Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

20 godzin temu, Jarek Duda napisał:

Ogólnie polecam przemyśleć MERW: https://en.wikipedia.org/wiki/Maximal_Entropy_Random_Walk

Przemyślałem sobie wiele lat temu i wniosek był taki że nie jest to żaden model MK i rzeczywistości.
Może natomiast aproksymować pewne zjawiska na poziomie kwantowym.

Nie ma interferencji

Interferencja jest jedynym powodem dla którego mamy kwantowy speedup. Bez interferencji mamy komputer klasyczny, bo nie jesteśmy w stanie wyciąć ścieżek obliczeń nie prowadzących do prawidłowych rozwiązań.

Wick-rotated quantum computers

Poproszę o odpowiedź na jedno proste pytanie: czym jest jednostka informacji w tym modelu obliczeń. Czy jest to q-bit czy bit? Czy też może jakiś wariant p-bitu? Skoro jest to komputer, to musi istnieć prosta odpowiedź na tak postawione pytanie. Bo pomimo starań wygląda to wciąż na "zlepek idei".
Użycie nieunitarnych bramek w obliczeniach nie wyklucza użycia q-bitów, ale każda taka bramka w trakcie działania dokonuje redukcji wektora stanu w sposób całkowicie losowy, co powoduje że szanse na uzyskanie prawidłowej ścieżki obliczeń maleją wykładniczo z ich ilością.
p-bity są obecnie tworzone przez szybkie stany oscylacyjne, według innego spojrzenia taki komputer jest układem chaotycznym z atraktorami w pobliżu rozwiązań, jest to komputer probabilistyczny.
Samo rozwiązywanie 3-SAT nic nie znaczy, to robi 6502. Potrzebna jest niewielomianowa ilość powtórzeń obliczeń.

peceed, jedno pytanie: jaki rozkład powinna osiągnąć cząstka na przedziale [0,1]?

Wszelkie chaosy, dyfuzje powiedzą że rozkład jednorodny rho=1.

Jednak QM i MERW mówią że zlokalizowany: rho~sin^2.

Skąd ta lokalizacja?

image.thumb.png.280192e3e6d0bd6b9d96460e1b4da635.png

MERW nie ma interferencji, ale jest dyfuzją zrobioną zgodnie z zasadą maksymalizacji entropii (Jaynes) - co jest konieczne dla modeli fizyki statystycznej. Dzięki temu naprawia rozbieżność dla rozkładu stacjonarnego: daje dokładnie taki sam jak kwantowy stan podstawowy.

Dzieje się dzięki użyciu rozkładu Boltzmannowskiego po trajektoriach - który jest matematycznie analogiczny do Feynmanowskiego QM ... i jest powszechnie zakładany np. w modelu Isinga.

Matematycznie też mamy mamy superpozycje, np. 2^w wartości dla ciągu w spinów ... na których możemy robić analogiczne bramki.

Jasne można rozwiązywać np. 3-SAT w czasie wykładniczym, pytanie czy da się w czasie wielomianowym - pozwala na to np. założenie Boltzmannowskiego rozkładu po sekwencjach w takim Wick-rotated quantum computer.

ps. Jest teraz głośno o tym "komputerze fotonicznym rozwiązującym NP-zupełne": https://advances.sciencemag.org/content/6/5/eaay5853

Ale niestety od kogoś kto przynajmniej udaje że nie rozumie trudności z subset-sum: https://en.wikipedia.org/wiki/Subset_sum_problem

Czyli mamy zbiór liczb, pytanie jak wybrać podzbiór który np. sumuje się do ustalonej liczby.

Sęk w tym że jeśli te liczby są małe, to można to tanio zrobić programowaniem dynamicznym: markujemy osiągalne wartości gdy używamy lub nie kolejnej liczby - ten zbiór rósł by wykładniczo chyba że są małe liczby: wtedy możemy wykorzystać to że dana suma jest osiągana na wiele sposobów.

Subset-sum staje się NP-zupełny dopiero gdy tego nie możemy zrobić: kiedy używamy dużych liczb np. po 1000 cyfr ... w tej pracy skupiają się na wersji prostej, chociażby żeby móc wykryć czy jest foton w pytanej pozycji, potrzebowalibyśmy wykładniczo wzmacniać natężenie wchodzącego światła.

Ogólnie subset-sum jest świetnym problemem żeby zrozumieć dlaczego adiabatyczne komputery kwantowe raczej nie mają sensu.

Mianowicie ilość różnych podzbiorów jest 2^n dla zbioru liczb o wielkości n. Statystycznie te 2^n wartości dają mniej więcej rozkład Gaussa o szerokości ~sqrt(n).

Czyli z n szerokość rośnie bardzo powoli, a ilość wartości w niej rośnie wykładniczo - zagęszczenie możliwych sum.

Dookoła wartości sumy o którą się pytamy, w wąskim przedziale pojawia się wykładniczo wiele możliwych do osiągnięcia sum - fałszywych lokalnych minimów z perspektywy optymalizacji.

Czyli z perspektywy adiabatycznych komputerów kwantowych oznacza to że spectral gap maleje wykładniczo - różnica między prawdziwym rozwiązaniem: globalnym minimum, a pierwszym fałszywym. Co oznacza wykładniczy czas obliczeń i konieczność wykładniczego obniżania temperatury.

Też tam widać że te fałszywe lokalne minima nic nie mówią o prawdziwym: globalnym.

W dniu 5.02.2020 o 13:55, Jarek Duda napisał:

wykładniczo wzmacniać natężenie wchodzącego światła

Wysłanie każdego fotonu może być uznane za osobną elementarną operację obliczeniową, czyli algorytm nie jest wielomianowy.

