmy algorytm, który wykorzystuje odniesienia pomiędzy filmami jako wyznacznik sukcesu. Algorytm ten można również wykorzystać do oceny kariery reżyserów i aktorów poprzez ich uczestnictwo w najwyżej ocenianych filmach, mówi główny autor badań doktor Livio Bioglio.
   Można się, oczywiście, dziwić, że Gwiezdne wojny, tytuł wciąż niezwykle popularny, uplasował się za Czarnoksiężnikiem z Oz z 1939 roku. Jednak trzeba pamiętać, że sam George Lucas przyznawał, iż film ten był dla niego inspiracją do nakręcenia swojej sagi.
   Włoscy badacze na czwartej pozycji sklasyfikowali King Konga z 1933 roku, a kolejne pozycje zajęły 2001: Odyseja Kosmiczna (1968), Metropolis (1927), Obywatel Kane (1941), Narodziny narodu (1915), Frankenstein (1931), Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937), Casablanca (1942), Dracula (1931), Ojciec chrzestny (1972), Szczęki (1975), Nosferatu – symfonia grozy (1922), Poszukiwacze (1956), Cabiria (1914), Dr Strangelove (1964), Przeminęło z wiatrem (1939) i Pancernik Potiomkin (1925).
   Analiza krajów, w których powstały najbardziej wpływowe filmy polegała na przyjrzeniu się miejscom w rankingu 10 najbardziej wpływowych filmów z danego kraju. Jak się można domyślać, najbardziej wpływowe filmy powstawały w USA. Jedynym niezachodnim krajem, który wyprodukował znaczące wpływowe filmy jest Japonia.
   W klasyfikacji krajów można zauważyć dwa zjawiska. Część państw, jak USA, ZSRR, Wielka Brytania czy Australia, produkuje wpływowe filmy przez wiele dziesięcioleci. W innych krajach, jak Niemcy, Szwecja i Hongkong, widać wyraźne krótkie okresy, gdy powstawały w nich wpływowe tytuły. Wyjątkiem jest tutaj Francja, która dwukrotnie – w latach 40. i 60. ubiegłego wieku – produkowała wpływowe filmy.
   Naukowcy stworzyli też listę najbardziej wpływowych reżyserów, przyglądając się, jak nawzajem siebie inspirowali. Za najbardziej wpływowego reżysera w historii uznali George'a Cukora, który miał swój udział w stworzeniu takich dzieł jak Czarnoksiężnik z Oz, Przeminęło z wiatrem czy My Fair Lady. Na drugim miejscu sklasyfikowano Victora Fleminga (Czarnoksiężnik z Oz, Przeminęło z wiatrem). Na następnych pozycjach uplasowali się: Alfred Hitchcock, Mervyn LeRoy, Steven Spielberg, Stanley Kubrick, Norman Taurog, King Vidor, George Lucas, Michael Curtiz, James Whale, Francis Ford Coppola, James Cameron, Wilfred Jackson, Sam Wood, Ernest B. Schoedsack, Merian C. Cooper, Billy Wilder, Orson Welles i Howard Hawks.
   W zestawieniu nie mogło też zabraknąć aktorów i aktorek. Ranking najbardziej wpływowych aktorów wygląda następująco: Samuel L. Jackson, Clint Eastwood, Tom Cruise, Arnold Schwarzenegger, John Wayne, Willem Dafoe, Bruce Willis, Vincent Price, Desmond Llewelyn, Ward Bond, Robert De Niro, Sean Connery, Jack Nicholson, Harrison Ford, Danny Trejo, Christopher Lee, Robbie Coltrane, Johnny Depp, Steve Buscemi oarz James Stewart. Aktorkie sklasyfikowano w następującej kolejności: Lois Maxwell, Carrie Fisher, Maureen O'Sullivan, Halle Berry, Drew Barrymore, Lin Shaye, Cameron Diaz, Julianne Moore, Faye Dunaway, Beth Grant, Jamie Lee Curtis, Julie Christie, Sigourney Weaver, Joan Crawford, Maggie Smith, Frances Bay, Mary Ellen Trainor, Cloris Leachman, Judi Dench i Natalie Portman.
   Ze wszystkimi rankingami oraz szczegółowym opisem metodologii można zapoznać się w sieci.

   « powrót do artykułu
  • By Mariusz Błoński
   Chętnie byśmy obejrzeli coś podobnego do Łowcy trolli (http://www.imdb.com/title/tt1740707) czy Kraftidioten (http://www.imdb.com/title/tt2675914). Może ktoś coś polecić?
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...