Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Związki pierwszego komputera ze sportem

Recommended Posts

Mechanizm z Antykithiry, znaleziony w 1901 roku przez poławiaczy gąbek we wraku rzymskiego okrętu w pobliżu wyspy o tej samej nazwie, mógł odmierzać czas nie tylko do zaćmień, ale również igrzysk olimpijskich. Służyła do tego jedna z jego tarcz (Nature).

Starożytny kalkulator skonstruowano w 150-100 r. p.n.e. Równie złożone mechanizmy zaczęły ponownie powstawać dopiero w XVII wieku.

Cykl olimpiad był bardzo prosty. Musiały minąć cztery lata i tyle. Nie potrzeba złożonego instrumentu, by to wyliczyć. Dlatego byliśmy bardzo zdumieni naszym odkryciem. Igrzyska stanowiły niezwykle ważne wydarzenie kulturalne i społeczne, nie ma więc nic nienaturalnego w umieszczeniu ich w mechanizmie - podkreśla Tony Freeth, członek Projektu Badania Mechanizmu z Antykithiry.

Dzięki rentgenowskiej tomografii komputerowej udało się uzyskać trójwymiarowe obrazy 29 ocalałych mechanizmów. Ponieważ miały one wysoką rozdzielczość, w zbliżeniu widoczne stały się wygrawerowane na powierzchni maleńkie litery.

Wcześniej tarczy z datami olimpiad nie przypisywano dużej wartości. Sądzono, że odnosi się do 76-letniego cyklu Kallippusa (greckiego astronoma i matematyka). Pozwalał on wyznaczyć okres, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni roku.

Inskrypcje z latami panhelleńskich (ogólnogreckich) igrzysk penteterycznych znajdowały się w czterech sektorach tarczy. Jedna z dat dotyczy igrzysk w Olimpii, rozgrywek odbywających się na Istmie Korynckim (istmijskich), w Delfach (pytyjskich) i w Nemei (nemejskich). Druga data wyznacza termin turnieju Naa w Dodonie, a trzeciej jeszcze nie rozszyfrowano.