Ogólnie subset-sum jest świetnym problemem żeby zrozumieć dlaczego adiabatyczne komputery kwantowe raczej nie mają sensu.(CIACH)

Jak najbardziej mają mogą mieć sens w zastosowaniach gdzie się je stosuje - w inżynierii.
Tam nie interesuje nas rozwiązanie globalne, ale wystarczająco do niego zbliżone i taki komputer jest niczym innym jak tylko aproksymatorem.
To czy dają rzeczywisty speedup kwantowy nie jest nawet tak istotne jak to, że za określone pieniądze wykonują oczekiwane obliczenia niemożliwe do wykonania taniej w okresie kiedy zamówiono sprzęt (piję do tego, że znaleziono efektowne algorytmy klasyczne bijące ówczesne implementacje D-Wave). Jednak jak sprawdziłem to komputery klasyczne są teraz około 1000x tańsze dla analogicznej mocy obliczeniowej. Być może taki sprzęt zamawia się w celach prestiżowych.

jaki rozkład powinna osiągnąć cząstka na przedziale [0,1]?

Ja rozumiem jak działa MERW. Nie rozumiałem jak ma działać ten komputer i nie jestem w stanie przeanalizować związku między MERW i modelem isinga obliczeń.

Teraz moje (niez?)zrozumienie jest takie:

Zamiast obliczeń kwantowych przeprowadzanych w czasie tworzymy sobie model oparty na MERW który udaje przeprowadzanie obliczeń.

Jest to rozpięty "w przestrzeni" układ b-bitów połączonych bramkami obrazujący kroki wszystkich obliczeń w tym modelu. Ma on taką własność, że jeżeli prawdopodobieństwa uzyskają wartości takie, że jednocześnie będą spełnione warunki brzegowe na ich wartości oraz zostanie osiągnięta statystyka Boltzmana obsadzeń na wszystkich wirtualnych ścieżkach obrazujących przejścia pomiędzy bitami (tutaj zakładam, że chodzi o wszystkie ścieżki łączące przeszłość (lewo) z przyszłością (prawo)), to b-bity będące wynikiem obliczeń uzyskają prawdopodobieństwo  różne od 0.5, co można uzyskać jako probabilistyczną odpowiedź na zadany problem.
I tutaj mam pytania:

Jaka jest zależność pomiędzy wartością b-bitu a ścieżkami? Czy to stosunek ilości ścieżek przechodzących przez dany bit w stosunku do wszystkich ścieżek (raczej niemożliwe), czy też raczej stosunek wszystkich konfiguracji ścieżek pomiędzy przeszłością a przyszłością, tych przechodzących przez bit i nie?

"Początkowy warunek brzegowy" (ten od lewej) tak naprawdę nie określa żadnego prawdopodobieństwa b-bitów?

Może są procesy stochastyczne ściśle zbieżne do takiego modelu (jak Ising który jest bardzo problematyczny w fizycznej realizacji), ale nie widzę opcji aby uzyskać gwarancję odpowiedzi w wielomianowym czasie, mamy tutaj eksplozję kombinatoryczną wartości (ścieżki) po których optymalizujemy wartości prawdopodobieństwa.

Sam model obliczeniowy którego przebieg chcemy osiągnąć w wyniku działań komputera jest inny od mechaniki kwantowej i liczy problemy NP, bo ma nieliniowe bramki. Nie jest to żadna nowość, o takich konstrukcjach czytałem kilkanaście lat temu.

Odnośnie terminologii to proponuję nazwę b-bity jako określenie bitów w procesie obliczeniowym stacjonarnym, ich wartości ma osiągnąć nasz działający komputer przy pomocy p-bitów/q-bitów. Czyli dostajemy generyczne b-bity które wykonują obliczenia w swoim modelu, przechodzą przez bramki.

Ustawianie warunków brzegowych w "przyszłości" tego procesu b-obliczeniowego jest analogiem postselekcji w obliczeniach kwantowych. Komputer kwantowy z postselekcją ma "moc obliczeniową" PP, co oznacza że bez problemu (wielomianowo) rozwiązuje problemy NP.
To kolejny "trick" który może odpowiadać za "zwiększoną" w stosunku do komputera kwantowego moc obliczeniową, obok nieliniowych bramek.

15 hours ago, peceed said:

Wysłanie każdego fotonu może być uznane za osobną elementarną operację obliczeniową, czyli algorytm nie jest wielomianowy.

W subset-sum pytamy się czy istnieje podzbiór o zadanej sumie, możliwych podzbiorów w zbiorze o wielkości n jest 2^n, w NP-zupełnych (duże liczby) rzeczywiście ilość podzbiorów jest porównywalna ilość.

Te podejścia np. na fotonach liczą wszystkie możliwe sumy po podzbiorach i sprawdzają czy jest zadana wartość - żeby dostała ona chociaż jeden foton, musielibyśmy zacząć od 2^n fotonów, czyli konieczne natężenie światła do użycia rośnie wykładniczo z wielkością problemów.

Jeszcze większym problemem jest to że żeby sprawdzić czy jest foton dla pytanej wartości, potrzebowalibyśmy wykładniczo poprawiać rozdzielczość mikroskopu.

Technika jest super do niusów, ale ciężko mi uwierzyć że kiedykolwiek będzie praktyczna - do czego potrzebowalibyśmy czegoś sprytniejszego niż testowanie 2^n podzbiorów.

15 hours ago, peceed said:

Tam nie interesuje nas rozwiązanie globalne, ale wystarczająco do niego zbliżone i taki komputer jest niczym innym jak tylko aproksymatorem.

