Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sun rezygnuje z układu UltraSPARC IIIi+

Rekomendowane odpowiedzi

Sun Microsystems porzucił plany wypuszczenia na rynek procesora UltraSPARC IIIi+. Firma chce skoncentrować swoje wysiłki na układach UltraSPARC T1 znanych pod nazwą Niagara.

Jeszcze przed kilkoma tygodniami Fadhi Azhari z Suna zapewniał redaktorów serwisu The Register, że przedsiębiorstwo nie przewiduje kolejnych opóźnień premiery UltraSPARC IIIi+. Procesor ten miał się początkowo ukazać w 2005 roku.

Zdecydowaliśmy się zrezygnować z niego, by skupić się na układach UltraSPARC IV+, Niagara i Niagara 2, stwierdził John Fowler, odpowiedzialny w Sunie za dział serwerów.

Sun Microsystems, który od lat traci rynek na rzecz konkurencji, był w drugim kwartale 2006 roku jedynym producentem serwerów spośród "Wielkiej Czwórki", którego dochody z tytułu sprzedaży serwerów zwiększyły się.

Dochody te wzrosły w drugim kwartale w przypadku Suna o 15,5% i wyniosły 1,59 miliarda dolarów. W tym samym czasie światowy rynek serwerów wzrósł zaledwie o 0,6%, do 12,29 miliarda USD.

