Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
dirtymesucker

Enneagram

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy ktoś o tym słyszał, ale...

 

Enneagram - system dziewięciu typów osobowości oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy, wprowadzony do cywilizacji zachodniej przez chilijskiego badacza Oscara Ichazo w 1970 roku, wywodzący się z Bliskiego Wschodu. Mógł powstać nawet 2500 lat p.n.e., przetrwał w tradycji sufizmu. Nie został nigdy potwierdzony statystycznie i uznany przez naukową psychologię.

 

Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on nie zmienny podczas naszego całego życia.

 

http://www.enneagram.pl/

 

wg mnie to naprawdę oddaje prawdę o człowieku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam formy nauki, których prawdziwość nie została nigdy potwierdzona nawet statystycznie. Super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ktoś o tym słyszał, ale...

 

Enneagram - system dziewięciu typów osobowości oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy, wprowadzony do cywilizacji zachodniej przez chilijskiego badacza Oscara Ichazo w 1970 roku, wywodzący się z Bliskiego Wschodu. Mógł powstać nawet 2500 lat p.n.e., przetrwał w tradycji sufizmu. Nie został nigdy potwierdzony statystycznie i uznany przez naukową psychologię.

 

A dlaczego typologia Hipokratesa ma być gorsza? Albo Wielka Piątka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś tu mówi, że coś jest gorsze? Po prostu to jeszcze bardziej rozdrobnili. Ja tam jestem taką mieszanką, że szkoda gadać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój kolega się tym zajmuje i dość sporo o tym poczytał.próbował mnie wciągnąć,ale ja koło tego przeszedłem obojętnie-nic specjalnego mi o człowieku nie mówi,jak też trudno mi po pobieżnym zapoznaniu się z tym znaleźć słabe punkty.obstawiam że jest to niefalsyfikowalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego typologia Hipokratesa ma być gorsza? Albo Wielka Piątka?

 

ponieważ tutaj mamy do czynienia z bardzo szczegółowym opisem wszystkich typów osobowości oraz widzimy te wszystkie subtelne różnice, które odróżniają jeden typ od drugiego. 9 podstawowych typów może przybierać 2 warianty, co w praktyce nam daje 18 podstawowych typów. każdy z tych typów może oscylować na 9 "poziomach zdrowia" co nam łącznie daje 162 typy osobowości. enneagram ma to do siebie, że od razu pokazuje rozwiązanie, które można zastosować w praktyce, aby osiągnąć najwyższy komfort psychiczny, co wg mnie może kompletnie zastąpić wizyty u psychologa/psychoanalityka (samoświadomość to jest coś czego brakuje większości ludzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enneagram ma opinię czarodziejstwa, ale w rzeczywistości to prosta i ciekawa zabawa psychologiczna. Samo odpowiadanie na pytania może skłonić do zastanowienia się nad sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...