W subset-sum przybliżenie praktycznie nic nie mówi o prawdziwym rozwiązaniu - tutaj (z  https://www.dropbox.com/s/nwyxf44u38i42d8/pnpslides.pdf) mam przykładowe posortowane dodatnie sumy podzbiorów z współczynnikami +1 (czarny kwadrat) lub -1 (biały) dla kilku zestawów liczb - na podstawie fałszywych rozwiązań (kolumny po lewej) potrzebujemy stwierdzić czy najbardziej lewa daje sumę 0 :

image.thumb.png.5f53c0cce6353602dd0ed14951e0f7af.png

Znam więcej przykładów gdzie jest wykładniczo wiele fałszywych rozwiązań które praktycznie nic nie mówią o prawdziwym.

Pytanie czy są trudne problemy w których fałszywe rozwiązania: lokalne minima (o wartości bliskiej globalnemu) coś nam dają?

Nie spotkałem się, no i jeśli by były to można też klasyczną numeryką szukać przybliżonych.

16 hours ago, peceed said:

Ja rozumiem jak działa MERW. Nie rozumiałem jak ma działać ten komputer i nie jestem w stanie przeanalizować związku między MERW i modelem isinga obliczeń.

Wyobraź sobie ogólnego Isinga z E_uv energią między sąsiadami, zapytaj się np. o prawdopodobieństwo 'u' w środku, dostaniesz Pr(u) = (psi_u)^2 i całą resztę dokładnie jak w MERW - jako że matematycznie to jest to samo.

Jeśli założysz że fizyka używa Boltzmannowskiego rozkładu między możliwymi sekwencjami na takim komputerze na Isingu, wtedy rozwiąże naszego np. 3-SAT.

Analogicznie działanie Shora jest uwarunkowane tym że fizyka używa rozkładu Feynanowskiego między sekwencjami - tym razem w kierunku czasowym.

1 hour ago, peceed said:

Ustawianie warunków brzegowych w "przyszłości" tego procesu b-obliczeniowego jest analogiem postselekcji w obliczeniach kwantowych.

Owszem można się tak patrzeć, ale restrykcja tylko do wyników które losowo dały konkretne n bitów, oznacza zmniejszenie statystyki 2^n razy.

Natomiast w przestrzennej realizacji jak Ising, nie ma problemu z zamontowaniem dużej ilości spinów z obu stron.

4 minuty temu, Jarek Duda napisał:

Nie spotkałem się, no i jeśli by były to można też klasyczną numeryką szukać przybliżonych.

Pewnie dlatego właśnie D-Wave stracił jakąkolwiek przewagę wydajnościowokosztową w stosunku do klasycznych komputerów.

10 minut temu, Jarek Duda napisał:

Jeśli założysz że fizyka używa Boltzmannowskiego rozkładu między możliwymi sekwencjami na takim komputerze na Isingu, wtedy rozwiąże naszego np. 3-SAT.

Co do tego mam wątpliwości, że fizyka realizuje obliczeniowy model Isinga, a dokładniej mam pewność, że nie bardzo. On tylko jakościowo przybliża zachowanie pewnych struktur rzeczywistych struktur. Takie odstępstwo fizyki od perfekcyjnego Isinga może zostać potraktowane analogicznie jak niestabilność numeryczna, i to najprawdopodobniej rozwala fizyczną realizację. 

Bardzo prosiłbym o odniesienie się do opisu "ścieżkowego" tego modelu obliczeń, bo taki poziom abstrakcji jest najbardziej zrozumiały. W sensie wskazania co jest poprawne a co złe i uzupełnienie kwestii relacji ścieżek z prawdopodobieństwami i energią stanów. Wygląda na to, że "ścieżka obliczeniowa" to tak naprawdę graf data-flow obliczeń, i obsadzone według statystyki Boltzmanna powinny być wszystkie możliwe ścieżki obliczeniowe według swojej energii?
Jak rozumiem energia ścieżki zależy od stanów bitów (różne stany to różne poziomy energetyczne, można przyjąć konwencję że 1 to większa energia 0 niższa, ale też od przejść pomiędzy sąsiednimi bitami (co pozwala realizować "statystyczne" bramki obliczeniowe).
Bramka NOT to duża energia dla stanów 00 i 11 oraz mała dla 10 i 01. Więzy wyznaczane są przez bardzo duże różnice energetyczne pomiędzy 1 i 0 w stanie pojedynczego bitu(czy mają być tego rzędu co różnice energii na bramkach, czy też powinny być "nieskończone")? Czy różnica poziomów energetycznych w poszczególnych bitach pozwala nam kodować coś użytecznego poza więzami? Zerowa różnica energii pozwala nam wyrazić pełną superpozycję możliwości obliczeń.

49 minut temu, Jarek Duda napisał:

Natomiast w przestrzennej realizacji jak Ising, nie ma problemu z zamontowaniem dużej ilości spinów z obu stron.

Od strony fizycznej nie ma żadnego problemu aby "zamontować" dowolne bity w procesie obliczeniowym. Znacznie trudniejsze jest osiągnięcie takiego stanu układu który będzie równoważny rozkładowi boltzmannowskiemu tych trajektorii przy utrzymaniu zadanych bitów.

• Upvote (+1) 1

Owszem, raczej założenie Boltzmannowskości jest tylko przybliżone, ale jest ono analogiczne do założenia Feynmanowskości w mechanice kwantowej - które w takim razie może też jest tylko przybliżone, co raczej uniemożliwiłoby działanie np. algorytmu Shora w większej skali niż kilka bitów.

Co do rozkładu Boltzmannowskiego po trajektoriach np. w Isingu, definiujemy energię pary E_ij, energię ścieżki jako suma E_ij po tej ścieżce, zakładamy że prawdopodobieństwo ścieżki jest proporcjonalne do exp(-beta * energia ścieżki). To jest coś innego niż minimalizacja energii - która mówi że osiągamy jeden stan o minimalnej energii, w fizyce statystycznej dostajemy zespół stanów a nie samo minimum.