Poza tym pracujący w ramach projektu naukowcy odnaleźli inskrypcje z nazwami 12 miesięcy korynckich. Gdyby mechanizm z Antykithiry pochodził z Syrakuz, niewykluczone, że zostałby stworzony przez szkołę zainspirowaną odkryciami Archimedesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Specjaliści z Uniwersytetu w Cardiff opracowali nową technikę, która pozwala zwalczyć lekooporne bakterie i jednocześnie ochronić pacjentów przed niepożądanymi efektami ubocznymi. Zespół dr Elaine Ferguson ze Szkoły Stomatologii zastosował połączone z kolistyną (antybiotykiem należącym do polimyksyn) biodegradowalne nanopolimery.
   Mimo zdolności zwalczania bakterii dysponujących zapewniającym antybiotykooporność enzymem zwanym metalo-β-laktamazą z Nowego Delhi (ang. New Delhi metallo-beta-lactamase 1, NDM-1), wykorzystanie kolistyny było bardzo ograniczone ze względu na jej neuro- i nefrotoksyczność. Naukowcy z Cardiff mają nadzieję, że nowa metoda pomoże przywrócić do łask nie tylko kolistynę, ale i inne z różnych względów zapomniane leki, zwłaszcza że jak zauważa Ferguson, pomimo intensywnych badań w ciągu ostatnich 30 lat opracowano tylko dwie nowe klasy antybiotyków.
   Polimer jak tarcza osłania cząsteczkę leku, sprawiając, że jest ona mniej toksyczna dla organizmu. W zainfekowanych miejscach występuje zaś enzym, który usuwa polimer, aktywując medykament wtedy i tam, gdzie jest potrzebny.
   Ferguson wspomagali naukowcy rozmaitych specjalności z jej własnej uczelni, a także koledzy z Uniwersytetu Bristolskiego.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Pewien Chińczyk, dr Wei Sheng, postanowił uczcić zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i nakłuł swoją głowę, twarz, ramiona i klatkę piersiową 2008 igłami w kolorach 5 kół olimpijskich.
   Happening odbył się w Nanning w południowych Chinach. To tylko jeden z przykładów demonstrowania uczuć patriotycznych przed zbliżającym się wielkimi krokami sportowym wydarzeniem. Inny mieszkaniec Państwa Środka zamienił niemal całą skórę w powierzchnię reklamową. Na czole wytatuowano mu symbol pekińskich Igrzysk, a na szyi i piersi maskotkę olimpijską. Oprócz tego zafundował sobie przedstawienia smoków oraz Wielkiego Muru Chińskiego.
   Sheng uwielbia zwracać na siebie uwagę paraakupunkturą na pokaz. Już 4 lata temu wywalczył wpis do Księgi rekordów Guinnessa, po tym jak wbił sobie w głowę 1790 igieł. Najnowszy wyczyn planował najprawdopodobniej od dawna, ponieważ już w zeszłym roku zarezerwował pokój w pekińskim hotelu.
   Doktor i "żywa reklama" wybrali nietypowy sposób wsławiania się, ponieważ w Chinach tatuowanie i przekłuwanie są postrzegane inaczej niż w kulturze Zachodu. Osoby decydujące się na takie zabiegi muszą się liczyć z groźbą ostracyzmu społecznego.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Chińskie władze postarają się, by pogoda nie zepsuła Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Nad stadionem olimpijskim nie ma dachu, jednak Chińczycy zrobią wszystko, by widzowie i sportowcy nie zmokli.
   Pekińskie Biuro Modyfikacji Pogody zdradziło, w jaki sposób chce tego dokonać. Biuro korzysta z superkomputera IBM p575, który co godzinę będzie przygotowywał prognozę dla obszaru 44 000 kilometrów kwadratowych obejmujących Pekin i okolice. Do dyspozycji Biura pozostaje 1500 pracowników i 30 samolotów, które, w razie zbliżania się chmur, użyją środków chemicznych, dzięki którym deszcz spadnie przed miastem.
   Dodatkowo, jeśli sytuacja stanie się wyjątkowo trudna, na pomoc przybędzie dodatkowo 37 000 osób wyposażonych w 7113 działek przeciwlotniczych i 4991 wyrzutni rakietowych.
   Zhang Qian, szef Biura Modyfikacji Pogody wyjaśnia: Użyjemy chłodziwa stworzonego na bazie płynnego azotu, które powoduje, że w chmurach powstanie więcej kropli, ale będą one drobniejsze. Dzięki temu będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że spadnie deszcz.
   Próby modyfikacji pogody nie są niczym nowym, jednak to właśnie Chińczycy posiadają najbardziej zaawansowaną technologię służącą temu celowi. W latach 1999-2007 Biuro Modyfikacji Pogody "wyprodukowało" ponad 250 miliardów ton deszczu.
   Opadami manipulowali już Amerykanie w Wietnamie, chcąc utrudnić poruszanie się wojskom Wietnamu Północnego. Podobno takich technik użyto też w ZSRR by po katastrofie w Czernobylu nie dopuścić radioaktywnych chmur nad Moskwę.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Lenovo, które przed laty wsparło chiński komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich 2008 kwotą 1,5 miliona dolarów, teraz oferuje klientom komputery z olimpijskim logo. Firma proponuje stacjonarne maszyny z serii Lenovo 3000.
   W większości modeli zastosowano procesory Intela, w tym czterodzeniowe Core 2 Quad (w modelu J200p). Z kolei posiadacze J205 znajdą wewnątrz procesor AMD.
   W każdym z komputerów zastosowano również sześć portów USB, zintegrowany układ graficzny, gigabitowy Ethernet oraz technologie zabezpieczające przed dostępem do wnętrza komputera. Wybrane modele mogą zawierać też nagrywarkę DVD czy kość TPM 1.2, która odpowiedzialna jest za szyfrowanie danych.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...