Trzej główni rywale Suna zanotowali spadek dochodów. W przypadku IBM-a spadek wyniósł 2,2% (do 3,42 miliarda USD), HP straciło 1,7% i jego dochody ze sprzedaży serwerów wyniosły 3,4 miliarda dolarów. Dochody Della zmniejszyły się natomiast o 1,3% (1,27 miliarda USD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Oracle kupi firmę Sun Microsystems za kwotę 7,4 miliarda dolarów. Oznacza to wycenę akcji Suna na poziomie 9,5 USD za sztukę. Sun od dłuższego czasu ma kłopoty. Na początku grudnia akcje firmy były warte mniej niż 3 dolary. Do połowy marca wzrosły do 4,70, a później, gdy pojawiła się informacja, że Suna może kupić IBM, gwałtownie zdrożały do 8,89 USD. Następnie szybko spadły do poziomu 6,13 dolarów. Teraz, po ogłoszeniu decyzji Oracle'a, znowu drożeją.
      Władze obu przedsiębiorstw mają nadzieję, że w pierwszym roku po połączeniu zysk operacyjny Oracle'a będzie o 1,5 miliarda dolarów większy, niż obecny wynik obu firm osobno. W drugim roku ma on zwiększyć się o ponad 2 miliardy dolarów.
      Na razie niewiele można powiedzieć o planach firmy Oracle względem Suna. Nie wiadomo co stanie się z działami odpowiedzialnymi za produkcję sprzętu (dotychczas Oracle działało tylko na rynku oprogramowania), ani co stanie się z opensource'ową MySQL.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Marc Tremblay, który przed zaledwie tygodniem opuścił firmę Sun Microsystems, zostanie zatrudniony w Microsofcie. Zmagający się z kłopotami Sun stracił jednego ze swoich najważniejszych inżynierów, a koncern z Redmond zyska świetnego specjalistę od mikroprocesorów. Tremblay pracował w Sunie przez 18 lat. Był jednym z najważniejszych architektów procesorów SPARC i głównym technologiem wydziału odpowiedzialnego za rozwój mikroelektroniki.
      Wiadomo, że Tremblay dołączy do microsoftowej grupy Strategic Software/Silicon Architectures.
      Na razie nie wiadomo, co będzie należało do jego obowiązków. Można się jednak domyślać, że Tremblay przysłuży się zarówno rozwojowi Xboksa, gdzie będzie mógł doradzać na temat konfiguracji sprzętowej przyszłych wersji konsoli, jak i Windows. Trzeba bowiem brać pod uwagę fakt, iż już obecnie procesory dwu- i czterordzeniowe stają się standardem. Kolejne edycje microsoftowego OS-a będą musiały wykorzystywać możliwości układów składających się z jeszcze większej liczby rdzeni.
      Warto tutaj przypomnieć, że od pewnego czasu Microsoft stara się ściągać do siebie najlepszych specjalistów. Przed miesiącem informowaliśmy, że pracownikiem koncernu zostanie Sam Ruby, a prasa doniosła niedawno, iż podobną propozycję otrzymał profesor Uniwersytetu Harvarda Jonathan Shapiro, jeden z twórców języka BitC i mikrojądra Coyotos.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      The Wall Street Journal donosi, że IBM prowadzi z Sun Microsystems rozmowy, których celem jest przejęcie tej firmy przez Błękitnego Giganta. Obie firmy sporo łączy - są one zainteresowane przede wszystkim rynkiem klienta korporacyjnego, mają w ofercie własne procesory i systemy operacyjne, więc nie są uzależnione ani od Intela, ani od Microsoftu. Ponadto obie mocno wspierają środowisko opensource'owe. To również oznacza, że są swoimi konkurentami.
      Nie wiadomo, czy dojdzie do transakcji. Jeśli jednak tak się stanie, to jeszcze w bieżącym tygodniu możemy spodziewać się oficjalnego komunikatu. IBM jest skłonny zapłacić za Suna 6,5 miliarda dolarów. To niemal o 100% więcej niż wynosi rynkowa kapitalizacja tej firmy.
      Anonimowe źródła poinformowały WSJ, że w ciągu ostatnich miesięcy Sun Microsystems starał się zainteresować sobą kilka dużych firm. Prowadzono ponoć rozmowy m.in. z HP i Dellem w sprawie przejęcia.
      Jeśli IBM kupi Suna, będzie to największe przejęcie w historii Błękitnego Giganta, które umocni jego pozycję względem największego rywala - HP. Może też sugerować zmianę jego strategii. IBM skupia się bowiem przede wszystkim na oprogramowaniu oraz usługach i stopniowo pozbywa się działów związanych z produkcją sprzętu.
      IBM osiąga obecnie lepsze wyniki finansowe od większego HP. Zakup przynoszącego straty Suna oraz koszty połączenia obu firm mogą zmienić tę sytuację.
      Niewykluczone, jak piszą dziennikarze WSJ, że IBM zdał sobie sprawę z faktu, iż musi zacząć konkurować też na rynku sprzętu. Zakup Suna znacząco wzmocni jego pozycję jako producenta serwerów. Obecnie do IBM-a należy 31,4% tego rynku. HP jest w posiadaniu 29,5%, a Dell - 11,6%. Na czwartej pozycji plasuje się Sun z 10,6%.
      Połączenie obu firm może nie spodobać się urzędom antymonopolowym. Sun i IBM mają razem dominującą pozycję na rynku serwerów z systemami uniksowymi, obie firmy oferują też podobne produkty na rynku oprogramowania i sprzętu do archiwizacji danych na taśmach magnetycznych.
      Tymczasem wszystko wskazuje na to, że administracja prezydenta Obamy nie będzie prowadziła tak liberalnej polityki antymonopolowej, jak administracja George'a Busha.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Sun Microsystems zapowiedział, że przed końcem 2009 roku udostępni trzecią już wersję serwerowego procesora Niagara. Nowy CPU zostanie wyposażony w 16 rdzeni, a każdy z nich będzie w stanie wykonać jednocześnie 16 wątków. Procesor będzie więc wykonywał 256 wątków, a ośmioprocesorowy serwer - aż 2048.
      Obecnie najbardziej wydajny procesor z rodziny Niagara to układ Niagara 2. Wyposażony został w osiem rdzeni, z których każdy wykonuje osiem wątków. Sun oferuje dwuprocesorowe serwey z tym układem i zapowiada, że wkrótce na rynek trafi czteroprocesorowy system Botaka.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...