Idealny ferromagnetyk zachowuje spin - można go używać jako kabel.

Idealny anty-ferromagnetyk wymusza przeciwny spin - jak bramka NOT.

Brak oddziaływania pozwala na dowolne przejścia (bramka X) - np. do przygotowania zespołu 2^w spinów, czy nie-mierzenia danego spinu dla łamania Bella.

8 hours ago, peceed said:

Od strony fizycznej nie ma żadnego problemu aby "zamontować" dowolne bity w procesie obliczeniowym. Znacznie trudniejsze jest osiągnięcie takiego stanu układu który będzie równoważny rozkładowi boltzmannowskiemu tych trajektorii przy utrzymaniu zadanych bitów.

W QM dzieje się to w czasie - od strony przyszłości potrafimy tylko mierzyć, dostając losową wartość. Shor super to wykorzystuje - zespół Feynamnowskich trajektorii zostaje w ten sposób ograniczony do dających tą samą (zmierzoną) wartość, z tego ograniczonego zespołu dostajemy podpowiedź do faktoryzacji.

Żeby wymuszać od strony przyszłości, potrzebowalibyśmy CPT-analog przygotowania stanu ...

Mam pomysł na CPT-analog lasera ( https://physics.stackexchange.com/questions/308106/causality-in-cpt-symmetry-analogue-of-free-electron-laser-stimulated-absorbtion  ), dla przygotowania stanu nie mam (?)

• Upvote (+1) 1

Dlaczego akurat w tym momencie "++"? Nie wiem, musi coś się wzięło i skolapsiło ;)

W dniu 8.02.2020 o 21:49, Jarek Duda napisał:

To jest zdecydowanie bardziej szalone niż genialne.
Symetria CPT nie odwraca entropii, więc nic z tego nie będzie działać.
Mam nawet lepszą nazwę niż lasar, to resal.

Brak oddziaływania pozwala na dowolne przejścia (bramka X) - np. do przygotowania zespołu 2^w spinów

To też nie ma prawa działać. Ostatnia rzecz na jaką liczyłem, to następująca możliwość:

Mamy zupełnie wirtualny proces b-obliczeniowy który pozwala kodować rozwiązania za pomocą Isinga w całkowicie niebanalny sposób. Wydawało mi się, że same bramki miałyby być kodowane za pomocą poziomów energetycznych w Isingu.. Za pomocą "ścieżek boltzmanna" trzeba by wyrazić splątanie stanów kwantowych, i wykazać że prawdopodobieństwa w Isingu zachowują się zgodnie z nimi przy zachowaniu struktury problemu udającej "obliczenia".  Niestety raczej nie może to działać. Problemem jest symetria w czasie, która wymusza, że bramki powinny działać też w drugą stronę, co przy ich nieliniowości jest problematyczne. Problemem jest też szczególny stan początkowy. Jako ratunek widziałem możliwość, że użycie odbicia lustrzanego na krawędzi pozwoli nam na mocy symetrii (Ising policzy rozwiązanie w obie strony w 2 miejscach) wykazać symetrię ścieżek prowadzącą do oczekiwanej "superpozycji" w procesie b-obliczeniowym.
Wtedy byłoby to bardzo ciekawe osiągnięcie teoretyczne które mówi nam wiele o strukturze rozwiązań modelu Isinga.

Ale wszystko wskazuje, że nie chodzi o coś takiego, a  o dziwną hybrydę, która tworzyłaby superpozycję a potem chciała przenieść to do systemu który liczy zwykły problem Isinga.

Przede wszystkim - po jakiego grzyba. Ising jest NP-trudny jako problem do symulowania na komputerze klasycznym. Dodatkowo w modelu Isinga można zakodować rozwiązanie problemów NP-com przy użyciu wielomianowej ilości spinów, co oznacza, że nie potrzebujemy dziwnego kodowania aby uzyskać "superkomputer kwantowy", rozwiązanie regularnego Isinga nam to zapewnia.

.

2 hours ago, peceed said:

Symetria CPT nie odwraca entropii

Nie wiem co ma piernik do wiatraka - fundamentalne teorie są czasowo/CPT symetryczne, diagramy Feynmana nie determinują kierunku czasu, w QFT nie ma entropii.

Żeby w ogóle móc mówić o entropii, trzeba przejść do obrazu efektywnego - matematycznie uśrednić, np. zamieniając cząstki Gaussami, średnimi gęstościami - taki model statystyczny (z entropią) nie wie gdzie są poszczególne cząstki, ale bardziej fundamentalny bez entropii jak QFT wie.

Twierdzenia "dowodzące" wzrost entropii dla symetrycznych teorii można sprowadzić do sprzeczności "dowodząc" też w drugą stronę po zastosowaniu symetrii.

One zawsze ukrywają subtelne założenie o uśrednianiu, tzw. "Stosszahlansatz" np. w https://en.wikipedia.org/wiki/H-theorem

Polecam Kac ring - prosty symetryczny układ (koraliki na okręgu, zmieniają kolor przechodząc przez znacznik), w którym łatwo tak "udowodnić" wzrost entropii dzięki tego typu założeniu (że przed znacznikami jest średni rozkład) ... podczas gdy bez przybliżania entropia ewoluuje tu np. cyklicznie: http://www.maths.usyd.edu.au/u/gottwald/preprints/kac-ring.pdf

image.thumb.png.f774489d6ba41bdcaad92113afd818f4.png

Problemem jest symetria w czasie, która wymusza, że bramki powinny działać też w drugą stronę

Jaka symetria w czasie? Układ który pokazałem nie używa czasu, tylko założenia rozkładu Boltzmannowskiego w przestrzeni - jeśli jest ono spełnione, to rozwiąże 3-SATa.

Ising jest NP-trudny jako problem do symulowania na komputerze klasycznym. Dodatkowo w modelu Isinga można zakodować rozwiązanie problemów NP-com przy użyciu wielomianowej ilości spinów, co oznacza, że nie potrzebujemy dziwnego kodowania aby uzyskać "superkomputer kwantowy", rozwiązanie regularnego Isinga nam to zapewnia.

Dokładnie to mówię - rozwiązanie takiego układu Isinga kosztowałoby wykładniczo długi czas na komputerze klasycznym, chcemy wykorzystać fizykę: żeby szybko nam rozwiązała zakodowany tam np. NP-zupełny problem.

Przepis na resal masłowy: 
Potrzebna jest równowartość kostki masła (może być margaryna, ale puryści się burzą) roztopiona na patelni. Po uruchomieniu stapia się w postać kostki i w pewnym momencie emituje potężny impuls promieniowania podczerwonego w przestrzeń, który zawsze dziwnym trafem trafia w wylot lasera przelatującego tam latającego talerza. Ten ulega ekscytacji i odpompowaniu co powoduje w efekcie naładowanie kondensatora, tuż przed tym jak ekran dotykowy odpycha zielonego palucha, a przypadkowe fotony z otoczenia absorbowane przez wyświetlacz formują dokładnie obraz kostki masła akurat w miejscu gdzie ten paluch się znajdował.

To dopiero jest wynalazek!

15 godzin temu, Jarek Duda napisał:

QFT nie ma entropii

Unitarna ewolucja funkcji falowej sama z siebie nie zmienia entropii (zwanej w tym przypadku entropią von Neumanna), i to nie jest żadne odkrycie. Nie potrzeba do tego nawet mieszać QFT. QFT to nie jest świat, to teoria która pozwala nam opisywać świat. MK opisuje wiedzę o świecie z punktu widzenia obserwatora. Ten sam świat może być opisywany zupełnie różnymi funkcjami falowymi przez dwóch różnych obserwatorów. Już to sugeruje, że nie można traktować opisu jako obiektywnej  rzeczywistości i mieszać do jego analizy realistycznych, zupełnych przykładów matematycznych. W pewnym momencie obserwator może otrzymać nową informację i jego wiedza o układzie się zmieni a entropia wzrośnie. Obserwator jest klasyczny, a jego kojarzenie jak najbardziej wymaga wzrostu entropii. A w naszym świecie entropia rośnie na mocy DPT.

Jaka symetria w czasie? Układ który pokazałem nie używa czasu, tylko założenia rozkładu Boltzmannowskiego w przestrzeni

Lewo/prawo. W czasie "b-obliczeń".
Ja też mam pytanie, jaki układ? Bo na razie to mamy coś, co nie wie czym jest. Bez żadnych detali.
Na początku proszę się odnieść do kwestii, czy to w ogóle jest kodowanie problemów w isingu, tzn. czy istnieje bezpośrednio udowodniona wyrażalność przebiegu zaprezentowanych obliczeń jako rozwiązania problemu Isinga. To nie jest problem fizyczny, tylko czysta matematyka (bardzo chciałbym zobaczyć jak jest wyrażana superpozycja za pomocą obsadzeń wirtualnych ścieżek). 
Natomiast układ chciałby jednocześnie być komputerem liczącym Isinga ale z dziwnymi dodatkami które są bardzo niefizyczne i niesprecyzowane, jak nadawanie bitom superpozycji na bramkach w czasie (bo to fizyczny proces) a jednocześnie liczenie na to, że będą one równoważne superpozycjom wymaganym przez model obliczeń "w przestrzeni". To jest fizyka, i tutaj nie da się być tak niekonsekwentnym. Trzeba odróżnić problem od fizycznego układu który go rozwiązuje.

to rozwiąże 3-SATa

Ale to nie jest żadne osiągnięcie, bo mamy kodowania które rozwiązują go bez żadnych "dziwnych założeń":
https://arxiv.org/pdf/1302.5843.pdf
Co oznacza, że do rozwiązania takich problemów wystarczy nam niemagiczny układ rozwiązujący Isinga.

Jedyne co jest potencjalnie ciekawe i wartościowe to formalne wprowadzenie b-obliczeń i reprezentacja (prosta, bo rozwiązania Isinga są Turing-complete:  https://arxiv.org/pdf/1204.1084.pdf) ich przebiegu jako rozwiązań pewnego problemu szkła spinowego.

Edited by peceed

Entropia von Neumanna w unitarnej ewolucji (np. funkcji falowej wszechświata) jest stała - nie ma drugiej zasady termodynamiki.

Widzę że obie zalinkowane prace zakładają znalezienie minimum energii - co w praktyce nie działa ponieważ dla trudnych problemów ilość lokalnych minimów (fałszywych rozwiązań) rośnie wykładniczo.

W praktyce układ nie osiąga minimum energii, tylko rozkład Boltzmannowski stanów - na czym opiera się podejście o którym mówię, unikając problemu wykładniczej ilości lokalnych minimów.

Konkretnie, układ jest tak dobrany żeby ograniczyć zespół możliwych ścieżek do odpowiadających wartościowaniom zmiennych które spełniają wszystkie alternatywy.

15 minut temu, Jarek Duda napisał:

Entropia von Neumanna w unitarnej ewolucji (np. funkcji falowej wszechświata) jest stała - nie ma drugiej zasady termodynamiki.

Tak, ale to właśnie chyba sedno mojej wypowiedzi - pisanie że "w QFT nie ma entropii" nie ma żadnego znaczenia. Największym problemem z LASARem jest to, że nie wiadomo co miałby on robić, poza ilustracją faktu że jak odwróci się czas to jest dziwnie...

20 minut temu, Jarek Duda napisał:

Widzę że obie zalinkowane prace zakładają znalezienie minimum energii - co w praktyce nie działa

W takim razie czego szuka ten wick-rotated w trakcie swojej pracy, jeśli nie minimum globalnego?

Widzę tutaj jakieś problemy komunikacyjne...

15 minut temu, Jarek Duda napisał:

Tak, ale to właśnie chyba sedno mojej wypowiedzi - pisanie że "w QFT nie ma entropii" nie ma żadnego znaczenia. Największym problemem z LASARem jest to, że nie wiadomo co miałby on robić, poza ilustracją faktu że jak odwróci się czas to jest dziwnie...

31 minut temu, Jarek Duda napisał:

W praktyce układ nie osiąga minimum energii, tylko rozkład Boltzmannowski stanów

To trzeba zatem sformalizować

32 minuty temu, Jarek Duda napisał:

Konkretnie, układ jest tak dobrany żeby ograniczyć zespół możliwych ścieżek do odpowiadających wartościowaniom zmiennych które spełniają wszystkie alternatywy.

Uzyskanie rozkładu Boltzmannowskiego zakłada jakąś termalizację, na co potrzeba czasu,, i to ona jest wynikiem "działania"  komputera.
Nie jestem pewien, w jaki sposób można uzyskać coś takiego, jednocześnie utrzymując cały czas warunek brzegowy (początkowy w modelu) określający określone splątanie bitów.

1 hour ago, peceed said:

Największym problemem z LASARem jest to, że nie wiadomo co miałby on robić, poza ilustracją faktu że jak odwróci się czas to jest dziwnie...

Już to przerabialiśmy z perspektywy twierdzenia Bella ... matematycznie mamy podstawowe dwa sposoby rozwiązywania modeli np. Lagranżowskich:

1) asymetryczne: Euler-Lagrange w mechanice klasycznej, równanie Schrodingera w kwantowej,

2) symetryczne: zasada minimalizacji działania w klasycznej, całki Feynmanowski w kwantowej, diagramy Feynmana w QFT.

Mając rozwiązanie jednym możemy przekonwertować w drugi, ale ogólnie rozwiązania znalezione przez 1) lub 2) mają inne własności - pytanie którego używa fizyka?

1) spełnia założenia z których wynikają nierówności Bella - łamane przez fizykę - sprzeczność.

2) ma inny rodzaj lokalności niż w Bellu - nie spełnia jego założeń - nie ma sprzeczności.

Podczas gdy nie jest to dla nas intuicyjne, twierdzenie Bella wyklucza 1), nie wyklucza 2) - sugerując że czasowo/CPT symetryczna fizyka rozwiązuje swoje równania w symetryczny sposób.

1 hour ago, peceed said:

W takim razie czego szuka ten wick-rotated w trakcie swojej pracy, jeśli nie minimum globalnego?

Zakładając idealne bramki, ograniczają one przestrzeń możliwości (zespół) tylko do rozwiązujących nasz problem.

W praktyce nie mamy idealnych bramek - owszem stając się szukaniem globalnego minimum.

Nie twierdziłem że to jest praktyczne, tylko chciałem pociągnąć analogię między Feynmanowskimi i Boltzmannowskim zespołami - dając w tym drugim też regułę Borna, łamanie Bella, czy "Wick-rotated" komputery kwantowe.

Fajnie sobie gadacie, nie chcę przeszkadzać, ale...
... na mój niuch (zakatarzony, bo zima) matematyczna t/CPT symetria diagramów i całek Feynmana nie przesądza symetrii zrealizowanych trajektorii -> i <-. Diagramy i całki F opisują zdarzenia/trajektorie możliwe, a nie konieczne

Godzinę temu, Jarek Duda napisał:

czasowo/CPT symetryczna fizyka rozwiązuje swoje równania w symetryczny sposób

Fizyka nie musi "rozwiązywać" swoich równań w jakikolwiek sposób. To my rozwiązujemy równania a dla nas istnieje wielka różnica pomiędzy przyszłością a przeszłością.

Podczas gdy nie jest to dla nas intuicyjne, twierdzenie Bella wyklucza 1), nie wyklucza 2) - sugerując że czasowo/CPT symetryczna fizyka rozwiązuje swoje równania w symetryczny sposób.

Twierdzenie Bella mówi nam o prawdopodobieństwie zdarzeń. Do momentu kiedy nie sprawdzimy co się stało, nic się nie stało, stają się "możliwości". 
A gdy obserwator dowiaduje się o zdarzeniach, znika symetria czasowa. To dokładnie ten moment. Możemy sobie liczyć zmianę prawdopodobieństw, ale w końcu musimy sprawdzić co się stało.

Tam jest nieprawdziwe zdanie że:

Cytat

What is nontrivial here is that deexication of the target is stimulated by turning the lasar on 

To nieprawda. Po odwróceniu czasu nie ma takiego związku przyczynowo skutkowego. Deekscytacja celu następuje całkowicie spontanicznie i przypadkowo, przypadkowo trafia w lasaer i jej skutkiem jest naładowanie lasaera. To normalny ciąg przyczynowo skutkowy, tylko całkowicie nieprawdopodobny z makroskopowego punktu widzenia! Obrócenie strzałki czasu zmienia opis zjawisk i ich interpretację. Idąc dalej, zupełnie przypadkowo lasaer zaczał ładować pompę fotonami która poruszyła absorbując ciepło z otoczenia (to tylko nieprawdopodobne) "odesłała prąd do kondensatora", i zupełnie przypadkiem zaraz po tym fakcie zaszło przerwanie obwodu elektrycznego.
Związek między ekscytacją laseara przez cel mógł być opisany jako związek przyczynowo-skutkowy ze względu na uporządkowany charakter oddziaływania w trakcie którego nic z entropią się nie działo (fotony leciały w kulce obok siebie), przez chwilę wyglądało to normalnie, ale już na poziomie mikro taka ekscytacja wymagała gigantycznego fuksa. Przy reszcie zjawisk (makro) wciąż pojawiają się nieprawdopodobne zbiegi okoliczności.

15 minut temu, ex nihilo napisał:

Diagramy i całki F opisują zdarzenia/trajektorie możliwe, a nie konieczne

Oczywiście. Cały czas staram się to wytłumaczyć koledze że to nie jest "rzeczywistość", tylko opis wiedzy obserwatora. Dopiero pomiar pozwala nam stwierdzić że coś się stało, ale te trajektorie i tak nie są obserwablami. To inny sposób liczenia "estymat przyszłości". Matematyczno-informatyczne wychowanie wciąż jednak zmusza mózg do szukania realistycznych  śrubek i epicykli ;) 

Ekhem, na zakatarzone kichawy nie będę się prześcigał, ale do "pana" fizyka:

4 godziny temu, peceed napisał:

Uzyskanie rozkładu Boltzmannowskiego zakłada jakąś termalizację, na co potrzeba czasu,, i to ona jest wynikiem "działania"  komputera.
Nie jestem pewien, w jaki sposób można uzyskać coś takiego, jednocześnie utrzymując cały czas warunek brzegowy (początkowy w modelu) określający określone splątanie bitów.

Coś takiego jak laser kompletnie nie idzie pod rękę z panem Boltzmannem, ale, o dziwo!, działa w czasie znacznie dłuższym niż czas termalizacji...
Dodam jeszcze do tego "fizyka", że jak się nie znasz, to nie musisz swojej niewiedzy w temacie wyrażać. Też się nie znam , ale czasem tu spojrzę i... Przykro mi jaką "fizykę " reprezentujesz.

1 minutę temu, peceed napisał:

Fizyka nie musi "rozwiązywać" swoich równań w jakikolwiek sposób.

Musi. Po to jest.

1 minutę temu, peceed napisał:

To my rozwiązujemy równania a dla nas istnieje wielka różnica pomiędzy przyszłością a przeszłością.

Ale komputerek Ci się spalił o ile pamiętam...

2 minuty temu, peceed napisał:

Do momentu kiedy nie sprawdzimy co się stało, nic się nie stało, stają się "możliwości". 

Nie serduszko, bo NIC się nie stało; nie ma żadnych możliwości dla ciebie.

3 minuty temu, peceed napisał:

A gdy obserwator dowiaduje się o zdarzeniach, znika symetria czasowa.

Wow! Odkryłeś kolaps funkcji falowej? Jesteś wielki!

4 minuty temu, peceed napisał:

ale w końcu musimy sprawdzić co się stało

ja nie muszę, bo już wiem ;)

4 minuty temu, peceed napisał:

To normalny ciąg przyczynowo skutkowy, tylko całkowicie nieprawdopodobny z makroskopowego punktu widzenia!

Ostatnie pytanie: po czym ty tak jedziesz?

8 minut temu, peceed napisał:

wiązek między ekscytacją laseara przez cel mógł być opisany jako związek przyczynowo-skutkowy ze względu na uporządkowany charakter oddziaływania w trakcie którego nic z entropią się nie działo (fotony leciały w kulce obok siebie)

To powinno być dla kolegi kluczowe, aby zrozumieć kiedy nasz język związków przyczynowo-skutkowych działa przy odwróconej strzałce czasu, a kiedy się załamuje. Działa wtedy, kiedy gołym okiem deltaS=0. Załamuje się, kiedy entropia musi maleć. Wtedy nagle związek przyczynowo skutkowy w skali makro znika, ale da się go odtworzyć w skali mikro. Wymaga to fuksa, dowiadujemy się że konfiguracja jest nadzwyczajna.

24 minuty temu, Astro napisał:

Coś takiego jak laser kompletnie nie idzie pod rękę z panem Boltzmannem, ale, o dziwo!, działa w czasie znacznie dłuższym niż czas termalizacji...

Nic w tym dziwnego, laser ma określoną temperaturę.
@Jarek Duda, czy w twoim komputerze przyjmujesz że T to po prostu temperatura "układu scalonego"?

Godzinę temu, peceed napisał:

Nic w tym dziwnego, laser ma określoną temperaturę.

Tak. Ujemną. :D (przynajmniej tyle podpowie ci pan Boltzmann)

15 godzin temu, Astro napisał:

przynajmniej tyle podpowie ci pan Boltzmann

Nie żyje.

20 hours ago, ex nihilo said:

matematyczna t/CPT symetria diagramów i całek Feynmana nie przesądza symetrii zrealizowanych trajektorii -> i <-

Wyobraźmy sobie że mamy jakieś warunki brzegowe, dla nich rozwiązujemy problem rozważając zespoły ścieżek/diagramów.

Teraz poddajmy te warunki brzegowe symetrii T/CPT - żeby znaleźć rozwiązanie musimy poddać tej symetrii wszystkie ścieżki/diagramy ... dostając oryginalne rozwiązanie, tylko że poddane symetrii.

Możemy sobie wyobrazić że te warunki brzegowe to np. Wielki Wybuch w naszej przeszłości, Wielki kolaps w przyszłości - że fizyka wybrała naszą historię wszechświata z zespołu po wszystkich diagramach Feynmana między nimi ...

20 hours ago, peceed said:

Fizyka nie musi "rozwiązywać" swoich równań w jakikolwiek sposób. To my rozwiązujemy równania a dla nas istnieje wielka różnica pomiędzy przyszłością a przeszłością.

Zakładamy że fizyka rządzi światem dookoła nas, używając pewnych reguł które próbujemy zgadnąć - dopasowując do rzeczywistości.

To że dla subiektywnych ludzi przeszłość i przyszłość są bardzo różne nie znaczy że obiektywna fizyka się tym przejmuje - najbardziej fundamentalne teorie jakie rozważamy są czasowo/CPT symetryczne. Z https://en.wikipedia.org/wiki/CPT_symmetry : "The CPT theorem says that CPT symmetry holds for all physical phenomena, or more precisely, that any Lorentz invariant local quantum field theory with a Hermitian Hamiltonian must have CPT symmetry. "

Założenie asymetrii np. w równaniu Schrodingera prowadzi do poważnych problemów z tw. Bella ... które znikają jeśli przestaniemy próbować fizyce narzucać nasze asymetrie - np. rozwiązując całkami po trajektoriach.

Właśnie spisałem stacka o tym: https://physics.stackexchange.com/questions/531236/do-feynman-path-integrals-satisfy-bell-locality-assumption

A gdy obserwator dowiaduje się o zdarzeniach, znika symetria czasowa.

Jeśli chcesz powiedzieć że kolaps funkcji falowej łamie symetrię czasową to zupełnie się nie zgadzam.

Najprostszy przykład to deekscytacja atomu ... która staje się symetryczna gdy tylko uwzględnimy foton uciekający do otocznia ('environment') - nieuwzględnionego w Schrodingerze:

wzbudzony atom <-> atom np. w stanie podstawowym + foton w otoczeniu

Idealizacją pomiaru jest Stern-Gerlach, w którym cząstka ze spinem (dipol magnetyczny) osiąga równoległe lub anty-równoległe ustawienie w silnym polu magnetycznym, bo widocznie w ten sposób ma mniejszą energię (nie musi precesować), różnica energii musi być jakoś wypromieniowana np. jako jako fala EM:

precesujący "unaligned" dipol magnetyczny w polu magnetycznym <-> "aligned" + różnica energii

Deekscytacja celu następuje całkowicie spontanicznie i przypadkowo

Może wg ludzkiej intuicji, ale jak powyżej - fizyka nie musi się tym przejmować, deekscytacja ma swój CPT-analog: ekscytację.
Jest wiele argumentów za tym że fizyka jest fundamentalnie CPT symetryczna, twierdzenie Bella sugeruje że tak też rozwiązuje swoje równania - jeśli laser działa, to jest CPT-analog też powinien analogicznie działać.

czy w twoim komputerze przyjmujesz że T to po prostu temperatura "układu scalonego"?

Nie rozumiem pytania - temperatura jest ukryta w beta, która jest użyta w konstrukcji macierzy transferu M_ij = exp(-beta E_ij). Czasu nie ma.

Edited by Jarek Duda

temperatura jest ukryta w beta, która jest użyta w konstrukcji macierzy transferu M_ij = exp(-beta E_ij)

Niektórzy wolą theta, ale jedna cholera. Peceed, tak, to dokładnie ta sama statystyka

2 godziny temu, Astro napisał:

Boltzmann wiecznie żywy!

W TE (czy LTE) czas absolutnie nie jest potrzebny (kwestia założeń).

14 godzin temu, Jarek Duda napisał:

Teraz poddajmy te warunki brzegowe symetrii T/CPT - żeby znaleźć rozwiązanie musimy poddać tej symetrii wszystkie ścieżki/diagramy ... dostając oryginalne rozwiązanie, tylko że poddane symetrii.

Ok., matematycznie pewnie da się to zrobić zamieniając wszystkie znaczki na odwrotne, ale co najmniej wątpię, żeby miało to sens fizyczny z wyjątkiem najprostszych zdarzeń elementarnych, których pdp =1 w danym dt (a są takie w ogóle?). Owszem, np. kreacja/anihilacja są odwracalne, ale raczej nie oznacza to, że muszą nastąpić w tym samym (x, y, z. t) po odwróceniu CPT. Tym bardziej dotyczy to procesów (trajektorii) bardziej złożonych, w których trzeba brać pod uwagę pdp zdarzeń i całego ciągu.
Może się mylę, ale odwrócenie CPT nie jest równoznaczne z powtórzeniem historii, tyle że w odwrotnym kierunku t, nawet w równoległych światach CPT+ i CPT-. No chyba, że przyjmiemy jakiś 100% determinizm... ale wtedy pewnie będę musiał iść na sumę, bo bez tego... ;)

Dla ludzi jest to technicznie niewykonalne, ale m.in. QFT, symetria CPT, twierdzenie Bella sugerują że obiektywnie tak działa fizyka w której żyjemy.

Czyli np. skoro mikroskopowo może zachodzić stymulowana emisja, to powinna ona mieć też swój symetryczny analog: stymulowaną absorpcję - jeśli przygotowalibyśmy CPT-analog warunków dla tej pierwszej, powinna zachodzić ta druga.

Takie przygotowanie CPT-analogu warunków wydaje się względnie proste dla lasera na swobodnych elektronach ( https://en.wikipedia.org/wiki/Free-electron_laser ) - kwestia postawienia tarczy z drugiej strony i wstępnego wzbudzania jej do odpowiedniej energii (np. lampa sodowa ponieważ ma wąskie spektrum) - założenie że fizyka jest CPT-symetryczna sugeruje że skierowanie wyniku stymulowanej absorpcji na taką tarczę powinno ułatwić jej emisję w tym kierunku, co powinno być widoczne w balansie energetycznym układu lampla-detektor dookoła niej:

CPT analogue of free electron laser